Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DİKKAT İBAN NUMARASI LOJİSTİĞİ ETKİLEMESİN

DİKKAT İBAN NUMARASI LOJİSTİĞİ ETKİLEMESİN

DİKKAT İBAN NUMARASI LOJİSTİĞİ ETKİLEMESİN13.01.2010

10 Ekim 2008 tarih ve 27020 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2008 / 6 Sayılı T.C. Merkez Bankası Tebliği gereği, 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferi işlemlerinde, hem göndericinin ve hem de alıcının IBAN numarasının kullanılması zorunludur.

01.01.2010 tarihinden itibaren; bankaların yurt içi ve yurt dışı para transferlerinde IBAN'ı doğrulaması, giden transferlerde ise göndericiye ve alıcıya ait IBAN'ı kullanmaları gerekmektedir. Banka müşterileri de yurtiçinde yapacakları para transferlerinde alıcıya ait IBAN'ı bildirecek, bankalar ise söz konusu IBAN'ı doğrulayacak ve kullanacaklardır. Para transferi yapmak istediğiniz kişinin IBAN numarası öğrenilemiyorsa, transferi yapacak kişi transferi gerçekleştirmeden önce “alıcının IBAN'ınını bilmediğine ilişkin” yazılı beyan vermesi gerekmektedir.

Lojistik sektöründe özellikle yurt içi dağıtım ve taşımalarda kamyon garajlarından temin edilen araçlar yoğunlukla kullanılmaktadır. Lojistik firmaları, kamyon garajlarından temin ettikleri araçların sahiplerine (çoğu zaman şoför) taşıma bedelini (hepsini veya anlaşmaya göre peşin ödeme sonrası kalan kısmını) malların teslimini takiben banka ile transfer ederler.

Kamyon garajlarında araç temin eden lojistik firmaları, bu araç sahiplerinin IBAN numarasını bilemedikleri takdirde banka transferi zorlaşacak ve sorunlar oluşacaktır. Bundan dolayı; lojistik firmaları sadece kendi IBAN numaralarını değil tedarikçilerinin de IBAN numarasını bilmelidir.

Niçin bunu yazdım?

Birkaç dost ziyareti esnasında; muhasebe departmanlarında çalışan uzmanların kamyon garajlarından temin edilen araçların sahiplerine “IBAN numaranı aldın mı? 01 Ocak 2010’dan sonra zorunlu olacak” diye sorduğunda karşı taraftan “Abla IBAN nedir? Banka hesap numarası var ya? TC Kimlik numarasını versem olmaz mı ? ” cevabını aldıklarına şahit oldum.

Tedarikçileriniz IBAN numarasını almamış veya ne olduğunu bilmiyor olabilir. Ödeme aşamasında “malı teslim ettim parayı neden transfer etmediniz” sorularına ve sonrasındaki olası sorunlara karşı kamyon garajlarından araç tedariği yapan lojistik firması uzmanlarının, bu araç sahiplerinin (şoförlerin) IBAN numaralarını almaları yararlı olacaktır.

Kaynak: Oruç KAYA/Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr