Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LİMANLAR SORUNU SENEYE KALDI

LİMANLAR SORUNU SENEYE KALDI

LİMANLAR SORUNU SENEYE KALDI09.12.2009

AB dışişleri bakanları, Türkiye'nin limanlarını açma yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini gelecek yıl yeniden değerlendirme kararı aldı.

AB zirvesinde tartışılmadan onaylanması beklenen genişleme kararlarında, "Tekrarlanan çağrılara rağmen Türkiye'nin Ek protokol yükümlülüklerini ayrım yapmaksızın uygulamayı (limanlarını ve havaalanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmayı) reddetmesinden derin üzüntü duyulduğu" belirtiliyor.

Bu durumda Türkiye'nin katılım müzakerelerinde 2006 yılında alınan, limanlar meselesi çözülünceye dek 8 faslın dondurulması ve kalan fasılların kapatılmaması yaptırımının geçerliliğini koruyacağı ifade edilen kararlarda, Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimiyle ilişkilerini normalleştirmeye yönelik adım atmadığı da hatırlatılarak, AB Komisyonu'na Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini yakından takip ederek "bir sonraki yıllık raporunda" bildirimde bulunma görevi veriliyor.

Kararlarda, üye ülkelerin de Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini yakından izleyip değerlendirecekleri kaydedilerek, "yeni gecikme olmaksızın ilerleme beklentisine" yer veriliyor.

AB dışişleri bakanları toplantısında limanlar meselesi nedeniyle Türkiye'ye yeni yaptırım uygulanmasını isteyen, ancak destek bulamayan Kıbrıs Rum kesimi, Türkiye'ye yeni bir tarih verilmesi hedefinde ise kısmi başarı sağlamış oldu. Rumların, AB dönem başkanıyla vardıkları uzlaşma çerçevesinde 21 Aralıkta Türkiye ile çevre faslının açılmasına da engel çıkarmamaları bekleniyor.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr