Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SAMSUN-CEYHAN PROJESİ KAR GETİRECEK

SAMSUN-CEYHAN PROJESİ KAR GETİRECEK

SAMSUN-CEYHAN PROJESİ KAR GETİRECEK28.12.2009

Rusya basını, Burgaz-Dedeağaç projesinden ziyade, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesinin daha cazip ve verimli olduğunu yazdı.

Rusya basını, Burgaz-Dedeağaç projesinden ziyade, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesinin daha cazip ve verimli olduğunu yazdı.

Konuyla ilgili yorum yapan Rusya enerji uzmanları da Samsun-Ceyhan projesinin Rusya'ya kar getireceği görüşünde. Geçen ay İtalya'da hattın inşası ile ilgili Çalık ve Eni anlaşmayı parafe etmişti. Projeye Rus firmaları da dahil olabileceği bildiriyor. Rusya RBC Daily gazetesi, Bulgaristan'ın tutumu yüzünden Burgaz-Dedeağaç boru hattında sıkıntıların oluştuğunu yazdı. Yazıda, "Bulgaristan Burgaz-Dedeağaç boru hattının inşasını geciktirirken, Samsun-Ceyhan projesi operatörleri Moskova'nın projeye ortak olabilmesi için cazip şartlar öneriyor. Özellikle Türkiye ve İtalya Rusya'nın buradaki payını, Rus petrol sevkiyatının garantili kapasitesine bağlı olacak şekilde ayarlayacak. Türk Çalık Enerji ve İtalyan Eni Rusya'ya projeye katılması için şunu öneriyor: Rusya'nın projedeki payı, kendisinin bu boru hattıyla ne kadar petrol göndermeye hazır olmasıyla bağlı olacak." denildi.

Rusya tarafı şimdilik Samsun-Ceyhan'ın etkili olup olmadığını araştırıyor ve önümüzdeki yılın başlarında boru hattı inşasına katılmasıyla ilgili kararını açıklayacak. Rus Transneft şirketi Basın Sözcüsü İgor Demin, "Biz garantili petrol sevkiyat konusunda konuşmak istemiyoruz. Bizim için şimdi önemli olan projenin ekonomik verimliliğini belirlemektir." dedi.

RBC Daily gazetesi, ayrıca Türkiye kendi boğazlarının kullanılması için avantajlı şartlar vaat ettiğini de kaydetti. Yazıda, "Edindiğimiz bilgilere göre, Türkiye Samsun-Ceyhan projesi inşasına katılan ülkelerin tankerleri için boğazlardan geçmesiyle ilgili sınırlamayı da kaldırmaya hazır." denildi. Gazeteye göre Türk tarafının teklifi Rusya için çok ilginç gözüküyor ve durum alternatif proje Burgaz-Dedeağaç'tan hiç de yana değil. Daha önce Bulgaristan'ın çevre kirliliği gerekçesiyle boru hattı inşasını ertelediğini hatırlatan gazete Sofya'nın projedeki hisse payından memnun olmadığını da belirtti. Habere göre, Samsun-Ceyhan ve Burgaz-Dedeağaç Rusya açısından iki farklı proje.

RUS UZMANLAR: EN İYİSİ SAMSUN-CEYHAN

Rusya enerji uzmanları da Moskova'nın Samsun-Ceylan üzerinden sevkiyat yapmasını önerdi. Univer-Kapital araştırma şirketi uzmanı Dmitri Aleksandrov, "Rosneft (Rusya devlet petrol şirketi) için Samsun-Ceyhan'dan petrol sevkiyatı yapmak daha verimli, çünkü bu durumda şirket sürekli yaşanan değişken, kararsız gemi fiyatlarına bağlı olmayacak. Burgaz-Dedeağaç projesiyle ilgili ciddi sorunlar da söz konusu, ama tabii ki bu bizim bu projeden vazgeçmemize neden olmamalı. Önemli olan Rusya şirketlerinin artan petrol ihracatı piyasasında nüfuzunu kaybetmemesidir." diye konuştu.

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkanı Konstantinm Simonov ise ülkesinin Burgaz-Dedeağaç projesinden vazgeçmesini önerdi. Simonov, "Daha önceleri Rusya ve Türkiye arasında ilişkiler çok gergin idi. Şimdi ise Türkiye, Rusya şirketlerinin Samsun-Ceyhan boru hattını dolduracağı hesabını yapıyor. Burgaz-Dedeağaç projesinden vazgeçmesi Rusya'nın karına. Bu proje ekonomik açıdan verimsiz." dedi.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr