Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KRİZDE HEP KARGOCULAR KAZANIR

KRİZDE HEP KARGOCULAR KAZANIR

KRİZDE HEP KARGOCULAR KAZANIR02.03.2010

"Kriz dönemlerinde mal sevkıyatı kamyon kamyon olmaz" diyen MNG Kargo Genel Müdürü Kut, "Küçülen iş de hız olarak kargo şirketlerine kayar” dedi.

MNG Kargo Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Aslan Kut, “Biz 2009 yılındaki ekonomik krize rağmen büyüdük, 2010 yılında daha fazla büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Kut, yaptığı açıklamada, MNG Kargo'nun yıllardır sürdürdüğü büyümesini tüm dünyada etkisini gösteren ekonomik krize rağmen 2009 yılında da sürdürdüğünü söyledi.

Genel olarak bakıldığında yaşanan ekonomik krizlerde kargo sektörünün diğer sektörlere göre daha az etkilendiğini ifade eden Kut, bunun da iki nedeni olduğunu belirtti.

Kargo sektörünün çok açık bir pazar olmasının birinci nedeni oluşturduğunu belirten Kut, “İkinci neden ise, kriz dönemlerinde mal sevkıyatı kamyon kamyon olmaz. Ticari hareketlilik daha çok hız kazanır ve küçülür. Zaten o durumda kargo sektörünün işi devreye girer. Kamyon kamyon mal taşıyan firmaların küçülen işi de hız olarak kargo şirketlerine kayar” dedi.
Kut, ekonomik kriz sürecinde MNG Kargo olarak iyi bir yapılanma ve iyi bir değerlendirmede bulunarak krizden etkilenmemeyi başardıklarını ifade etti.

Geçen yıl dünyanın önde gelen kargo şirketlerinden FedEx Ekspres'in Türkiye temsilciliğini aldıklarını hatırlatan Kut, şunları kaydetti:

“Bu bizim için yeni bir açılım, yeni pazar yeri, yeni müşteriler ve yeni süreç oldu. Doğal olarak bir büyüme yakalamış olduk. Biz 2009 yılındaki ekonomik krize rağmen büyüdük, 2010 yılında daha fazla büyümeyi hedefliyoruz. Özellikle geçen yılın son 3 ayından bu yana Türkiye'de ekonomik anlamda gözle görülür bir hareketlenme mevcut. Geçen yıl ile bu yılı kıyasladığımızda ciddi bir gelişme gözleniyor. O nedenle 2010 yılı için de oldukça heyecanlıyız. 2010 yılında ülke genelinde ekonomik sürecin oldukça iyi olacağını ümit ediyorum.”

-“BİZ ARTIK GLOBAL BİR REKABET ORTAMINDAYIZ”

Kut, şu an MNG Kargo ve FedEx Türkiye olarak 6 bin çalışanlarının bulunduğunu, bu rakamın 2010 yılında 6 bin 500'e çıkabileceğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“2010 yılı için daha fazla büyümeyi hedeflerken hizmet ağımızı da genişletme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2010 yılı başına kadar bin 250 noktaya hizmet veriyorduk. 15 Ocak 2010 itibariyle Türkiye çapında bu rakamı bin 750'ye çıkardık. İnşallah 2010 yılının ikinci yarısından itibaren 2 bin noktaya ulaşacağız. MNG Kargo'nun yanı sıra biz artık FedEx Türkiye'yiz. FedEx Türkiye olarak da biz bu pazardan iyi pay alacağımızı düşünüyoruz. Biz artık global bir rekabet ortamındayız. Sürdürülebilir bir rekabet gücüne sahip olabilmek için sürekli daha çok kaliteli, ekonomik ve sosyal hayatın değişen ihtiyaçlarına cevap verebilen, çeşitlilik yaratan bunun yanında da ekonomik bir hizmet vermeniz gerekiyor. İşte bizim 2010 yılı stratejimizin özeti de bu.”

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr