Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SATICIDAN İZMİR LİMANI SİTEMİ

SATICIDAN İZMİR LİMANI SİTEMİ

SATICIDAN İZMİR LİMANI SİTEMİ28.12.2009

İzmir Liman İşletmeleri A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı, limanın devri konusunda açıklamalarda bulundu.

İzmir Liman İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı, TOBB'un İzmir Limanı'na ortaklığı konusunda destek vermediklerini öne sürdüğü oda başkanlarına sitem etti. 25 Aralık tarihinde devir işlemi yapılması gereken ancak Global-Hutchison-ElB Limaş Konsorsiyumu 'nun Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşerek 4 ay ek süre istediği İzmir Limanı'nda, "ortaklık" tartışması çıktı. Konsorsiyumun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne yaptığı ortaklık teklifi iş dünyasında tartışma yarattı.

Konsorsiyum ortaklarının kurduğu İzmir Liman İşletmeleri A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı, TOBB'un limana ortaklığı konusunda İzmirli oda başkanlarından gerekli desteği göremediklerini söyleyerek sitem etti. Alsancak Limanı'nın bölge için Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kadar önemli bir proje olduğunu ifade eden Satıcı, "Ancak oda başkanlarından yeterli desteği görmüyoruz. TOBB'un bu projeye ortak olması konusunda verilmesi gereken destek verilmedi. EBSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Ender Yorgancılar gazetelerde İzmir Limanı'nın ancak 40 yıl sonra kara geçebileceğini ifade ediyor. İzmir'in en önemli odasının başındaki kişinin böyle düşünmesi bizi çok üzdü" dedi.

Hâlâ Zaman Var

Oğuz Satıcı, "Biz ihracatçılar olarak başından beri bu projenin hayata geçmesi için çaba harcadık. Ancak aynı çabayı üzülerek söylüyorum, İzmirli oda başkanları göstermedi" diye konuştu.

"İzmirliler bu konuda çaba göstermezse, uluslararası yatırımcı niye uğraşsın" diyen Oğuz Satıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz limanın devir işleminin sağlıklı bir şekilde yapılması için her platformda çalışıyoruz. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşerek 4 ay süre uzatım talebimizi ilettik. Önümüzdeki günlerde Özelleştirme Yüksek Kurulu bu konuda kararını verecek. İhracatçılar Alsancak Limanı'nın öneminin farkında. Ama İzmirli oda başkanları ne yazık ki, TOBB'un limana ortaklığı konusunda gösterilmesi gereken gayreti göstermiyor. Ama hala zaman var."

Kaynak: Yeni Asır

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr