Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ANKARAYA 2 MİLYAR DOLAR KREDİ

ANKARAYA 2 MİLYAR DOLAR KREDİ

ANKARAYA 2 MİLYAR DOLAR KREDİ31.03.2010

Türkiye'ye uluslararası kuruluşlar kredi musluğunu açtı. İslam Kalkınma Bankası, Ankara'ya 2 milyar dolarlık finansman için onay verdi.

Mutabakatın imzalanmasının ardından söz konusu kaynak dört yıl içerisinde kullandırılacak. Finansman, Irak ve Suriye demiryolu başta olmak üzere enerji yatırımlarına gidecek. Kaynağın kullanılacağı diğer alanlar ise eğitim, afet yönetimi ve özel sektörün geliştirilmesi olacak.
Dört yılda toplamda iki milyar doları bulacak kaynak hakkında bilgi veren İslam Kalkınma Bankası yetkilileri, gelecek paranın farklı bir destek programında kullanılacağını söyledi. Geçmişteki kredilerin belli bir stratejisi olmadığını ifade eden bir yetkili, "Şimdi ise durum daha farklı olacak. Verilecek kredinin bir altyapısı olacak. Örneğin ulaştırma sektörüne aktarılacak kaynağa ilişkin Türkiye'nin genel bir stratejisinin olup olmadığına bakılacak." dedi.
Türkiye'nin de üyesi bulunduğu İslam Kalkınma Bankası'nın yetkilileri bir hafta boyunca Üye Ülke Ortaklık Stratejisi (Member Country Partnership Strategy-MCPS) hazırlanması amacıyla temaslarda bulundu. Bir haftalık ziyaret kapsamında İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmad Mohamed Ali, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile bir araya geldi. Ali ile Çanakcı arasında ise önceki gün konuya ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. İlk kez Türkiye için hazırlanacak MCPS, diğer banka üyeleri içinde örnek teşkil edecek.
Görüşmelerde İslam Kalkınma Bankası üyesi ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekilirken, Türkiye'nin rolünün daha aktif hale getirilmesi gerektiği vurgulandı. Konuya ilişkin Hazine'den yapılan açıklamada ise "Hazırlanacak MCPS ile ülkemizin değişik alanlardaki bilgi birikimi ve deneyimlerinin diğer üye ülkelere aktarılması hedeflenmektedir. Kaynak, ülkemizin kalkınma stratejisine uygun olarak kullanılacaktır. MCPS hazırlanmasına ilişkin çalışmaların haziranda tamamlanması beklenmektedir." denildi.
Kaynak: Zaman

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr