Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / BOĞAZLARDAKİ TEHLİKE

BOĞAZLARDAKİ TEHLİKE

BOĞAZLARDAKİ TEHLİKE04.01.2010

Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürü Rıdvan Gezgin, ''Türk boğazları artık bu kadar yüksek rakamda tehlikeli yük taşımacılığını kaldıramaz hale geldi'' dedi.

Gezgin, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri'nin kuruluşunun 7. yıl dönümü nedeniyle kurumun Akbaş mevkisindeki istasyonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gemi trafik hizmetlerinin kurulmasında biraz geç kalındığını ancak buna rağmen aradaki mesafenin çok kısa sürede kapatıldığını söyledi.

 

Dünyadaki gemi trafik hizmetleri içinde Türk Gemi Trafik Hizmetleri 'nin ''Best of the VTS (En iyi Gemi Trafik Hizmetleri)'' olarak gösterildiğine işaret eden Gezgin, bunu iftiharla söylediklerini belirtti.

 

Rıdvan Gezgin, Türk bayraklı gemilerin daha önce yabancı limanlarda yapılan denetimlerde kara listede olduğunu, Denizcilik Müsteşarlığı ile diğer kuruluşların gayretleriyle şu anda beyaz listeye yükseldiğini ifade ederek, ''Artık gemilerimiz Avrupa limanlarındaki denetlemelerde alıkonulmuyor. Şu anda IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) Genel Kurulu'nda Türkiye, 129 oyla temsilci bulundurmaktadır. Bu hatırı sayılır bir gelişmedir'' diye konuştu. Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalandığı dönemde, boğazlardan yılda 4 bin 500 geminin geçtiğini, şimdi ise ayda 4 bin 500 geminin yol aldığını ifade eden Gezgin, şu bilgileri verdi: ''2008 yılında Çanakkale Boğazı'ndan ortalama 49 bin gemi geçiş yaptı. Bu gemilerin sadece yüzde 37'si kılavuz kaptan aldı. Uğraksız gemilerde maalesef bu rakam yüzde 14-15'lere düşüyor. Krizin etkisiyle gemi geçiş sayısı azaldı. Bu yılda kasım ayı sonu itibariyle geçen gemi sayısı 45 bin 495'tir. Gemilerin 17 bin 66 tanesi kılavuz kaptan almış. Bu gemilerle 148 milyon ton tehlikeli yük taşınmış. Türk boğazları artık bu kadar yüksek rakamda tehlikeli yük taşımacılığını kaldıramaz hale geldi. Bakü-Ceyhan petrol boru hattının faaliyete geçmesi boğazlarımızı biraz rahatlattı.''

 

Gezgin, 2003 yılı öncesi İMO'da yapılan deniz emniyet komitesi toplantılarında, özellikle Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin boğazlardaki gemi trafik yönetimiyle ilgili Türkiye'ye eleştiriler getirdiğini, Gemi Trafik Hizmetleri'nin kurulmasıyla bu eleştirilerin teşekküre ve şükrana dönüştüğünü vurguladı.

 

Gemi Trafik Hizmetleri'nin boğazlar üzerindeki Türk hakimiyetini pekiştirdiğine işaret eden Gezgin, ''Bu bir abartma değildir. Artık deniz emniyeti komite toplantılarında Türkiye eleştiri almıyor, aksine örnek ülke olarak gösteriyor. Şu anda dünyanın en iyi gemi trafik hizmetleri olduğumuz iddiasındayız'' diye konuştu.

 

Kaynak: Aktüeldeniz.com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr