Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE-YENİ ZELANDA SİVİL HAVACILIK ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE-YENİ ZELANDA SİVİL HAVACILIK ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE-YENİ ZELANDA SİVİL HAVACILIK ANLAŞMASI İMZALANDI10.03.2010

Ulaştırma Bakanı Binali yıldırım ile Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully, iki ülke arasındaki Sivil Havacılık Anlaşmasını imzaladı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bakanlıkta gerçekleştirilen imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke için hayırlı olmasını diledi. Yeni Zelanda ve Türkiye ilişkilerinin köklü ve tarihi bir geçmişe sahip olduğunu belirten Yıldırım, Çanakkale Savaşı'ndan bahsedilince Yeni Zelanda'nın akla geldiğini söyledi. Binali Yıldırım, her yıl 18 Mart ile 24-25 Nisan günlerindeki anma törenlerinde Yeni Zelandalı misafirlerle Çanakkale'de bir araya gelindiğini hatırlattı. Her ne kadar iki ülke arasındaki mesafe çok uzak olsa da, o mesafeyi yakınlaştıracak bir vesile için bir araya geldiklerini ifade eden Yıldırım, ''Hava Ulaştırma Anlaşmasının imzasını gerçekleştireceğiz. Bu anlaşma bu yolda atılan ilk, ama çok önemli bir adım. Bundan sonrası, her iki ülkenin sivil havacılık idareleri ve haya yolu taşıyıcılarının yapacağı çalışmalara göre şekillenecek'' dedi. Yıldırım, konuk bakanla direkt hava yolu hattı açılması konusunda, her iki ülkede idarenin teşvik edici tedbirleri alması yönünde gayret gösterilmesi için mutabakata vardıklarını söyledi. Bu durumun mevcut ilişkileri daha da ilerleteceği gibi, turizm ve ekonomik faaliyetleri de arttıracağına dikkati çeken Yıldırım, ''Bu anlaşma sadece iki ülke arasında uçuşları düzenleyen bir anlaşma değil. Aynı zamanda teknik işbirliği, mühendislik konularında işbirliği, hava seyri sefer konularında işbirliğini de içeren bir anlaşmadır'' şeklinde konuştu.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully de, çerçeve anlaşmanın tesisindeki katkılarından dolayı Binali Yıldırım'a teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra imzalanan anlaşmanın ardından, Yıldırım, konuk bakana içinde kahve, cezve ve fincanların bulunduğu ''Türk kahvesi seti'' hediye etti. McCully de Yıldırım'a, yeşim taşı tozundan yapılmış ve üzerinde Yeni Zelanda yerlilerinin geleneksel desenlerinin bulunduğu seramik hediye etti.

Kaynak: UBAK
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr