Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DÜNYA SİVİL HAVACILIK GÜNÜ, İSTANBULDA DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

DÜNYA SİVİL HAVACILIK GÜNÜ, İSTANBULDA DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

DÜNYA SİVİL HAVACILIK GÜNÜ, İSTANBULDA DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI16.12.2009

7 Aralık Dünya Sivil Havacılık günü, Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali ARUDURU'nun ev sahipliğinde Türk sivil havacılık sektörünün katılımıyla Airport Hotel'de düzenlenen kokteyl ile kutlandı.

Kokteyle DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri  Mehmet Ali Ulutaş, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, SHGM Havaalanları Daire Başkanı Cemil Acar, TAV Havalimanları CEO'su Sani Şener,  Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Müdürü Gökhan Buğday, TÖSHİD Başkanı İzzet Tükenmez ve Genel Sekreteri Musa Alioğlu ve  Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu ile havacılık sektöründen temsilciler katıldı.

 

Kokteylde yaptığı konuşmada Türk sivil havacılığında yaşanan gelişmeleri slatyt gösterisi eşliğinde anlatan Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Arıduru,  sektörün önünü açacak projeleri hayata geçirdiklerini belirterek,  oluşturulan fırsatların havacılık sektörü tarafından iyi değerlendirmesi durumunda daha büyük kazanımlar elde edilerek Türk sivil havacılığının ilerlemesine ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlanacağını kaydetti.


 
Yolcu ve uçak trafiğinde yaşanan gelişme, uçak filosunda yaşanan artış, yurt içi ve yurt dışındaki uçuş noktalarının sayısındaki yükselme, çapraz uçuşlar, denetim sayılarındaki artış, havalimanları, uçak bakım konusunda yaşanan gelişmeler, uluslar arası bölgesel işbirliği toplantıları, yeşil havaalanları ve engelsiz havaalanları projesi gibi çok sayıda konuya değinen Arıduru,  "Türk sivil havacılığı dünyayı şaşırtacak bir hızla büyüyor. Ancak bizim yapacak daha çok işimiz var.  Dünya genelinde havacılıkta çok ciddi bir pazar arayışı var. Türkiye ise bulunduğu coğrafyada bu pazarlara ulaşabilecek kilit ülke konumunda. İkili hava ulaştırma anlaşmalarının dışında bölgesel işbirliği oluşumları ile Afrika, Akdeniz, Ortadoğu, Karadeniz ve D-8 ülkeleri de dahil olmak 100'ün üzerinde ülke ile çoklu anlaşma yaptık.  Özel sektörümüzün bu coğrafyada yapacağı yeni girişimlerle çok yakın bir gelecekte sivil havacılıkta dünya genelinde en etkili aktörlerden biri haline geleceğimize inanıyorum." şeklinde konuştu.

 

Konuşmasının sonunda Türk sivil havacılığında yaşanan devrim niteliğindeki gelişmelerin mimarı olan Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM'a, söz konusu büyümeye katkı sağlayan sivil havacılık sektörüne ve  gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışan Genel Müdürlük personeline teşekkür ederek, tüm sivil havacılık camiasının 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü'nü kutladı.

Kaynak: SHGM

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr