Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD OLAĞAN MALİ GENEL KURULU 24 KASIM SALI GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ

UTİKAD OLAĞAN MALİ GENEL KURULU 24 KASIM SALI GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ

UTİKAD OLAĞAN MALİ GENEL KURULU 24 KASIM SALI GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ25.11.2009

UTİKAD 26. Olağan Mali Genel Kurul Toplantı’sı 24 Kasım 2009 Salı günü İstanbul Novotel’de gerçekleştirildi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olağan Mali Genel Kurul’da ilk olarak divan kurulu seçimi yapıldı. Yapılan seçimde Divan Başkanlığı’na Arif Davran, Divan Üyeliği’ne Nezihe Ünsal ve Divan Katipliği’ne de Metin Yüce seçildi.

 

Divan seçiminin ardından toplantı, 01 Kasım 2008 – 31 Ekim 2009 tarihleri arası Dernek ve İktisadi İşletme bilanço ve  gelir gider tablolarının incelenmesi ile Denetleme Kurulu Raporunun okunması ile devam etti. Adından Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibralarını gerçekleştirildi.

 

Dernek ve İktisadi İşletmenin 01 Kasım 2009-31Ekim 2010 tarihleri arası tahmini bütçeleri onaylanarak, Tüzük Değişikliği, çıkartılacak ve ilave edilecek maddeler görüşüldü. İlgili maddeler oy çoğunluğuyla kabul edildi.

 

Yapılan değişikilikler ile amaç yeni Dernekler Yasası’na uyum sağlamaktır. Buna göre; tüzüğünün 22. maddesinde yer alan; TC vatandaşı olmayanların üyelik başvurularını 10 gün içinde mülki amire bildirme bendi oybirliği ile kaldırdı. Bunun yerine, yabancı menşeli başvurularda da kurumsal üyeliğin (şirket tüzel kişiliğinin) kabul edileceği maddesi kayda alındı.

Yine, disiplin kurulunca üyeler hakkında alınacak kararlara ilişkin 26. maddede değişikliğe gidilerek, Dernekler Yasası’nın ilgili maddesine göre uyarlandı ve alınan kararların ilan tahtasının yanı sıra UTİKAD web sayfasında da yayınlanması kararı tüzüğe eklendi.

 

Divandan ilk sözü alan UTİKAD Genel Müdürü Müjdat Mandal, UTİKAD Faaliyet Raporu’nu, UTİKAD Yönetim Kurulu ve Üyelerine sunarken “ UTİKAD’ın faaliyetleri arasında en çok mesai harcadığı konuların başında kamu kuruluşları yer almaktadır” dedi. Konuşmasında dış ilişkiler ve UTİKAD olarak verilen eğitimler hakkında da bilgi veren Mandal, 2010 yılı ilk 6 ayı içerisinde Doç. Dr. Murat Erdal, Ömer Faruk Görçün ve Mehmet Sıtkı Saygılı tarafından hazırlanan “DEPO YÖNETİMİ” isimli yeni bir eğitim eserinin UTİKAD tarafından sektöre kazandırılacağı müjdesini verdi.

 

 

Sandalcı: Sektör için yasal tuzaklarla mücadele ediyoruz

 

Mandal’dan sonra söz alan UTİKAD Başkanı Kosta Sandalcı ise kısa bir mali yıl değerlendirmesi yaptıktan sonra, “AB’ye uyumdan dolayı çıkarılan yeni yasal düzenlemelerde, yönetmeliklerde sektör için bazı gizli tuzaklar bulunuyor. Bunlarla görebildiğimiz kadar mücadele ediyoruz, mücadelye devam edeceğiz. 1 yıl daha görevde iken aynı azimle çalışacağız. 2011’de 25. kuruluş yılımızı kutlamak için şimdiden hazırlanıyoruz. Ve şimdiden hepinizin bayramını kutluyorum” dedi.

 

 

 

 

Evrensel Posta Fonu

 

Genel Kurul'da;  yeni gelişen ve taşımacılık faaliyetlerini ilgilendiren posta yasa taslağı ile ilgili olarak üyelere bilgi aktarmak için söz alan İnter Global Kargo Genel Koordinatörü ve Türkiye Karid Derneği Bşk.Yardımcısı Selahattin Doğan 'Ülkemizde Posta hizmetinin 1950 yılında çıkarılmış 5584 sayılı Posta kanunu ile verildiğini, yeni çalışmalarla Ulaştırma Bakanlığı'nın PTT'yi görevlendirmesi sonucu yeni bir posta yasa taslağı hazırlandığını, bu taslağın kargo, dağıtım ve kurye taşımacılığı ile ilgilenen şirketlerce Karid bünyesinde değerlendirilmeye başlandığını, özetle, yeni düzenlemelerle posta tekelinde somut ifadelerle tanım yapıldığını, 0-2 Kg ağırlıktaki gönderilerin Posta gönderisi, 2-20 Kg ağırlıktaki gönderilerin Posta kolisi olarak tanımlandığını, evrensel hizmetin sağlanması için Evrensel Posta Fonu oluşturulması ve bu fona, 0-20 Kg arasındaki gönderileri taşıyanların cirolarının % 1 i oranında katkı yapmalarının ön görüldüğünü ve genel değerlendirmede bu ağırlık bareminde taşımacılık yapanların, yine yeni taslakta yer alan ve oluşturulması planlanan Posta Düzenleme Kurulundan lisans almaları  ve bu lisansa göre hizmet vermeleri değerlendiriliyor. Konunun geniş perspektifte değerlendirilmesinde bu lisans alma zorunluluğuna, Lojistik Hizmet sağlayan ancak bu bütün içerisinde taşımacılık da yapan Utikad üyelerinin de dahil edilebileceği değerlendirmesini yaparak bilgiler aktardı.

 

20 yıllık üyelere şilt

 

Sandalcı’nın konuşmasının ardından UTİKAD’da 20. yılını dolduran 4 üyeye şilt takdim edildi.

 

VIP Kargo Ulus. Taş. Dış Tic. Ltd. Şti, adına Erkan Uluğ şiltini Polat Bengiserp’ten: Öz Doğruluk & Doğruluk Ulus. Taş. AŞ adına Hikmet Cem Müftüoğlu, Selma Akdoğan’dan: Esa Bey Nak. & Esa Ulus. Taş. Ve Lojistik Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. adına Mehmet Kemal Zandalı, Mete Tırman’dan ve Genel Transport Nakliyat ve Tİc. Ltd. Şti. adına Turgut Erkeskin de şiltini Ayşe Nur Esin’den aldı.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Başarı Ödülü

 

İ.Ü. Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu 2008/2009 öğretim dönemini birincilikle bitiren Yağmur Sütçü’ye başarı ödülü verildi. Sütçü’ye ödülünü, Balnak Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı ve UTİKAD'ın kurucu başkanlarından Lütfi Aygüler verdi.

 
 
 
 
 
 
 
Konuk konuşmacı: Dr. Mahfi Eğilmez

 

Dr. Mahfi Eğilmez, konuşmasında kriz sürecine değinerek, krizden çıkış sinyallerinin hızlandığını, bunun da özellikle ABD ekonomisindeki 3. çeyrek büyüme rakamlarına dayandırarak, diğer yandan Türkiye’nin bölgesel güç olmaya doğru gittiğini, bunun gereği yapısal dönüşüm ve değişimlerinde daha dikkatli, denetleyici olması gerektiğini vurguladı.

 
 
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr