Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ COŞKU İÇİNDE KUTLANDI

DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ COŞKU İÇİNDE KUTLANDI

DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ COŞKU İÇİNDE KUTLANDI02.02.2010

Dünya Gümrük Örgütü’ne üye 176 ülke tarafından her yıl 26 Ocak tarihinde kutlanan Dünya Gümrük Günü bu yıl, Türkiye- Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapımızda ve Hopa’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Müsteşarlığımız organizasyonunda gerçekleştirilen söz konusu kutlamalara Gümrük Müsteşar Yardımcısı Sn. Ali NURAL, Artvin Valisi Sn. Mustafa YEMLİHALİOĞLU, Gürcistan Tiflis Yönetimi Mali Bakan Yardımcısı Sn. Yorgi KORVOHİSVİLİ, Acaristan Yönetimi Maliye Bakanı Sn. Vahsa BOLVADZE başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Törene katılması beklenen Devlet Bakanımız Sn. Hayati YAZICI ve Gümrük Müsteşarı Sn. Maksut METE uçakları hava muhalefeti nedeniyle Batum Havalimanı'na inemeyince törene katılamadılar. 

Kutlamalar çerçevesinde, Dünya Gümrük Örgütü tarafından Dünya Gümrük Günü vesilesiyle, o yılın teması çerçevesinde kayda değer çalışmalar yapmış her üye ülkeden bazı kurumlara ve gümrük personeline verilen Liyakat Sertifikaları, bu yılın Dünya Gümrük Günü teması olan “Gümrük- İş Dünyası İşbirliği”ne katkılarından dolayı TOBB GTİ A.Ş’ye, Müsteşarlığımız AB Projeleri Birim Başkanlığına ve Müsteşarlığımızdan 6 personele Dünya Gümrük Örgütü tarafından verilen Liyakat Sertifikaları törenle sahiplerine takdim edildi. 

Ayrıca, Artvin Valiliğinin katkılarıyla Artvin ili ilköğretim öğrencileri arasında "gümrüklerimiz" konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlenmiş olup,  dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilmiştir. Resim dalında birincilik ödülünü Hopa Hüsnü Ciner İlköğretim  Okulu 4. Sınıf Öğrencisi Ezgi YILMAZ ( resim) ; kompozisyon dalında birincilik ödülünü Şavşat  Pınarlı İlköğretim  Okulu 8. Sınıf öğrencisi  Ferit  YILMAZ  ( kompozisyon)  almaya hak kazanmıştır.

    

Diğer taraftan kutlamalar çerçevesinde “Gümrük- İş Dünyası İşbirliği” konulu bir panel düzenlenmiştir. Gümrük Müsteşar Yardımcısı Sn. Ali NURAL, Artvin Valisi Sn. Mustafa YEMLİHALİOĞLU, Gürcistan Tiflis Yönetimi Mali Bakan Yardımcısı Sn. Yorgi KORVOHİSVİLİ, Acaristan Yönetimi Maliye Bakanı Sn. Vahsa BOLVADZE’nin açılış konuşmalarıyla başlayan ve Moderatörlüğünü  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Sn. Mehmet DUMAN’ın yaptığı  panelde; Gümrükler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Sn. S.Umman HAMİDOĞULLARI,  AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sn. Rıza Mehmet KORKMAZ,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Sn. Ömür GEBEŞ ve  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)TIR ve ATA Karnesi Müdürü Sn. Selçuk YILMAZ tarafından birer sunum yapılmıştır.

Kaynak: Gümrük Müsteşarlığı

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr