Gündem

AMSTERDAM SCHIPOL ŞEHİTLERİ İÇİN ANIT YAPILDIAMSTERDAM SCHIPOL ŞEHİTLERİ İÇİN ANIT YAPILDI10.03.2010

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın Schiphol havaalanında geçtiğimiz yıl meydana gelen uçak kazasında ölenler törenle anıldı. Türk Hava Yolları'nın Tekirdağ adlı uçağında hayatını kaybedenlerin anısına bir de anıt yapıldı.
Uçağın irtifa göstergesinin arızalı olması nedeniyle tarlaya düşen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 80 kişinin de yaralandığı olayın 1. yıldönümü dolayısıyla Haarlemmermeer Belediyesi, Hollanda Sivil Havacılık Kurumu, Hollanda THY ve ABD'nin Amsterdam Başkonsolosluğu tarafından bir tören düzenlendi.
Olayın meydana geldiği yerde düzenlenen törene Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ, THY Amsterdam Müdürü Metin Gözüaçık, ABD Amsterdam Başkonsolosu Ruterbories ve Haarlemmermeer Belediyesi Başkanı Theo Weterings de katıldı.
Bayrakların yarıya indirildiği törende söz alan Haarlemmermeer Belediyesi başkanı Weterings, konuşmasına Türkçe, "'Sizin acınız, bizim acımız.' diyerek başladı. Weterings, kazanın ardından yangın çıkmaması sayesinde facianın boyutlarının büyümediğini dile getirdi.
Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ, "Acımız çok büyük. Belediyenin bu anıtı yapmasını, dayanışmanın bir simgesi olarak görüyoruz. Olayda yaşamını yitirenlere dua ederken, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz." dedi.
Hollanda basının yoğun ilgi gösterdiği anma programında her 3 ülke temsilcileri ve THY yetkilileri anıta çelenk bıraktı.

Kaynak: Ulaşımonline
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72