Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AMERİKAYA GÜMRÜKSÜZ GİRİŞ ANAHTARI

AMERİKAYA GÜMRÜKSÜZ GİRİŞ ANAHTARI

AMERİKAYA GÜMRÜKSÜZ GİRİŞ ANAHTARI17.11.2009

Türkiye'nin en büyük ihracat kalemi otomotiv yatırım için Fas'tan davet aldı. Chami, Fas'a özellikle otomobil yatırımlarını çekmek istediklerini kaydetti.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği 'Türkiye-Fas Ticaret ve Yatırım Köprüsü' vesilesiyle Fas'ta temaslarda bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Faslı meslektaşıyla görüştü. Fas Sanayi Ticaret ve Yeni Teknolojiler Bakanı Ahmed Reda Chami de, Fas'a özellikle otomobil yatırımlarını çekmek istediklerini kaydetti. Türkiye'nin tekstil, otomobil ve elektrikli ev aletleri alanında çok büyük ilerlemeler kaydettiğini bildiklerini dile getiren Chami, başta otomotiv sektörü olmak üzere Türkiye'nin öncü olduğu alanlardaki yatırımları ülkesine çekmek istediklerine dikkat çekti.

Fas'ın daha çok yeni olduğu otomotivde Türkiye'nin ileride olduğunun altını çizen Bakan Ahmed Reda Chami, "Kazablanka'da yılda 90 bin otomobil üreten bir otomobil fabrikası ile Tanca'da 400 bin otomobil üreten bir fabrika projemiz var. Avrupa'nın güneyindeki ülkelerin otomotiv yedek parçasına çok büyük ihtiyaç var. Bu bölgelerde her yıl 4,2 milyon otomobil üretiliyor. Türkiye ve Fas'ın ortak yatırım yapacağı imkanları birlikte sağlayabiliriz." dedi. Chami'nin teklifine açık kapı bırakan Bakan Nihat Ergün de Türkiye'nin otomobil üretimi rakamlarının yıllık 1,5 milyona yaklaştığına dikkat çekerek, "Önümüzdeki yıllarda hedefimiz 2 milyondur. Otomobil üretiminin yüzde 80'ini ihraç ediyoruz. Ülke içinde sadece yüzde 20 oranında otomobil kalıyor. Çok güçlü otomobil yan sanayimiz var. Bu sahada da Avrupa'ya önemli ihracatlar yapıyoruz. Otomotiv sektöründe Fas'taki yatırımlar için biz de katkı sağlayabiliriz. Fas'ın şartları buna müsait. Yeter ki ilişkileri güçlendirelim, işadamlarına destek verelim ve onları bir araya getirelim. Sizleri de işadamlarınızla birlikte Türkiye'ye bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Başkanlığını Nihat Ergün'ün yaptığı heyette Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Haluk Ilıcak da bulunuyor. Bakan Ergün, toplantıda hem Avrupa hem de Afrika'ya hitap eden Fas'ın gelişmesinde ortak yatırımların önemine değindi. Hedeflerinin Türkiye'yi Avrupa'nın ileri teknoloji ile üretim yapan sanayi merkezi haline getirmek olduğunun altını çizen Ergün, üniversitelerle işbirliği yaparak teknoparklar kurduklarını ve 'tekno girişimci' yetiştirdiklerini, bu konuda Fas ile işbirliği yapabileceklerini ifade etti. Türk işadamlarının dünyanın her yerinde iş yapabilme kabiliyetine sahip olduğunu, Faslı işadamlarıyla ortaklık yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Amerika'ya gümrüksüz girişin anahtarı

Amerika'ya gümrüksüz mal sokabilme hakkına sahip olan Fas, Avrupa, Amerika ve Afrika'ya serbest ticaret yapılan tek ülke durumunda. Fas Sanayi Bakanı Chami, "Bu imkanın, Türk sanayicisi ve işadamlarının Fas'a yatırım yapmasına teşvik edeceğine inanıyorum. İki ülkenin KOSGEB ve muadili kurumları arasında ikili ilişkiler kurulabilir. Türkiye'nin küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemesi, ülkemizde de örnek alınabilir. Bu konuda da işbirliği bekliyoruz." dedi. Faslı bakan, işbirliği imkanlarını ve yatırım alanlarını belirlemek amacıyla ortak bir kurul oluşturmak istediklerini de belirterek, İngiltere ve Fransa arasında müsteşarlar seviyesinde bir kurulun olduğunu, bu uygulamayı Türkiye ile de yapabileceklerini bildirdi. Ayrıca nano teknolojiler konusunda da işbirliği yapabileceklerini duyurdu.

Kaynak: Zaman

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr