Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / MARMARAYDA YÜK TRENİ OLACAK

MARMARAYDA YÜK TRENİ OLACAK

MARMARAYDA YÜK TRENİ OLACAK10.03.2010

Marmaray’da ‘yük treni de çalışacak mı?’ tartışmalarını Yük Dairesi Başkanı İbrahim Çelik sonlandırdı. "Evet, 42 yük treni çalışabilecek kapasite yaratıyoruz."
Dünyanın en önemli projeleri arasında gösterilen Marmaray’da ‘yük treni de çalışacak mı?’ tartışmalarını TCDD’nin yük taşımacılığındaki yetkin ismi İbrahim Çelik sonlandırdı. Geçen hafta yaptıkları toplantıda bu konuyu karara bağladıklarını ifade eden Çelik, “Evet, Marmaray hattında yük treni işleyecek. 21 gidiş, 21 geliş olmak üzere 42 yük treni çalışabilecek kapasite oluşturuyoruz” dedi.
Demiryolu Taşımacıları Derneği’nin 17 Şubat’ta sektör basını ile buluştuğu toplantının onur konuğu TCDD Yük Dairesi Başkanı İbrahim Çelik’ti. Türkiye’nin demiryolunda yaptığı çalışma ve hedefleri bir sunum ile anlatan Çelik, sektöre de bekledikleri müjdeyi vererek, “Demiryolu Taşımacılığı Kanunu yakında çıkacak, herkes hazır olsun” diye konuştu.
Gümrükteki beklemelerin, hem müşterileri hem de TCDD kurumunu negatif etkilediğinin altını çizen Çelik, 2750 kilometrelik Köln-Köseköy hattından örnek vererek, “Köln’den kalkan bir treni 100 saatte Kapıkule’ye getiriyoruz. Ancak, gümrük formaliteleri nedeniyle Kapıkule’den Köseköy’e gelmesi 10 saati aşıyor. Bu süreler aslında daha fazlaydı. Fakat, TCDD, gümrük işlemlerinin bir kısmını özel sektöre yaptırarak önemli süre kazanımı elde etti. Mevcut iş ve işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik gümrük mevzuatı yeniden düzenlenmeli” sözleriyle en büyük sıkıntılarını dile getirdi.
Gebze – Halkalı arasında yaklaşık 137 km’lik mesafeyi kapsayan Marmaray’ın faaliyete geçmesiyle 21 geliş, 21 gidiş olmak üzere günde toplam 42 yük treninin işleyebileceğini, bunu da  talebin belirleyeceğini vurgulayan Çelik, “Böylece tartışmalara nokta koymuş bulunuyoruz. Marmaray’da yük treni işleyecek mi, öncelik kimde olacak gibi soruların cevabını bulduğunu sanıyorum” dedi.
2023’e kadar 52.5 milyar dolarlık yatırım


Organize sanayi bölgeleri ve önemli merkezleri iltisak hatları ile bağlamayı hedeflediklerini açıklayan Çelik, bunun da taşımacılığın artması ve maliyetlerin düşürülmesi için önemli olduğunun altını çizdi. Son yıllarda gerçekleştirdikleri atılımlarla yük taşımacılığında Cumhuriyet tarihinde elde edilen en yüksek rakam olan 23 milyon tona ulaştıklarını söyleyen Çelik, günlük tren trafiğinin de 186’ya eriştiğini açıkladı. 2023 yılına kadar 52.5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlayan ve hedeflerinin demiryolu işletmeciliğinde özel sektörün  payını yüzde 50 seviyelerine çıkarmak olduğunu belirten İbrahim Çelik, trenleri tek makinistle idare edebilmek için internet ağını güçlendireceklerini de sözlerine ekledi.
İndirim ancak blok trende mümkün
Demiryolcuların vadeli teminat mektubu önerisine sıcak bakmadıklarını bildiren TCDD Yük Dairesi Başkanı, indirim taleplerine de şu karşılığı verdi: “TCDD’nin gelir-gider dengesi yüzde 32-33 seviyesinde. Bu da dolayısıyla ücretlerde indirim yapılmasının önündeki en büyük engel olarak duruyor. Her ne kadar belli taşımalarda indirim yapıyorsak da, daha fazlası kurumu sıkıntıya sokar. Ancak, blok trenler çıkararak bu ücretleri daha aşağılara çekmek mümkün. Bu konuda da düzenlemeler yapıyoruz. Özellikle uluslararası taşımalarda yükler blok haline getirilirse, önemli miktarlarda indirimler yapabiliyoruz. Yabancı demiryolu vagonlarından oluşan blok trende yüzde 10-30; sahibine ait vagonlardan oluşan blok trende yüzde 50’ye kadar ve TCDD vagonlarından oluşan blok trende ise yüzde 36’ya kadar indirim yapma imkanımız var.”

Hedeflenen yatırımlar                   (Milyon TL)
 
Dorse ve Ro-La taşımacılığı
Özellikle Bulgaristan’daki transit geçiş ücretlerinin yüksekliği nedeniyle pek de rantabl olmayan ve tercih edilmeyen Ro-La’da önemli bir gelişme olduğunu söyleyen İbrahim Çelik, “Bulgaristan geçiş ücretlerini makul seviyelere indirdi. Wells-Halkalı hattı artık cazip hale geldi, kullanmanızı öneririm. Öte yandan, Ökombi ve ICF ile yürütülen ortak çalışmalarla aynı hatta TIR kasası (dorse) taşımaları da sürüyor” diye konuştu.
 
Kaynak: Selçuk ONUR - PERŞEMBE ROTASI

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr