Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / KAMU İHALELERİ YABANCIYA AÇILIYOR

KAMU İHALELERİ YABANCIYA AÇILIYOR

KAMU İHALELERİ YABANCIYA AÇILIYOR02.12.2009

Kamu ihaleleri tümü yabancılara açılıyor. İhale mevzuatındaki istisnaların kapsamı daraltılıyor. Eşik değer yeniden düzenleniyor.

Kamu İhale Kurumunun hazırladığı ''Kamu Alımları Yasa Taslağı'' ile yabancı firmaların tüm ihalelere katılması mümkün hale getiriliyor. Halen sadece eşik değerin üzerindeki kamu ihalelerine girebilen yabancı firmalara, küçük, büyük, bütün kamu ihalelerine katılma hakkı tanınıyor.

Ancak taslakta bu konuda geçiş dönemi niteliğinde bir geçici maddeye de yer veriliyor. Bu madde doğrultusunda, şartnameye bir hüküm konulması halinde, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine kadar, eşik değerin altında kalan ihaleler ile tasarım yarışmalarına, sadece yerli firmaların katılımı mümkün olabilecek.

Aynı şekilde Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine kadar yerli istekli lehine yüzde 15 fiyat avantajı da uygulanabilecek.

Kamu Alımları Yasa Taslağında, konuyla ilgili öngörülen düzenleme şöyle:

''Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyeliğine kadar, eşik değerin altında kalan ihalelere ve tasarım yarışmalarına sadece yerli istekli ve yarışmacıların katılabileceği hususunda dokümana ve yarışma şartnamesine hükümler konulabilir.

- Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyeliğine kadar, bu Kanun kapsamında yapılacak ihalelerde; hizmet alımları ve yapım işlerinde bütün yerli istekliler lehine, mal alımlarında ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile diğer ilgili kuruluşların görüşleri alınarak Kurum tarafından yerli malı olarak belirlenen malları teklif eden yerli istekliler lehine, yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanması hususunda doküman hükümler konulabilir.

- İhale dokümanında yerli istekliler lehine fiyat avantajı sağlanacağı belirtilen ihalelerde, teklifler ihale kriterlerine göre değerlendirildikten sonra yerli istekliler lehine fiyat avantajı uygulanarak ihale sonuçlandırılır.''


Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr