Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRK PİLİCİNE RUSYA DA EVET DEDİ

TÜRK PİLİCİNE RUSYA DA EVET DEDİ

TÜRK PİLİCİNE RUSYA DA EVET DEDİ17.11.2009

Uzun yıllar Avrupa Birliği pazarını zorlayan ve geçen aylarda ihracat iznini koparan beyaz et sektörü son olarak Rusya pazarının kapısını araladı. Geçen eylül ayında sektördeki firmaları incelemek üzere 11 kişilik bir heyet gönderen Rusya, Türkiye'den ihracat gerçekleştirmek adına ilk yeşil ışığı yaktı. Moskova Ticaret Müşavirliği'nden Dış Ticaret Müsteşarlığı'na iletilen resmi yazıya göre, Rusya Şeker Piliç, Banvit, Keskinoğlu, Er Piliç, CP, Şenpiliç'ten oluşan 6 Türk firmasına ihracat için ön vize verdi.

1990'lı yıllarda şap hastalığı nedeniyle Türkiye'den hayvansal ürün ihracatına yasak getiren Rusya bu vize ile söz konusu yasağı beyaz et üzerinden kaldırmış oldu. Rusya'nın bu kararının sektörde yeni bir soluk getireceğini belirten Şeker Piliç Genel Müdürü Emre Bor, "İhracat konusunda artık bir yasak söz konusu değil. Beklentimiz 2010'dan itibaren ihracata başlamak" diye konuştu. İhracat konusunda artık önlerinde ciddi bir engel kalmadığına vurgu yapan Bor, "Şu anda Rusya'dan sadece detay bilgileri bekliyoruz. Yani Türkiye'den ne kadar ürün talep edecek, ne tür ürün isteyecek ya da bu ürünlere ne kadar gümrük vergisi uygulayacak. Bu bilgilerin tamamlanması ile ihracat tamamen başlayacak" diye konuştu. Rusya'nın her yıl 1 milyon ton civarında piliç ithal ettiğini belirten Bor, "Bu önemli bir miktar. Rus pazarında daha çok parça et satılıyor ancak bana göre işlenmiş ürün de talep edebilir." dedi. Bor, Rusya'ya ihracat konusunda fiyat avantajı olmadığını ancak komşu pazar olması nedeniyle nakliyede avantaj sağlayacaklarını söyledi.

CP Türkiye Başkan Yardımcısı Nezih Gencer ise konuya ilişkin "Rusya'nın Avrupa pazarına ihracat gerçekleştiren Türk firmalarından ihracat yapacağı yönünde bir bilgi aldık. Ancak bu şu anda ihracatın başladığı anlamına gelmiyor. Çünkü Rusya'nın bu kararını tamamlayacak yeni kararlarını açıklaması gerekiyor" dedi.

 

Rusya parça et alıyor 
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler'e göre ise firmaların ihracatın bir an önce başlayacağı yönünde bir beklentisi var. "Aslında tüm gelişmeler de bu beklentiyi güçlendiriyor ancak biraz daha bekleyebiliriz" diye konuşan Yüce Canoler şöyle konuştu: "Rusya'nın gönderdiği heyet Türkiye'den ihracat konusunda henaz açıklamasını bitirmedi. Öncelikle tam metnin gelmesi gerikyor. Ancak bize gelen bilgiler Türkiye'den ihracat konusunda olumlu baktıkları yönünde." Rusya pazarının bir an açılması yönündeki beklentinin bir nedeni Rusya'nın ABD'den aldığı piliç eti miktarına kota getirmesi olduğunu vurgulayan Canoler, "Rusya her yıl 1 milyon 200 bin ton piliç ithal eder. geçen yıllarda ABD'ye 750 bin ton daha az ürün alacağını söyledi ve bu karar hâlâ geçerli. Yani Rusya'nın önemli oranda açığı var. Bu açığı Türk firmaları kapatabilir"

 
Kaynak: Referans
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr