Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GEFCO TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ FULVIO VILLA: TÜRKİYE KİLİT ÜLKE

GEFCO TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ FULVIO VILLA: TÜRKİYE KİLİT ÜLKE

GEFCO TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ FULVIO VILLA: TÜRKİYE KİLİT ÜLKE16.12.2009

Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle bölgesinde 'kilit ülke' olduğunu
söyleyen Gefco Türkiye Genel Müdürü Fulvio Villa, "Türkiye üzerinden Ortadoğu'daki pazarımızı geliştirmek istiyoruz" dedi.
Avrupa'nın en iyi 10 lojistik firmasından biri olan Gefco, Türkiye dahil 100'e yakın ülkede faaliyet gösteriyor. 1949 yılında Peugeot Citroen (PSA) grubu bünyesinde kurulan Gefco'nun 5 temel uzmanlık alanı bulunuyor. Bunlar: Lojistik, elleçleme (gefboxsystem), denizaşırı ve karayolu taşımacılığı ve araç dağıtım hizmetleri. Çalışmalarını Avrupa, Asya ve Güney Amerika'da yoğunlaştıran Gefco, 2008 yılında 3.5 milyar avro ciroya ulaştı. Tedarik zincirinde büyük bir deneyime sahip olan Gefco, uluslararası pazarda kapıdan kapıya lojistik çözümler sunabiliyor. Bütünleşik bilişim teknolojilerine (BT) sahip olan firma, karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu ve nehir yolu taşımalarının hepsini kullanabilme yeteneğine sahip. Lojistikte kombine çözümler sunabilen Gefco'nun 600 uluslararası hat ile birbirine bağlanan 150 depodan karayolu networku bulunuyor.
2008 CİROSU 60 MİLYON AVRO
2002 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Gefco'nun İstanbul, Bursa, İzmir ve İzmit'te ofis ve tesisleri bulunuyor. Gefco Taşımacılık ve Lojistik A.Ş. 2008 yılında 60 milyon avro ciro gerçekleştirerek, büyümesini sürdürdü. Avrupa'nın en iyi ilk 10 ve dünyanın önde gelen lojistik firmalarından biri olan Gefco'nun Türkiye Genel Müdürü Fulvio Villa, dergimiz Transport'a firmanın Türkiye'deki konumu ve geleceğe yönelik projeleri hakkında bilgiler verdi.
ANADOLU YAKASINA ANTREPO YATIRIMI
Ana iş kollarının otomotiv taşımacılığı olduğunu ancak bu iş koluna saplanıp kalmadıklarını söyleyen Fulvio Villa, kendilerinin 'bir lojistik firmasında ne hizmet verilmesi gerekiyorsa' hepsini müşterilerine sunabilme yeteneğine sahip olduklarını belirtti. Kısa bir zaman sonra İstanbul Anadolu yakasında bir antrepo hizmete sokacaklarını vurgulayan Villa, endüstriyel ve lojistik açıdan İstanbul ve çevresinin stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye'de bu zamana kadar antrepo yatırımı apmadıklarını belirten Villa, "Henüz antreponun yeri ve ölçeği konusunda net bir şey yok. Ama bu yatırım kısa süre içinde mutlaka olacak" dedi. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de antreponun kiralama yöntemiyle işletileceğini söyleyen Villa, bu yatırımın Türkiye'ye verdikleri önemin
bir göstergesi olduğunu belirtti. Kendileri için Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğunu ifade eden Villa şunları söyledi: "Türkiye, Ortadoğu'ya, Rusya'ya ve Doğu Avrupa'ya yakın bir ülke. Aynı zamanda bir yüzü Irak'a bakıyor. Yani konumu itibariyle kilit bir ülke. Biz Türkiye üzerinden Ortadoğu'daki pazarımızı geliştirmek istiyoruz. İstanbul'dan Suriye'ye, Irak'a, İran'a bakacağız. Zaten buna yaptığımız lojistik
operasyonlarla başladık."
YABANCI LOJİSTİK FİRMASI OLMANIN DEZAVANTAJLARI YOK
"Türkiye'de yabancı sermayeli bir lojistik firması olmanın zorlukları var mı?" şeklindeki sorumuzu ise Villa, "Yabancı lojistik firması olmaya has bir zorlukla karşı karşıya kalmadık. Aksine bunun avantajları oldu" diyerek cevaplandırdı. Yerli firmalarla işbirlikleri yaptıklarını ancak satın alma yoluna hiç gitmediklerini ve bu yönde bir düşüncelerinin de olmadığını söyleyen Villa, satın alma yoluyla değil, kendi güçleriyle büyüdüklerini anlattı. Türkiye'ye girişlerinin otomotiv taşımacılığı ile başladığını hatırlatan Villa, sonra ofis açtıklarını ve en sonunda da dağıtım ve diğer operasyonlara başladıklarını anlattı. İşlerinin yüzde 60'ını otomotiv taşımacılığının oluşturduğunu söyleyen Villa, sadece PSA grubuna ait araçları değil, diğer markaların araçlarını da taşıdıklarını vurguladı. Türkiye'deki faaliyetlerinde yavaş yavaş ilerlediklerini belirten Villa, her geçen yıl daha da büyüyerek 2008'de 60 milyon avroluk ciroya ulaştıklarını kaydetti. 2009 yılı sonunda da 2008'in cirosuna ulaşmayı amaçladıklarını söyleyen Villa, krizin herkes gibi kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Türkiye'de büyüme planlarının olduğunu ancak kriz nedeniyle bu yıl bir büyüme gerçekleştiremediklerini anlatan Villa şöyle konuştu: "Bu yıl geçen yılki ciroyu yakalayacağız. Krizden dolayı bir miktar düşüş oldu. Bu düşüş, müşteri sayısı olarak değil, hacimsel miktarda oldu. Ancak portföyümüze yeni kazandırdığımız müşterilerimizle bunu dengeledik. Bu dönemde aktif olarak çalıştık. Ayrıca, sadece yakın dönemde yapacağımız antrepo yatırımı ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Eğer müşterilerimiz bizden talep ederse, Gefco olarak Türkiye'de yatırım yapmaya hazırız. Yani müşterilerimiz benim şu yatırıma ihtiyacım var derse, biz o konuda yatırım yapmaya hazırız."

Kaynak:  Transport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr