Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İŞTE GÜMRÜKTE RÜŞVETİN TESCİLİ

İŞTE GÜMRÜKTE RÜŞVETİN TESCİLİ

İŞTE GÜMRÜKTE RÜŞVETİN TESCİLİ06.01.2010

Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun raporu ilginç ayrıntıları gözler önüne serdi.

Resmi raporlara giren anket Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun raporu gümrüklerle ilgili çarpıcı verileri ortaya koydu.

Kurulun yaptığı ankete katılanların yüzde 32'si gümrüklerde yolsuzluk ve rüşvetin hiç olmadığını, yüzde 20'si “çok az” ve yüzde 26'sı da “diğer kurumlar kadar” yolsuzluk olduğunu belirtiyor. Yolsuzluk ve rüşvetin “oldukça” ve “çok” yaygın olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 17.

'Arada bir etik dışı davranırım' Gümrüklerde çalışanların yüzde 42'si etik bulmadığı davranışları “hiçbir zaman” yapmıyor. “Nadiren” ve “ara sıra” etik dışı davrananların oranı yüzde 28. Çalışanların yüzde 8'i “çoğunlukla” ve “her zaman” etik dışı davranışları yapmak zorunda kalıyor. Çalışanlar, maddi sorunlarının ve siyasi baskıların etik dışı davranışları tetiklediğini söylüyor.

'Arada bir etik dışı davranırım'

Etik kurulun anketine katılanların yüzde 32'si gümrük müdürlüklerinde yolsuzluk ve rüşvetin hiç olmadığını, yüzde 20'si çok az ve yüzde 26'sı da diğer kurumlar kadar olduğunu belirtiyor.

Gümrük çalışanlarının üçte biri “etik dışı davranışta” bulunurken gümrüklerde işlem yapan her 3 kişiden 1'i de hediye ya da bahşiş vermekte sakınca görmüyor. Çalışanlar, maddi sorunlarının ve siyasi baskıların etik dışı davranışları tetiklediğini ifade ediyor.

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun hazırladığı “Gümrük Hizmetlerinde Etik” başlıklı rapor gümrük hizmetlerinde etik algısına yönelik çarpıcı verileri ortaya koydu. Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu adına Doç. Dr. Hamza Ateş, Doç. Dr. Tuncay Güloğlu ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Es tarafından hazırlanan raporda, gümrük çalışanlarına ve gümrük hizmetlerinden yararlanan yurttaşlara anket uygulandı. 251 gümrük çalışanı ve 518 yurttaşın katıldığı anketten çıkan bazı çarpıcı sonuçlar şöyle:

- Ankete katılanların yüzde 32'si gümrük müdürlüklerinde yolsuzluk ve rüşvetin hiç olmadığını, yüzde 20'si çok az ve yüzde 26'sı da diğer kurumlar kadar olduğunu belirtiyor. Yolsuzluk ve rüşvetin “oldukça” ve “çok” yaygın olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 17.

- Çalışanların yüzde 42'si etik bulmadığı davranışları “hiçbir zaman” yapmıyor. “Nadiren” ve “ara sıra” etik dışı davranışları yapmak zorunda kalanların oranı ise yüzde 28. Çalışanların yüzde 8'i ise “çoğunlukla” ve “her zaman” etik dışı davranışları yapmak zorunda kalıyor.

- Çalışanların yüzde 48'i maaşlarının düşüklüğü ve yeterli mesai ücreti almadan fazla çalışmalarının, etik dışı davranışlara neden olduğunu düşünüyor. Siyasi baskı ve telkinlerin, etik dışı davranışları tetiklediğini düşünenlerin oranı da yüzde 41'e ulaşıyor.

- Yurttaşların yarıdan fazlası gümrük müdürlüklerinde az ya da çok yolsuzluk ve rüşvetin bulunduğuna inanıyor.

- Yurttaşların yüzde 56'sı hediye, bahşiş ve rüşvetin kötü olduğunu ve asla verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Ancak, yüzde 6'sı hepsinin iyi olduğunu ve gerekirse verebileceğini, yüzde 11'i de hepsinin kötü olduğunu ancak “gerekirse” verebileceğini ifade ediyor. Rüşveti kötü olarak görüp hediye ve bahşiş vermenin sakıncalı olmadığını düşünenlerin oranı da yüzde 27'ye ulaşıyor.

Çalışanlar işlerinden memnun değil

- Çalışanların yüzde 66'sı “Bu mesleği yeniden seçer miydiniz” sorusuna “hayır” yanıtını verirken bazılarının anket formlarına “kesinlikle hayır”, “asla” ve “hiç” gibi ibareler ekledikleri tespit edildi.

- Ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 52) kurumun işe alım, terfi ve yer değiştirme gibi personel işlemlerinin uygulanması ile lojman tahsisi gibi sosyal olanakların dağıtımında eşitlik ilkesine uygun davranmadığını düşünüyor.

Kaynak: Fırat Kozok/Cumhuriyet
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr