Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DAVUTOĞLU: ABNİN BALKANLARA VERDİĞİ VİZEYİ, TÜRKİYEYE VERMEMESİ KABUL EDİLEMEZ

DAVUTOĞLU: ABNİN BALKANLARA VERDİĞİ VİZEYİ, TÜRKİYEYE VERMEMESİ KABUL EDİLEMEZ

DAVUTOĞLU: ABNİN BALKANLARA VERDİĞİ VİZEYİ, TÜRKİYEYE VERMEMESİ KABUL EDİLEMEZ28.12.2009

Avrupa Birliği, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Bu ülke vatandaşları 90 gün süreyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde vize olmadan seyahat edebilecekler. AB'nin hala üyelik başvurusunu dahi kabul etmediği Sırbistan'a vizeyi kaldırması Türkiye'nin tepkisine yol açtı. Davutoğlu 'Türkiye'nin müzakerede geldiği nokta açısından vizedeki bu tutum kabul edilemez' dedi.

Sırbistan, Makedonya ve Karadağ... Avrupa Birliği aday adayı olan bu üç Balkan ülkesi vatandaşları artık Avrupa'ya vizesiz girebilecek. Zaten yapılan kutlamalarda "vizesiz dolaşımı" kutlamak içindi.

Ancak Alman Die Welt gazetesi, Avrupa Birliği'nin bu 3 ülkeye vizeyi kaldırmasını Ankara'da büyük tepkiye yol açtığını yazdı. Gazete, Türkiye'nin de Avrupa Birliği'nden böyle bir talepte bulunacağını iddia etti.

İddiaya göre, Türkiye
AB ile müzakerelerde, vize kaldırılan ülkelerden çok daha ileride olduğunu belirtecek ve  50 yıldır AB'ye üye olmak için çaba sarfettiği vurgusunu yapacak.

Gazete, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun tepkisine de yer verdi.

Haberde, Avrupa Birliği'nin sadece belli Balkan ülkelerine vizeyi kaldırmasını Davutoğlu'nun eleştirdiğini yazdı.

Dışişleri Bakanı'nın özellikle "Üyelik sürecinin ilk aşamalarında olup müzakereye başlamamış bazı Balkan ülkelerine tanınan Schengen ayrıcalığının Türkiye'ye tanınmaması
AB ile ilişkilerin geldiği düzey açısından kabul edilebilir değil" dediğinin altı çiziliyor.

AB ise vizenin bu 3 ülkeye kalkmasıyla göç dalgası beklemiyor.

Seyahat masrafları ve geçmişte vize almanın zorluğu yüzünden Sırpların yüzde 70'inin zaten pasaportu yok. Alman Die Welt gazetesi, Avrupa Birliği'nin Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'a vizeyi kaldırmasının
Ankara'da büyük tepkiye yol açtığını yazdı. Gazete, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden vatandaşlarına vizeyi kaldırmasını talep edeceğini belirtti. Türkiye AB ile müzakerelerde, vize kaldırılan ülkelerden çok daha ileride olduğunu belirtecek, 50 yıldır AB'ye üye olmak için çaba sarfettiği vurgusunu yapacak.

MÜSLÜMAN BALKAN ÜLKELERİNE VİZE KALKMADI

Gazete Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun tepkisine de yer verdi. Haberde Avrupa Birliği'nin sadece belli Balkan ülkelerine vizeyi kaldırmasına Ahmet Davutoğlu'nun eleştirdiği belirtildi.  Avrupa Birliği, dün itibarıyla Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'a vizeyi kaldırırken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Bosna-Hersek, Kosova ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerine ise vize uygulaması devam edecek.

Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşları 90 gün süreyle vize olmadan Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile İzlanda, Norveç ve İsviçre'de seyahat edebilecekler.

SIRBİSTAN AB ÜYELİĞİ İÇİN RESMİ BAŞVURU YAPIYOR

Diğer taraftan Sırbistan, Avrupa Birliği'ne üyelik için bu hafta resmi başvuruda bulunacak. AB dönem başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, internet sitesinde  yer alan yazısında, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç'in AB'ye üyelik için resmi başvuruda bulunmak üzere salı günü Stockholm'e geleceğini belirtti.

Bildt'in yazısında, “Açıkçası, bu Sırbistan için tarihi ve önemli bir adım”  denildi.
        
MAKEDONYA'DA VİZE BAYRAMI

Avrupa Birliği'nin Makedonya vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırması ülkede bayram havası estirdi.

AB ülkelerine vizenin kaldırılması dolayısıyla başkent Üsküp'te kutlamalar yapıldı. Hükümet tarafından Üsküp'ün merkez meydanında büyük bir konser ve miting düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda Makedonya ve Sırbistan'ın ünlü sanatçıları konser verdi ve halk dansları gösterileri sunuldu

Kaynak: Euroactiv

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr