Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYENİN GÜMRÜK BİRLİĞİ SIKINTILARI APDE DİLE GETİRİLDİ

TÜRKİYENİN GÜMRÜK BİRLİĞİ SIKINTILARI APDE DİLE GETİRİLDİ

TÜRKİYENİN GÜMRÜK BİRLİĞİ SIKINTILARI APDE DİLE GETİRİLDİ24.03.2010

Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleşen oturumda, AB'nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarında, Türkiye'nin ticari kayıplar yaşadığı dile getirildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Ticaret Komitesi’nde, Gümrük Birliği ve Türkiye ile ticari ilişkiler masaya yatırıldı. Avrupa Birliği’nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarında, Türkiye’nin ciddi ticari kayıplar yaşadığı vurgulandı.

Avrupa Parlamentosu’ndaki oturumda, Avrupa Birliği’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerin mallarının gümrüksüz olarak Türkiye’ye girebildiği, ancak Türk mallarının gümrüksüz olarak bu ülkelere giremediği kaydedildi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimi Temsilci Yardımcısı Kerem Divanlıoğlu, sorunun akut hale geldiğine işaret ederek, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin üçüncü ülkelerle eşzamanlı olarak serbest ticaret anlaşmalarına başlamasının esas olacağını belirtti.

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Ülgen de, Avrupa Birliği’nin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye’yi doğrudan etkilemesine rağmen, Türk tarafının müzakerelerde temsil edilememesine dikkati çekti.

TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası da, Avrupa Birliği’nin ekonomik sorunlarında Türkiye’yi de dikkate alması ve ortak çözümler üretmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: TRT
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr