Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / VİZE SORUNU ABNİN TÜRKİYEYE KARŞI AYIBIDIR

VİZE SORUNU ABNİN TÜRKİYEYE KARŞI AYIBIDIR

VİZE SORUNU ABNİN TÜRKİYEYE KARŞI AYIBIDIR02.03.2010Bakan Çağlayan, Türkiye'nin AB ülkeleriyle olan vize sorununa dikkat çekti

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, vize sorununun sadece Fransa ile problem olmadığını belirterek, "Bana göre AB'nin Türkiye'ye karşı uygulamış olduğu ayıptır, yüz karasıdır" dedi.

Çağlayan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen "Türk-Fransız İşbirliği Semineri"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihracatta en büyük pazarını oluşturan Avrupa'ya mal satmanın kolay olmadığını, 2008-2009 döneminde Türkiye'nin ihracatı arasındaki farkın 20 milyar dolarının Avrupa'ya yapılan ihracatın azalmasından kaynaklandığını bildirdi.

Düşüşün nedenlerini araştırdıklarını anlatan Çağlayan, "Rekabete dayalı bir tek sentlik, bir tek avroluk azalma yok. Tamamen Avrupa'nın talebinin daralmasının ortaya çıkardığı bir sonuç" dedi.

Türkiye ve Fransa arasındaki ticaret hacminin 13,3 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Çağlayan, bunun mutlaka artırılması gerektiğini vurguladı.

Zafer Çağlayan, Türkiye'de 800'e yakın Fransız şirketinin bulunduğuna değinerek, birbirini tamamlayan sektörler ve 3. ülkelerde işbirliği yapılabilecek alanlar bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin AB ülkeleriyle olan vize sorununa dikkati çeken Çağlayan, "Vize sorunu sadece Fransa ile problemimiz değil. Bana göre AB'nin Türkiye'ye karşı uygulamış olduğu ayıptır, yüz karasıdır. Bu konuda ticari engel, teknik engel oluşturan bir haldir" diye konuştu.

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de değinirken, "Türkiye'nin AB'ye tam üye olması, AB'nin kazancınadır. Türkiye'nin tam üyelik talebi yıllardır vardır. Üye olduğunda AB'ye yük getiren değil, yük alan olacaktır. Bizim çok genç ve dinamik nüfusumuz var. Biz kendimizi Avrupa'nın istihdam deposu olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.

Fransa Dış Ticaret Bakanı Anne-Marie Idrac

Fransa Dış Ticaret Bakanı Anne-Marie Idrac da, Fransa ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin krizde diğer ülkelerle kıyaslandığında iyi performans gösterdiğini, "krize dirençli, anti kriz" özellik taşıdığını söyledi.

Anne-Marie Idrac, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde gerçekleştirdiği reformların çok önemli olduğunun altını çizerek, müzakerelerde, enerji faslının açılmasını desteklediklerini vurguladı.

Fransa'da diğer birçok Avrupa ülkesine göre tüketimin çok azalmadığını ve bundan dolayı ithalatın ayakta kalabildiğini ifade eden Idrac, "Tüketimimiz azalmadı. 2010 yılı için ise büyüme oranlarında öngörümüz, artıya geçeceği yönünde. Kırmızı hattımız, rekabetçilik ve yenilikçilik... Bu sayede krize olan direncimiz birçok komşuya göre çok daha başarılı oldu" dedi.

Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr