Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / IDRAC: ULAŞIM SEKTÖRÜNDE İŞBİRLİĞİNE GİDEBİLİRİZ

IDRAC: ULAŞIM SEKTÖRÜNDE İŞBİRLİĞİNE GİDEBİLİRİZ

IDRAC: ULAŞIM SEKTÖRÜNDE İŞBİRLİĞİNE GİDEBİLİRİZ02.03.2010Türkiye'yi ziyret eden Fransız Bakan Türkiye ile Fransa'nın ulaşım sektöründe işbirliğine gidebileceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Fransa Dış Ticaret Bakanı Anne Maria Idrac ve beraberindeki heyetle görüştü.

Ulaştırma Bakanlığındaki görüşme öncesinde açıklama yapan Yıldırım, Idrac'ın Türkiye'ye yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuk bakanın daha önce de Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Yıldırım, Idrac'ın ziyaretlerinde Türkiye'deki pek çok bakanla yararlı görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Idrac ile Kasım 2008'de bir görüşme yaptığını anlatan Yıldırım, "Son yıllarda Fransa ile Türkiye ilişkilerinde gözle görülür gelişmeler yaşanıyor. Geçen yıl Fransa'da 'Türkiye Mevsimi' adıyla çok kapsamlı etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerin amacı, Fransız kamuoyu ile Türk kamuoyunun, iki ülkenin halklarının birbirlerini daha iyi anlamalarıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu etkinlikler kapsamında Fransa'ya yaptığı ziyaret, 10 yıl aradan sonra ilk kez cumhurbaşkanları düzeyinde yapılan ziyaret olarak kayda geçmiş oldu" diye konuştu.

Fransa-Türkiye ilişkilerinin çok köklü olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zaman zaman tabii ilişkilerde inişler çıkışlar yaşanması normaldir ama hiç bir zaman bu ilişkiler bir krize dönüşmemiştir. Bu da her iki ülke yöneticilerinin sağduyulu davranışlarıyla başarılabilmiştir. Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerde de göz ardı edilmeyecek bir öneme sahiptir. 2008 yılında Fransa ile Türkiye arasındaki ticaret yaklaşık 6 milyar dolara ulaşmıştır ancak 2009 krizinde bütün dünyada olduğu gibi Fransa'da da Türkiye'de de ticaretin daralmasından dolayı bir düşüş yaşanmıştır. Ancak geçtiğimiz 5-6 yıl içerisinde, 2002-2008 döneminde Türkiye'de Fransız firmaların yatırımı 4 milyar doları bulmuştur. Krizin en yoğun yaşandığı yıl olmasına rağmen, 2009'da Fransız firmalarının Türkiye'deki yatırımı 600 milyon doları bulmuştur. Bu anlamda Fransa, ülkemizde yapılan yabancı yatırımlar bakımından 5. sırada yer almaktadır."

Fransa'da da Türkiye'nin yatırımları bulunduğunu, yarım milyona yakın aynı zamanda Fransa vatandaşı da olan Türk'ün, başta inşaat ve gıda sektörleri olmak üzere bu ülkede pek çok alanda faaliyet gösterdiğini belirten Yıldırım, "Onlar sadece orada ticari ve ekonomik hayata katılmakla kalmıyor. Aynı zamanda iki ülke arasında kültür bağlarının sağlanmasında, medeniyetler uzlaşmasının sağlanmasında da çok büyük görev ifa ediyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Fransız Bakan Idrac'tan grizu faciası için baş sağlığı

Fransa Dış Ticaret Bakanı Idrac ise Karma Ekonomik ve Ticaret Komisyonu kurulmasının, iki ülke ilişkilerine üç önemli katkıda bulunduğunu belirterek, bunların ilkinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Fransa'ya yaptığı ziyaret olduğunu ve 10 yılı aşkın süreden sonra gerçekleşen bu ziyaretin tarihi bir önem kazandığını söyledi.

İkinci önemli katkının, krize direnç gösteren iki ülkenin ticari ilişkilerinin son derece canlı ve dengeli olması şeklinde gerçekleştiğini ifade eden Idrac, "Bu sayede geçen yıl Fransa, Türkiye'nin ikinci müşterisi olma özelliğini kazandı. Bütün bu süre içinde Fransız yatırımları da gerilemiş değil. Tabii ki inişler çıkışlar olacak ama yatırımların sürmesi konusunda da bir irade kendisini gösteriyor" diye konuştu.

Üçüncü katkının, Fransa'da gerçekleşen "Türkiye Mevsimi" etkinliği olduğunu ve çok coşkulu geçen bu etkinliğin iki ülkenin birbirlerini tanımalarına fırsat sunduğunu dile getiren Idrac, Paris'te düzenlenen "Bizans'tan İstanbul'a" adlı sergiyi 250 bini aşkın insanının ziyaret etmesinin, etkinliğin başarısının kanıtı olduğunu vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile ikinci kez görüştüğünü belirten Idrac, "Bir kez daha tespit etmiş bulunuyoruz ki ulaştırma sektörü bizim projelerimizi geliştirebileceğimiz, işbirliği alanlarını keşfedebileceğimiz ve bu ilişkilerimizi daha da öteye taşıyabileceğimiz sektörlerden biri" dedi.

Fransız bir firmanın Türkiye'de ulaştırma sektöründe sinyalizasyon işlerini yürüttüğünü ve Bakan Yıldırım'ın şirketin çalışmalarından çok memnun olduğunu belirttiğini aktaran Idrac, iki ülkenin kurumsal olarak işbirliğine gittiğini ve bir çok alanda sanayi işbirliklerinin önünün açık olduğunu ifade etti.

Idrac, grizu faciasından duydukları üzüntüyü de dile getirerek "Başsağlığı dileklerimizi iletmek istiyorum. Gerçekten çok korkunç bir facia" dedi.

Idrac'ın dış ticaretten sorumlu olmasına rağmen ulaştırma faaliyetlerine yabancı olmadığını, eski bir demiryolcu olduğunu ifade eden Yıldırım, "Ortak lisanı konuşan bir bakanla birlikte olduğumuz zaman işimiz daha kolay oluyor" dedi. Bunun üzerine Fransız Bakan Idrac'ın "Türkçe konuşamıyorum ama...' demesi gülüşmelere yol açtı.

Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr