Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TİMDEN KÖŞKE İHRACAT BRİFİNGİ

TİMDEN KÖŞKE İHRACAT BRİFİNGİ

TİMDEN KÖŞKE İHRACAT BRİFİNGİ02.03.2010

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek, ihracatın gündemi hakkında bilgi verdiler.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek ihracatın seyri hakkında bilgiler verdi.   TİM Başkanı Büyükekşi’nin görüşmeye yönelik açıklaması şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek, ülkemizin büyümesinin motoru, istihdamının sürükleyicisi ihracatla ilgili bilgi arz ettik. 2009 yılındaki gelişmeler, kriz sonrası pazarlarımızda ve sektörlerimizdeki gelişmelerle beraber 2010 yılındaki beklentilerimiz aktardık. TİM’in yürütmekte olduğu projeler hakkında kendilerini bilgilendirdik.

 

Türkiye En Zor Meselelerini Bile Konuşarak Çözebilir

2009 yılında pazarlarımızda ki değişiklikleri aktardık. En çok ihracat yaptığımız ülkeler sırlamasındaki gelişmeleri paylaşırken, en büyük sıçramanın Irak’ta olduğunu, Irak’ın Türkiye’nin 5. büyük pazarı olduğunu ve bunu sağlamada da Habur’daki düzelmenin önemini aktardık. Daha önce 20 km’yi aşkın kuyrukların olduğu, bir tırın bir haftada ancak geçebildiği bir yapıyı düzeltmek için bir çok kurumla eş güdüm içinde çalıştığımızı ve çözüm ürettiğimizi ifade ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da, Türkiye’nin en zor meselelerinin beraber çalışılarak çözebileceğini, bu güzel örneğin mutlaka paylaşılması gerektiğini ifade etti.  

Türkiye’nin iller düzeyindeki ihracat performansını paylaşırken Sayın Cumhurbaşkanımız Kayserinin durumunu da özellikle sordular. Kayseri’nin 2009 yılını 852 milyon dolarlık ihracat ile kapattığını belirttik. Türkiye’nin 1 milyarı aşkın 12 şehri olduğunu ve bunun üzerine en az 8 tane daha ilave etmek için yaptığımız ortak akıl toplantıları ve sonuç raporları hakkında bilgi verdik.

 

Komşularla sıfır sorun ve vize muafiyeti çok olumlu gelişmeler

Türkiye’nin 2009 yılı içinde 1 milyar doları aşkın ihracat yaptığı ülkelerden ihracat artışı sağladığı 7 ülkeden 6’sının yakın ve komşu ülkeler olmasında, ülkemizin izlediği “komşularla sıfır sorun” politikasının önemini ve vize muafiyetlerinin etkisini aktardık.

 2009 yılı içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 10 ülkeye ticari heyetler düzenlendi. İhracatımızın 100’ler kulübünde kalmasında kendilerinin, sayın Başbakanımızın ve dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanımızın verdiği destek için teşekkür ettik.

 

2010’da 111 milyar dolar ihracat hedefi

2010 yılı için 111 milyar dolar olan ihracat hedefimiz hakkında bilgi sunduk. Küresel ticaretteki gelişmeler ve Türkiye’nin performansını dikkate alarak bu hedefi koyduk. Koyduğumuz hedef orta vadeli programın 107,5 milyarlık hedefinin üstünde. Biz Türk ihracatçısının bunu gerçekleştireceğine inanıyoruz. Bizin dışımızda gelişebilecek ve ihracatı olumsuz etkileyebilecek gelişmelerle ilgili endişelerimizi paylaştık. Bu bağlamda, bir IMF antlaşmasının olası sonuçlarını belirterek, bizim talebimizin kurun artması değil, kurun düşmemesi ve istikrarlı olması gerektiğini ifade ettik.

Küresel düzeyde büyük bir tehdit olarak korumacılığı görüyoruz. En son Fransa’da Türkiye’de üretilecek bir araç modeli ile ilgili yaşanan tartışmalarda olduğu gibi, korumacılığın küresel üretim ve ticaret için ciddi bir engel olduğunu her platformda dile getirmek gerekiyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan destek istedik.  

Sayın Cumhurbaşkanımız, tıpkı bizim gibi, Türkiye gibi büyük ülkelerin mutlaka üretim ve ihracat yapması ve bunun için her türlü desteğin verilmesi gerektiğini düşünüyor.”

“İhracat rakamları güven veriyor”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise TİM heyeti ile yaptığı görüşme sonrasında,özellikle nüfusu büyük ülkelerin kalkınmasında üretimin önemine işaret ederek, bu konuda Türkiye’nin son yıllarda çok önemli aşamalar kat ettiğini belirtti. Türkiye’nin küçük bir ülke olması durumunda kalkınmasın önemli ölçüde hizmet sektörü ile sağlayabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Ancak biz 70 milyonu aşan nüfusu olan büyük bir ülkeyiz ve sadece hizmet sektörü ile kalkınmamızı gerçekleştiremeyiz. Kalkınmak için üretmek durumundayız. Bu yüzden üretim Türkiye için temel konulardan birisidir” diye konuştu.

Türkiye’nin üretim sektörünün çok sağlam ve başarılı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, devletin bu konudaki desteğinin de sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. İhracat konusunda Türkiye’nin ulaştığı rakamın güven verici olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, bu başarının topluma da büyük moral verdiğini belirtti.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr