Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SURİYE İLE ORTAK GÜMRÜK DÖNEMİ

SURİYE İLE ORTAK GÜMRÜK DÖNEMİ

SURİYE İLE ORTAK GÜMRÜK DÖNEMİ27.01.2010

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye ile Türkiye arasında ortak gümrük uygulamasının hayata geçirileceğini söyledi.

Suriye'de iki gündür temaslarda bulunan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye Başbakanı Naji Otri tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmede Türkiye ile Suriye arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi konuları değerlendirildi.

Devlet Bakanı Yazıcı Suriye Başbakanı Muhammed Naji Otri ile görüşmesinin ardından, Suriye Maliye Bakanı Muhammed El Hüseyin ile beraber Cihan'a özel açıklamalarda bulundu. Bakan Yazıcı, iki gündür gümrük yetkilileri ve Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Suriye'de bulunduğunu belirterek, ziyaretinin asıl amacının Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 23 Aralık'ta Suriye ziyaretinde iki ülke arasında imzalanan 51 anlaşmadan biri olan "Müşterek Gümrük Kapılarının Yapımı ve Kullanımı Anlaşması"na ilişkin çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.

"15 GÜN İÇİNDE TEKNİK EKİP ÇALIŞMASI YAPILACAK"

Bakan Yazıcı, anlaşma çerçevesinde hazırladıkları taslak anlaşma konusunda muhatap olan Suriye Maliye Bakanı ile dün bir görüşme yaptıklarını aktararak, "Hudut kapılarımızı enine boyuna tartıştık. Neler yapabileceğimizin üzerinde durduk. Müşterek kapı yapımı durumunda ve müşterek gümrük kapısı oluşturma konusunda mutabakatımız var. Doğudan mı başlayacağız batıdan mı başlayacağız bunu en kısa zamanda değerlendireceğiz. Ve Sanırım 15 gün içerisinde teknik ekip çalışması yaparak karşılıklı bir görüşme gerçekleştireceğiz. Daha sonra iki bakan uygun bir yerde bir araya gelerek anlaşma imzalayacağız." şeklinde konuştu.

Ortak gümrük kapısı oluşturulacak ilk gümrük kapısı konusunda bir netlik olmadığını ifade eden Bakan Yazıcı, "Nusaybin, Öncü Pınar veya Yayladağı Sınır Kapıları konuları daha belli değil. Daha çok Nusaybin üzerinde duruluyor. Çok net değil. Bende bu konuda bakanlığımızla bir görüşme yapacağım. Öncelikle bu kapıları müşterek gümrük kapıları olarak modernize edeceğiz. Dolayısıyla bu modernize bittikten sonra tek gümrük kapısı iki idare görev yapacak." şeklinde müjdeyi verdi.

GÜMRÜKLERDE TEK BEYAN YETECEK

Türkiye'den Suriye'ye yapılacak girişlerde sadece çıkış beyanı yapılacağını kaydeden Yazıcı, "Buradaki amaç şu; mükellef tüccar, çıkış gümrüğünde beyanda bulunacak. Giriş gümrüğünde ayrıca bir beyan olmayacak. Çıkış gümrüğündeki beyanı otomatikman diğer tarafa aktarılacak. Ve o bilgiler çerçevesinde giriş gümrüğü kontrolünü yapacak. Bu şekilde bir ivme kazandıracağız." şeklinde yapılacak uygulamanın içeriği hakkında bilgi verdi.

Dünyada değişik ülkelerde müşterek uygulamanın olduğunu ifade eden Yazıcı, "Müşterek gümrük uygulaması dünyada var. İsviçre, Fransa ve İtalya arasında var. İnşallah bunu gerçekleştirerek bir model olarak önemli bir aşamayı kaydetmiş olacağız." dedi.

GÜMRÜK MEMURLARI TAKVİYE EDİLECEK

Gümrüklerde vize uygulamasının kaldırılmasının ardından insan hareketliliğin büyük ölçüde arttığına işaret eden Yazıcı, bu sebeple Türkiye olarak gümrük memurlarını takviye etmek durumunda olduklarını ve bunu kısa zamanda gerçekleştireceklerini bildirdi.

Suriyeli Bakan Hüseyin, ortak gümrük oluşturma konusunda kısa zamanda teknik çalışmaların yapılacağını belirterek, "Bu anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaya vardık. Ayrıntılar ile ilgili detaylara girdik. Bu konuda uzman arkadaşlar çalışmalarına başlayacaklar. Bununla ilgili olarak Sayın Yazıcı, bir anlaşma taslağı sundu. Biz de bu taslağı inceleyerek kısa zamanda cevabımızı vereceğiz." dedi.

"Bu konu çok önemli. Çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek." diyen Hüseyin, projenin ilk olarak Nusaybin ve Kamışlı sınır kapısında daha sonra bu tecrübeyi diğer kapılara da yaymayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Ortak gümrük kapısı uygulamasının vatandaşların, yatırımların ve malların intikali konusunda kolaylık sağlayacağını kaydeden Suriyeli Bakan Hüseyin, "Bu da Türkiye'den gidecek mal ve ürünlerin Suriye üzerinden Arap ülkelerine ve başka ülkelere nakillerini kolaylaştıracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yazıcı, Suriye Ulaştırma Bakanı Yarub Bedir, Maliye Bakanı Muhammed el Hüseyin ile görüşmelerinin ardından Başbakan Muhammed Naji Otri tarafından kabul edildi.

Bakan Yazıcı yaptığı görüşmelerin ardından bugün Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr