Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DEMİRYOLU VE DENİZDE HİÇ YOKTUK

DEMİRYOLU VE DENİZDE HİÇ YOKTUK

DEMİRYOLU VE DENİZDE HİÇ YOKTUK09.02.2010

Sandalcı, "Türkiye, deniz ve demiryoluna Batı ülkeleri kadar önem vermediği için Osmanlı coğrafyasında etkinliği az." dedi.

Küresel krizle birlikte ABD ve Avrupa pazarlarında zorlanan ihracatçı, çıkışı yeni pazarlarda arıyor. Son yıllarda Asya ve Afrika kıtaları Türkiye ekonomisinden ciddi pay almaya başladı. Krizi daha az hisseden bu coğrafyalarla ticaret köprüleri kurulunca ihracat katlanarak arttı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) gibi sivil toplum kuruluşları ile bu iki kıtaya ziyaretlerde bulunan Türk işadamları soru yağmuruna da tutuluyor. En çok karşılaşılan soru ise, 'Siz madem Osmanlı'sınız niye burada İngiliz ve Fransızlar sizden daha etkin?' Bu soruya, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Kosta Sandalcı, düşündürücü bir cevap veriyor: "Türkiye, deniz ve demiryoluna Batı ülkeleri kadar önem vermediği için Osmanlı coğrafyasında daha az etkin." Türkiye'nin karayolu taşımacılığını bir saplantı haline getirdiğinden şikayet eden Dernek Başkanı, ulaşım yatırımlarında demir ve denizyolunun pay alamaması sebebiyle Asya ve Afrika pazarında geç kalındığını vurguluyor.

Kara, deniz ve demiryolu ile taşımacılık yapan Balnak Lojistik'in de yönetim kurulu başkan vekilliğini yürüten Kosta Sandalcı, "Şu an Türkiye, lojistik üs olmak istiyor. Fakat Ankara Lojistik Üssü'ne bakıyorum sadece kamyon giriyor, kamyon çıkıyor. Halbuki lojistik üs, en az iki farklı bileşenin bir araya gelmesi ile oluşur. Kara-deniz, demir-kara ve sair." diye konuşuyor. 'Otomotiv endüstrisi'nin lobi faaliyetleri yüzünden 'demiryolu' taşımacılığının gündem dışına itildiğini belirten Dernek Başkanı, "Türkiye'de demiryolunun gelişimi şart." diyor. Sandalcı, Balnak Lojistik olarak krizde alternatif pazarlara da yönelerek, Uzakdoğu, İran ve Suriye piyasalarına girdiklerini ve Libya, Mısır ve Fas'a bilhassa inşaat sektörü sayesinde büyük taşımalar yaptıklarını anlattı. Mart ayında Şanghay'da, mayıs ayında Libya'da kendi merkezini açacak olan Balnak Lojistik, yılın üçüncü çeyreğinde de yoğun inşaat çalışmalarının yürütüldüğü Kuzey Irak'a girecek. "İyi olmamızın altında başımızı Batı'dan Doğu'ya çevirmemiz yatıyor." diyen Sandalcı, Türk dış politikasının başarılı yönetimi ile gelen vize muafiyetlerinin işlerini çok kolaylaştırdığını söyledi. Asya ile Avrupa arasında doğal köprü olan Türkiye'de bin 800 civarında uluslararası lojistik firması bulunduğunu hatırlatan UTİKAD Başkanı Sandalcı, başka ülkede lojistik sektöründe bu kadar çok oyuncu bulunmadığına dikkat çekti.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr