Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TOBB, ARKAS VE İZMİR BELEDİYESİ, ALSANCAK LİMANINA ORTAK OLDUN

TOBB, ARKAS VE İZMİR BELEDİYESİ, ALSANCAK LİMANINA ORTAK OLDUN

TOBB, ARKAS VE İZMİR BELEDİYESİ, ALSANCAK LİMANINA ORTAK OLDUN02.12.2009Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, özelleştirilmesinin ardından devir işlemleri geciken İzmir Alsancak Limanı hakkında endişe duyduklarını belirtti

Yorgancılar, Arkas, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de konsorsiyuma katılması gerektiğini kaydetti.

EBSO'nun kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yorgancılar, İzmir Limanı için yapılan özelleştirme ihalesinde 1 milyar 250 milyon dolar teklifle kazanan Hutchison-Global-EİB Limaş konsorsiyumunun parayı tamamlamak için ek süre istediğini hatırlatarak, "Sırf almış olmak için verilen rakamın İzmir'e verdiği zararı hep birlikte yaşıyoruz. Hep birlikte, ihale tekrarlanmadan işin çözümünü sağlama konusunda gayret sarf etmeliyiz" dedi.

Yorgancılar, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi önündeki yasal engellerin ortadan kalkması sonrası ihaleyi alan konsorsiyumun ek süre talep ettiğini, İzmir'in bu konuda kritik bir dönemden geçtiğini belirtti. Konsorsiyuma destek veren Deutsche Bank'ın çekilmesiyle paranın toplanması konusunda sıkıntı yaşandığını aktaran Yorgancılar, sorunun çözülememesi halinde ihalenin tekrarlanacağını, bundan en büyük zararı da İzmir'in göreceğini dile getirdi.

 

1 milyar 250 milyon doları hiçbir kurum vermez 

Yorgancılar, "Bu ihale bir daha yapılırsa 1 milyar 250 milyon doları hiçbir kurum vermez, bunun altında olan bir teklifi de Rekabet Kurulu onaylamaz. Burada ortaklık sağlayamadığımız takdirde yeni bir ihalenin açılması İzmirli ithalatçı ve ihracatçının kaybı olacaktır. Bunun sıkıntısını çekecek olanlar bu odada bulunanlardır. O gün bu rakamı veren kurumun maliyet analizi de doğru değil" dedi. Suçlu aramak istemediğini kaydeden Yorgancılar, "Ben ihalede diğer bir grubun yönetim kurulu üyesiydim. Verilen teklifin bir geri dönüş süresi vardı. Sırf almış olmak için verilen rakamın İzmir'e verdiği zararı hep birlikte yaşıyoruz. Bugün Arkas'ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve TOBB'un, mevcut konsorsiyumun içinde bulunduğu bir değerlendirme yapılması sürecini yaşıyoruz. Geriye çok kısa bir zaman kaldı. Hep birlikte ihalenin tekrarlanmadan işin çözümünü sağlama konusunda gayret sarf etmeliyiz" diye konuştu.

Hükümetin son aylarda ekonomiye değil siyasete odaklandığını, bunun ülke açısından büyük bir risk oluşturduğunu belirten Yorgancılar, "Ekonomi konuşacağımız bir ortamda açılımı, siyaseti konuşuyor olmamız bizleri tedirgin ediyor" dedi.

 

 

TOBB'A DOSYA SUNULDU

Bu gelişmeleri değerlendiren konsorsiyum ortağı EİB/LİMAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, geçen hafta TOBB'a bir dosya ilettiklerini, şu anda da sonuç beklediklerini belirtti. İlettikleri dosyada, konsorsiyumdan ayrılan Deutsche Bank'ın rolünü ve hisse payını ayrıntılarıyla anlattıklarını ifade eden Ünlütürk, "Bu gelişmelere bağlı olarak İzmir'deki iş âleminin İzmir Limanı'na sahip çıkmasını çok olumlu karşılıyorum. Ender Yorgancılar'ın değerlendirmeleri yüzde 100 doğru. Yeniden ihaleye çıkılsa daha düşük rakam olabilir ama tekrarlanacak bir yargı süreci özelleştirmeyi uzatır. Bu kayba karşı, sorunun elbirliğiyle çözümü herkes için olumlu sonuçlar doğuracak" dedi.

EİB/LİMAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Eli Alharal ise sadece TOBB ile görüştüklerini, Arkas ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile herhangi bir temaslarının olmadığını belirtti.

 

Kaynak: Referans

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr