Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / NABUCCO OTOBAN OLACAK, İSTEYENİN GAZI GEÇECEK

NABUCCO OTOBAN OLACAK, İSTEYENİN GAZI GEÇECEK

NABUCCO OTOBAN OLACAK, İSTEYENİN GAZI GEÇECEK24.03.2010Hazar Bölgesi ve Ortadoğu doğalgazının Türkiye üzerinden boru hattı ile Avrupa’ya taşınmasını öngören Nabucco Projesi’nin resmi sözcüsü Christian Dolezal, “Projeyi herkes ‘Kaynak gaz var mı, yok mu’ boyutuyla tartışıyor. 
 
Ancak biz projeyle Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayacak bir iş modeli kuruyoruz. Bu Türk işadamlarına Avrupa’yla doğrudan ticaret yapabilmek için bir fırsat sunuyor. Tedarikçilere de Avrupa’ya erişim imkânı sunuyor. Bu tarihi bir fırsattır ve kimse bu fırsatı kaçırmak istemez. Projeye bir de bu açıdan bakılmalı” diye konuştu. Nabucco’nun hayata geçmesiyle Türkiye’nin bir doğalgaz terminal merkezine (HUB) dönüşeceğini belirten Dolezal, şöyle konuştu: “Nabucco 70 yıl sonrasında bile işleyecek bir modeli.
 
Aynı zamanda Türkiye’nin sadece bir geçiş noktası değil, doğalgaz terminali haline gelmesini de sağlayabilecek bir proje. Projeye doğalgaz sağlayacak ülkelerle müzakereler devam ediyor. İran’ın katılımı ise bugünkü politik belirsizlikler nedeniyle diğer ülkelere nispeten farklı. Ancak bir doğalgaz satıcısının herhangi bir yerde kontrat bağlaması durumunda Nabucco’nun kapıları kapalı olmayacak. İran konusu önümüzdeki iki veya üç yıl için gerçekçi gözükmese de 10 yıl sonra politik durumların nasıl gelişeceğini bilemeyiz.
Kaynak: Ambar
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr