Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / IATA, GÜVENLİK İŞBİRLİĞİNDE HEMFİKİR

IATA, GÜVENLİK İŞBİRLİĞİNDE HEMFİKİR

IATA, GÜVENLİK İŞBİRLİĞİNDE HEMFİKİR27.01.2010

Uluslar Arası Hava Taşımacılık Birliği (IATA), ABD Anavatan Güvenlik Teşkilatı (DHS) ile tarihi bir havacılık güvenliği zirvesine ev sahipliği yaptı.

IATA Genel Direktörü ve CEO’su Giovanni Bisignani ve DHS Genel Sekreteri Janet Napolitano, dünya çapında havacılık güvenliğini geliştirmek için Endüstri-Hükümet iş birliğinde yeni bir çığır açmak üzere öncülük ettiler. “

Havacılık endüstrisi kendini küresel semaları emniyetli ve güvenli bir şekilde tutmaya adadı. Küresel dünyada işbirliği ve küresel tehditlerle birlikte yaşıyoruz. Zorluk, havacılık alanındaki iş birliğinin menfaatlerini korurken aynı zamanda da tehditleri bertaraf etmektir.

Hükümetler ve Havacılık Endüstrisi aslında aynı hedeflere sahipler, ancak her ikisinin de uzmanlık alanları farklıdır. Hükümetler tehdidi algılar ve onları bertaraf etmek için gerekli araçlar sahiptir. Havacılık Endüstrisi de etkili bir icraat için operasyonel tecrübeye sahiptir. Beraber çalışmaktan başka bir şans olmadığı” IATA CEO’su Bisignani tarafından belirtildi.

Zirve, IATA’ nın Cenevre’deki karargâhında yapıldı ve Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreteri, ABD Hükümetinden yetkililer ve 25 hava yolu şirketinden üst düzey yöneticiler zirveye katıldı. Bisignani, Obama yönetiminin havacılık endüstrisi ile aktif olarak ilgilenmek için yeni yaklaşımının övgüye değer olduğunu belirtti.

“Genel Sekreter Napolitano’nun Havacılık Endüstrisi ile ilgilenmesini, etkili ve çalışılabilir çözümler üretmesini alkışlıyoruz. Tek bir toplantı karşılaştığımız zorlukları çözemez ancak bu doğru yönde atılmış büyük bir adımdır. Birbirimize öğretecek çok şeyimiz var ve bugün bu kritik konudaki düzenli üst seviye diyalogun başlangıcı olacaktır. Bu işbirliğinin diğer ülkelerin kabul edeceği bir model olması gerektiğini” Bisignani belirtti. IATA ve DHS gelecek toplantıyı önümüzdeki haftalarda yapılması konusunda anlaştılar.

Toplantı boyunca, IATA ve üye hava yolları aşağıdaki tavsiyeleri yaptılar:

• Hükümet/Havacılık Endüstrisi işbirliğini kurumsallaştırma: Bu güvenlik politikalarının hava yollarının operasyonel uzmanlığının yardımı ile yazılmasına imkân verir. IATA, ICAO’ yu böyle bir işbirliğinin küresel olarak uygulanması için bir format oluşturmaya teşvik etti.

• Uygulama: Alışılagelmiş bir önlemin sayısal hedeflerle bütün kurallara uymasının karmaşık küresel endüstriyi emniyete alamayacak. Hükümetler, güvenlik hedefleri için pratik önlemlerin belirlenmesi amacıyla havacılık endüstrisi ile birlikte çalışmalıdır.

• Yolcu verisi toplama: Yolcu verisi toplama ve etkili bir şekilde paylaşma: IATA, DHs’ yi diğer hükümetler tarafından uygulanması için bir model olarak hizmet verecek basit bir veri paylaşımı ve veri toplama programı yaratmak için dâhili siloyu bozmasını teşvik etti.

• Sınırlar ötesi uyumluluk: Hükümetler, bir ülkenin ihtiyaçlarının diğerinin kanunları ile çakışmamasını sağlamak için birbirleri ile konuşmamalılar.

• Yeni nesil kontrol noktası: Mevcut tarama teknolojisinin yeteneklerinin etkin kılınması ile birlikte, teknoloji ve istihbaratı birleştirecek müstakbel kontrol noktalarına bakmaya başlamalıyız. Bisignani “ kötü objeleri değil kötü insanları tespit edebilen kontrol noktası sistemine ihityaç olduğunu” belirtti.

Kaynak: Air News Times

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr