Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / YILIN İHRACATÇISI HİDROMEK

YILIN İHRACATÇISI HİDROMEK

YILIN İHRACATÇISI HİDROMEK24.02.2010"İhracatın Yıldızları 2009" yarışmasının ödülleri törenle dağıtıldı.

Türkiye ihracatının geliştirilmesi ve ihracatın ülke ekonomisindeki payının artırılması amacıyla gerçekleştirilen ve bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmaya başvuran 41 firma arasından ilk etapta jüri tarafından 33 finalist belirlendi. Finalistler arasında ödül almaya hak kazanan 18 firma ise düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

"Yılın İhracatçısı" ödülüne HİDROMEK'in layık görüldüğü yarışmada, Türkiye'den ilk kez ihraç edilen ya da katma değeri oldukça yüksek veya geleneksel ürün-pazar konseptinin dışında ürün ihracatı gerçekleştiren firmaların değerlendirmeye alındığı "Kreatif Ürün" kategorisinde BMR Tarım birinci olurken, MES Alüminyum ikinci, Siser Grup ise üçüncü oldu.

"Yeni Pazar-Pazar Çeşitliliği" kategorisinde de sıralama; Nüve Sanayi Malzemeleri, Kale Kilit ve Sagun Group olarak gerçekleşti.

Yarışmada tanıtım, pazarlama ve sipariş işlemini internet veya e-ticaret platformları üzerinden yapmış olan firmaların değerlendirmeye alındığı "e-İhracat" kategorisinde de İskender Smokin birinci olurken, ikinci firma sihirlielmalar.com, üçüncü ise MTC Metal oldu.

Yarışmada dördüncü kategori olan "İhracatın Yıldızları Özel Ödülleri" kategorisinde ise "Yabancı Ortaklı İhracat Ödülü"nü RB Group, "Kararlı Ar-Ge Ödülü"nü Abdi İbrahim, "Kültür Ürünü İhracatçısı Ödülü"nü Akabe Aksesuar Mobilya, "Öncü Sanayi Ürünü İhracatçısı Ödülü"nü Atlı Zincir ve "İnovasyon Ödülü"nü Lamglass aldı.

Bu kategorinin diğer bir alt dalı olan "İhracat Performans Ödülü"nde ise ilk üç sıra; Trakya Tekstil ve Giyim Sanayicileri Dış Tic. A.Ş, AK-PA Tekstil İhracat Pazarlama A.Ş ve Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fabrikaları A.Ş şeklinde gerçekleşti.

Hızımız fena değil

Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı, ödül törenindeki konuşmasında, "ihracatın şampiyonlarıyla" birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Yakıcı, Türkiye'nin her geçen gün dış ticareti daha iyi öğrendiğini vurgulayarak, "Ancak daha gidecek çok yolumuz var. Hızımız fena değil. Özellikle Gümrük Birliği'yle başlayan atılımlarımız sürüyor" diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de ihracatın Türkiye için önemine toplumun tüm kesimlerinin inandığını bildirdi.

Büyükekşi, ihracatın artmasıyla Türkiye'nin daha da gelişeceğini vurgulayarak, "Geçen yıl çok zor geçti, ama biz yılmadık. 'Krizi nasıl fırsata çeviririz' diye düşündük her zaman ve daha önceleri ticaretimizin az olduğu ülkelere yöneldik. Bunun neticesinde de ihracatımızı 100 milyar doların üzerinde tutmayı başardık. Bazılarının haritada yerini dahi gösteremeyeceği ülkelere ihracat yaptık. Bizi ayakta tutan bu girişimci ruhumuz oldu. Biz, markalarımızla dünyayı fethetmeliyiz. Şimdi Ar-Ge zamanı, şimdi inovasyon zamanı, şimdi krizi geride bırakma zamanı... 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz" şeklinde konuştu.

İlk 3'e girenlere ücretsiz gönderi hakkı

DHL Express Türkiye Bölge Direktörü Michel Akavi de tüm dünyada etkileri hissedilen küresel krize rağmen yarışmaya gösterilen ilginin umut verici olduğunu belirtti.

Akavi, zor da olsa ihracatçıların, krizde ekonomiyi hareketlendirmek için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak, geçen yıl ihracatçıların üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yaptıklarını, kendilerinin de kategorilerinde ilk üçe giren firmalara ücretsiz gönderi hakkı tanıdıklarını söyledi.

Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli de ülke ekonomisinin gelişiminde ve sürdürülebilir büyümede ihracatın çok önemli bir rolü olduğuna inandıklarını ifade etti.

İhracatla sağlanan döviz girdisinin ülke ekonomisine katkısının farkında olduklarına dikkati çeken Besli, "İhracatın geliştirilip, sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasında ise hepimize görevler düşmektedir. Bu nedenle, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da 'İhracatın Yıldızları 2009' organizasyonuna destek vermekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz" dedi.

Kazandıkları parayı tekrar işlerine yatırdılar

Ödülünü Ahmet Yakıcı ve Mehmet Büyükekşi'nin elinden alan HİDROMEK'in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt ise 32 yıl önce üretime başladıklarını ve her yıl kazandıkları parayı tekrar işlerine yatırarak büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Bozkurt, bine yakın çalışanlarıyla Türk Bayrağı'nı dünyanın birçok ülkesinde gururla dalgalandırdıklarını vurgulayarak, geçen yıl 100 milyon lira civarında ihracat yaptıklarını, bu yıl ise hedeflerinin 100 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Törene, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Ekrem Akyiğit ile DHL ve Akbank yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr