Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TAVIN DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLMA SIRRI: LOJİSTİK VE UYGULAMA

TAVIN DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLMA SIRRI: LOJİSTİK VE UYGULAMA

TAVIN DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLMA SIRRI: LOJİSTİK VE UYGULAMA24.02.2010

İnşaat işini 'Müthiş bir lojistik ve uygulama işidir' diye tarif eden TAV Grubu CEO'su M. Sani Şener, TAV'ın “dünyanın üçüncü havalimanı inşaat şirketi” seçilmesinde ana etkenin lojistik ve uygulamanın iyi yönetilmesi olduğunu vurguluyor.

 

2009 yılında dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesinde yer alan TAV İnşaat, 2010'a başarıları için büyük bir mihenk taşı koyarak girdi. Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'un (ENR) havalimanı inşaatı derecelendirmesinde TAV İnşaat ilk 3'te listelendi. Fransız Bouyges ve Japon firması Taisei'yi geride bırakarak üçüncülük koltuğuna oturan TAV İnşaat, bu noktaya 10 yılda ulaştı.  TAV Grubu CEO'su M. Sani Şener, "Bir mühendisin hayatında göreceği en önemli kilometre taşlarından birisi, çalıştığı inşaat şirketin ENR'da böyle bir derecelendirmeye girmesidir." diyor. Sani Şener, TAV'ın başarısında aldıkları proje lojistiği hizmetlerinin katkısının büyük olduğunu şu sözlerle aktarıyor:

"Ankara, İstanbul ve İzmir havalimanından sonra Tiflis, Batum, Tunus ve Kahire havalimanlarını bitirip Katar, Doha, Umman, Muscat, Libya, Tripoli ve Sepha havalimanlarını da inşa ediyor olmamız bu konuda dünyanın sayılı firmaları arasında yer almamızı sağlamıştır. İnşaat işi müthiş bir lojistik ve uygulama işidir. Lojistik, malzemenin ve bilginin yapım sahasına zamanlı ulaştırılması, uygulama da binlerce işçiyi, yüzlerce mühendisi ve teknisyeni bu lojistikle eş zamanlı hareket ettirebilmektir. Biz TAV İnşaat'ta 14 bin takım arkadaşı ile entegre çalışıyoruz ve İstanbul'daki merkez ofisimizde ise sadece 67 arkadaşımız çalışıyor. Bu rakamlar lojistiği ve uygulamayı nasıl bir teknoloji ve iletişim ile yönettiğimizin de pratik bir ifadesidir. TAV İnşaat'ın bu enerjisi ve havalimanı inşaatı alanındaki gücü, dünya pazarında da Türk mühendisliğinin, inşaat sektöründeki payını arttırmasına katkıda bulunacağına inancım sonsuzdur."

TAV'ın uluslararası             projelerinden örnekler

TAV İnşaat'ın bugüne kadar yaptığı inşaatlar arasında, dünyanın en büyük havalimanları içerisinde yer alacak olan Katar - Doha Uluslararası Havalimanı Terminal Kompleksi ve Libya Tripoli Uluslararası Havalimanı Yolcu Terminali de bulunuyor. Bunun yanı sıra; TAV Havalimanları Holding iştiraklerinden TAV Tunusie tarafından 40 yıl süreyle işletilecek Tunus Enfidha'daki Zine El Abidine Ben Ali Uluslararası Havalimanı'nın inşaatı komple greenfield bir havalimanı olması sebebiyle de TAV İnşaat'ın projeleri arasında özel bir yer tutuyor. Bölgenin prestiji açısından önem taşıyan yatırımlarından biri olması beklenen Umman Muskat Uluslararası Havalimanı Projesi'nin ilk ihale paketi olan Pist ve Altyapı İşleri de TAV İnşaat'ın imzasını taşıyacak.

 

Havalimanı inşaatında İLK 5'te hangi firmalar yer aldı?


Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR), ulaştırma sektöründeki, otoyollar, limanlar, köprüler, havalimanları ve toplu taşımacılıktaki, dünyanın en büyük inşaat firmaları ile proje müşavirlik firmalarını açıkladı. ENR'nin, dünya çapındaki havalimanı inşaatı sektöründe belirlediği en büyük firmalar arasında, 14 bin çalışanıyla, 2 milyon 720 bin metrekarelik terminal binası ve havalimanı altyapısı inşaatı yapan ve 10 milyar doları aşan iş hacmiyle, üçüncü sırayı alan TAV İnşaat, Bechtel ve Hochtief'den sonra dünya sıralamasındaki yerini aldı. Birinciliği Amerikan firması Bechtel'in, ikinci sırayı Alman markası Hochtief AG'nin aldığı sıralamada, TAV İnşaat üçüncü, Fransız Bouyges dördüncü ve Japon firması Taisei beşinci oldu.


Kaynak: UTA

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr