Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / TTK LİMANI ÖZEL SEKTÖRE KİRALANACAK

TTK LİMANI ÖZEL SEKTÖRE KİRALANACAK

TTK LİMANI ÖZEL SEKTÖRE KİRALANACAK27.01.2010Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) işlettiği, TCDD'ye demiryolu bağlantısı bulunan ve Ro-Ro gemilerinin geldiği limanın, maliyet unsurlarının değerlendirilmesinin ardından kiralanması planlanıyor

Karadeniz kıyısında TCDD'ye demiryolu bağlantısı bulunan ve Ro-Ro, kargo, kömür ile yakıt gemilerinin geldiği kurum limanından, Zonguldak, Karabük ve Ankara bağlantılarıyla da İç Anadolu'ya nakliyat gerçekleştiriliyor. Kömür, kereste, demir cevheri, plastik levha ve tomruk gibi ürünlerin ithal edildiği liman gümrüğünden, çiçek, domates, alçı, salatalık ve demir çelik ürünleri gibi çok sayıda mal ihraç ediliyor.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan, kurumun limandan 2006'da 684 bin 928 dolar, 2008'de 540 bin 443 dolar, 2009'da da 1 milyon 114 bin dolar gelir elde ettiğini belirtti.

10 milyon lira yatırım şart
Limandan sadece çay fabrikasına verdikleri 60 bin ton civarında kömürü gönderdiklerini anlatan İnan, şöyle konuştu: 'Liman işletmek, TTK'nın asıl işi değil. Bizim işimiz kömür üretmek. Maliyet unsurlarının değerlendirildiği maliyet analizi yaptırıyoruz. Çalışma tamamlandıktan sonra arkadaşlarımızla konuşacağız. Kiralamayla, işletme sırasında elde ettiğimiz gelirin çok üstünde kazanç sağlayacağımıza inanıyorum.”

İstihdam sağlanabilir
Burhan İnan, özel sektörün limanı çok daha iyi ve verimli çalıştıracağına, istihdam da yaratacağına inandığına işaret ederek, şöyle dedi: 'Biz, açıkçası bu limanı gerektiği gibi işletemiyoruz. Yer altına yoğunlaşmak istiyoruz. Asli işimizi yapalım. Limanı 1 milyon dolar değil de 5 milyon dolar kazanabileceksem niye vermeyeyim? Kararı TTK Yönetim Kurulu alır. Bundan önceki tüm ihalelerle ilgili kararı da biz aldık. Liman konusunda da kiralama görüşü çıkarsa uygularız.' Personellerini başka yerde değerlendireceklerini belirten İnan, “Limana yaklaşık 10 milyon lira yatırım gerektiğinden kiralamayı düşünüyoruz. Bu şartlarda işletmeciliği yürütmemiz zor gözüküyor” diye konuştu.
 
Kaynak: LH
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr