Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / RUSYA PAZARININ YOL HARİTASINI ÇIKARTACAĞIZ

RUSYA PAZARININ YOL HARİTASINI ÇIKARTACAĞIZ

RUSYA PAZARININ YOL HARİTASINI ÇIKARTACAĞIZ09.02.2010

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya Federasyonu'nun 1 Şubat itibariyle beyaz et ithalatı yasağını kaldırdığını ve Türkiye'ye 500 bin ton beyaz et kotası tahsis ettiğini belirterek, "Sektörün yol haritasını çıkarmak için sektör temsilcileri ile 5 Şubat Cuma günü Ankara'da bir araya geleceğiz" dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye tahsis ettiği 500 bin ton beyaz et ithalatı konusunu görüşmek ve yol haritasını belirlemek üzere sektör temsilcileri ile 5 Şubat'ta Ankara'da bir toplantı düzenleyeceklerini belirtti. Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu'nun (Rosselhoznadzor) 1 Şubat'tan itibaren Türkiye'den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalatı yasağının kaldırıldığını açıkladığını anımsatan Çağlayan, bu kararın Türkiye beyaz et sektörüne yeni bir ivme kazandıracağını kaydetti. Bakan Çağlayan, "Rusya, kuş gribini neden göstererek 2002 yılından beri Türkiye'den kümes hayvanları ve kümes hayvanları ürünleri ithalatını yasaklamıştı. Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı 14 Nisan 2008 tarihli raporunda Türkiye'de kuş gribi hastalığına rastlanmadığını belirterek, Türkiye'deki tesislerde üretilen kanatlı ürünlerinin kuş gribi hastalığı yönünden herhangi bir risk taşımadığını açıklamıştı" dedi.
 

Rus heyeti 17 firmanın tesisini inceledi

Bu yasağın kaldırılması için sürekli girişimlerde bulunduklarını anlatan Çağlayan, bu girişimler sonucunda uzman bir Rus heyetinin Türkiye'de bu sektörde üretim yapan 17 firmanın tesislerinde incelemelerde bulunduğunu ve 6 Türk firmasının Rusya Federasyonu'na kümes hayvancılığı ürünleri ihraç etmesine izin verdiğini ifade etti. Diğer 11 firmanın ise yedek listeye alındığını vurgulayan Çağlayan, "Eksikliklerini Rusya Federasyonu'nun teknik mevzuatında öngörülen ilave şartlar doğrultusunda yerine getirmeleri durumunda Rusya Federasyonu'na beyaz et ihraç yapma imkanı doğacaktır" dedi.
 

500 bin ton beyaz et ithalatı kotası verildi

Türkiye'ye 500 bin ton beyaz et ithalatı kotası verildiğinin altını çizen Çağlayan, yasağın kaldırılması ile Türkiye beyaz et ihracatçılarının önemli bir sorununun çözüme kavuştuğunu ifade etti. Rusya Federasyonu'nun dünyanın en büyük kanatlı et ve ürünleri ithalatçısı ülke konumunda olduğunu belirten Çağlayan söyle devam etti: "Son 10 yıl içinde dünya beyaz et ithalatında ortalama yüzde 20-25 paya sahip konumundadır. Kişi başına beyaz et tüketimi yılda 24 kilogramdır. Türkiye, tavuk eti üretiminde dünyada 17. sırada, kümes hayvanları üretiminde ise 20. sıradadır. 2008 yılında 85 milyon dolar seviyesinde olan kanatlı et ihracatımız, 2009 yılında 150 milyon dolara yükseldi. İhracatımızda ilk sırayı 92 milyon dolarla Irak aldı. 1 milyon 250 bin ton üretim kapasitesine sahip sektör için Rusya önemli ve büyük bir hedef pazar konumundadır. Rusya, 2010 yılı için beyaz et ithalat kotasını 780 bin ton olarak belirlemiştir. Buna rağmen, Rusya'nın 2010 yılında da dünyanın en büyük beyaz et ithalatçısı ülkesinin olacağı beklenmektedir. Böylesine önemli ve büyük pazar için bu yasağın kalkması Türkiye'nin beyaz et ihracatında ilk sırayı Rusya'nın almasını sağlayacaktır." Çağlayan, yasağın kalkması hem beyaz et üreticilerine yeni fırsatlar sunacağını hem de Rusya'nın talebinin karşılanması konusunda yeni tesislerin kurulmasına neden olacağına dikkat çekti.
 

Kaynak: Cumhuriyet Portalı
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr