Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / ABDEN TÜRKİYEYE VİZESİZ AVRUPA İÇİN İKİ ŞART

ABDEN TÜRKİYEYE VİZESİZ AVRUPA İÇİN İKİ ŞART

ABDEN TÜRKİYEYE VİZESİZ AVRUPA İÇİN İKİ ŞART24.03.2010

Ankara'yı ziyaret eden AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle, Türkiye'ye vize muafiyeti getirmek için Avrupa Birliği'nin öne sürdüğü iki şartı yineledi: Türkiye yasadışı göç sorununu çözsün ve biyometrik pasaport uygulamasına geçsin. Toplantıda Füle'nin söylediklerini çeviren tercümanın son kısımdaki "vize muafiyeti" (visa liberalization) ibaresini "vizede kolaylaştırmalar" (visa facilitation) olarak çevirmesi üzerine, Bakan Davutoğlu devreye girdi ve "Vize kolaylaştırılması değil, vize liberalleşmesi yani tümüyle kalkması" sözleriyle çeviriyi düzeltti.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikalarından sorumlu üyesi Stefan Füle, “Türkiye yasadışı göç sorununu çözerse vize muafiyetini getiririz” dedi. AB daha önce de vize muafiyeti için Türkiye'nin biyometrik pasaport uygulamasına geçmesini istemişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bugün yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Füle, Türkiye üzerinden yasadışı olarak Avrupa'ya gidenlerin Türkiye'ye iadesiyle ilgili olarak bazı çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.   

Bu konuda geçtiğimiz aylarda yoğunlaşan diyalogu memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Füle, ilerleme kaydedilirse bundan sonraki aşamalarda vize konusunda kolaylaştırıcı çalışmalara geçilebileceğini söyledi. Füle, “Bu adımdan sonra bütün üye ülkelerin uzlaşısıyla vize muafiyeti konusunda Türkiye ve AB için gerekli adımların atılabilir” dedi.

Füle'nin söylediklerini çeviren tercümanın son kısımdaki "vize muafiyeti" (visa liberalization) ibaresini "vizede kolaylaştırmalar" (visa facilitation) olarak çevirmesi üzerine, Bakan Davutoğlu devreye girdi ve "Vize kolaylaştırılması değil, vize liberalleşmesi yani tümüyle kalkması" sözleriyle çeviriyi düzeltti.

Brüksel daha önce de vize muafiyeti için Türkiye'nin de AB genelinde geçerli olan biyometrik pasaport uygulamasına geçmesini talep etmişti.Türkiye bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor ve haziran ayında biyometrik pasaportlara geçiş öngörülüyor.

"Tarihi siyasallaştırmak işleri zorluyor"

Stefan Füle, İsveç Parlamentosu'ndan çıkan Ermeni soykırımı kararı ile ilgili olarak da, "Tarihin siyasallaştırılması bazı zorluklar doğuruyor" diye konuştu.

"Ermeni soykırımı" tasarısı 11 Mart'ta İsveç Parlamentosu'nda kabul edildi. Tasarıda sadece Ermenilere değil, diğer Hristiyan azınlıklara da soykırım uygulandığı iddia ediliyor.

88 milletvekilinin katılmadığı oylamada, tasarı ABD'deki gibi 1 oy farkla geçti. İsveç hükümeti ise, "Kararın geçmemesi için hükümetimiz aktif çaba gösterdi. Tarihi olaylara siyaset hüküm vermemeli" açıklamasında bulundu.

"Limanlar açılsın"

Füle, AB’nin Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs’a açmasını talebini yineleyerek, Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılmasının hem Türkiye’nin hem de Avrupa Birliği’nin (AB) yararına olacağını söyledi.

Füle, “Türkiye’nin ek protokolleri bütünüyle uygulamaya koymasının ve Kıbrıs Rum Kesimi’yle ilişkilerini düzeltmesinin AB için ne kadar önemli olduğunun altını çizme fırsatı buldum” dedi.

Türkiye, Kıbrıs Rum Yönetimi’ne limanları ve havaalanlarını açmak için AB’nin adanın kuzeyine uygulanan uluslararası ambargoyu kaldırmasını şart koşmuştu. Türkiye’nin bu duruşu AB’nin 2006 yılında, müktesebatın 35 başlığından sekiz tanesini dondurma kararı almasına neden olmuştu.

Füle, eğer Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar arasında 2008’den bu yana süren barış görüşmelerinde bir sonuca ulaşılırsa bunun hem Türkiye’nin hem de AB’nin çıkarına olacağının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise Türkiye’nin üyelik görüşmelerinin “Kıbrıs gibi, AB ile doğrudan alakası olmayan siyasi sorunların gölgesinde kalmaması gerektiğini” savundu.

Öte yandan Füle, Türkiye ve Ermenistan arasındaki yakınlaşma çabalarına da destek verdi. “Çekoslovakya’dan yani bugünkü Çek Cumhuriyeti’nden gelen bir insan olarak tarihi siyasileştirmenin uzlaşmayı ne kadar zorlaştırdığını biliyorum” diyen Füle, Türkiye'nin komşularla sıfır sorun politikasını büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirtti.
Kaynak: Euractiv

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr