Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YILDIRIM: BÖLÜNMÜŞ YOLLARIN FAYDASI VAR

YILDIRIM: BÖLÜNMÜŞ YOLLARIN FAYDASI VAR

YILDIRIM: BÖLÜNMÜŞ YOLLARIN FAYDASI VAR17.11.2009Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türkiye'nin üç denizini buluşturan önemli bir koridoru tamamladıklarını, Ankara İzmir arasının iki gidiş iki geliş bölünmüş yol olarak hizmete girdiğini ifade etti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Bizim amacımız yolları bölmek ama insanlarımızı birleştirmektir'' dedi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan Ankara- İzmir Bölünmüş Devlet Yolu'nun Kemalpaşa'nın Ulucak beldesinde açılış töreni düzenlendi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da katıldığı törende konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türkiye'nin üç denizini buluşturan önemli bir koridoru tamamladıklarını, Ankara İzmir arasının iki gidiş iki geliş bölünmüş yol olarak hizmete girdiğini ifade etti. Cumhuriyetin kuruluşundan 2003 yılına kadar 6 bin kilometre bölünmüş yol yapılmışken son 7 yılda 11 bin 121 kilometreye yükselttiklerini, 2012 yılı sonunda 17 bin 500 kilometre hedeflendiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: ''Bölünmüş yolların çok faydası var.

Ekonominin kalkınmasına, bölgesel kalkınmışlıkların arasındaki farkın giderilmesine ama her şeyden önemlisi insan hayatının kaybının önlenmesine büyük faydası var. İstatistiklerde bölünmüş yollarda gerçekleşen trafik kazalarında ölen vatandaş sayısının önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. Ama hala trafik kazalarıyla ilgili istatistikler istediğimiz gibi değil. Önümüzde Kurban Bayramı var. Vatandaşlardan, sürücülerden istirham ediyoruz, yollar güzelleşti, çift yol oldu, bölünmüş oldu diye lütfen gaza fazla basmayın, ihtiyatlı gidelim, emniyetli gidelim. Bizim amacımız yolları bölmek ama insanlarımızı birleştirmektir. Bunun için bölünmüş yollar yapıyoruz. Yolların kralı olmaz, kuralı olur diyoruz. Özellikle istirham ediyoruz.''

ALİAĞA-MENDERES HATTI 2010'DA TAMAMLANACAK

1992'de yapımına başlanan yolun 17 yıl içinde çeşitli dönemlerde parça parça açılışlarının yapıldığını belirten ve bu açılışları yapan bakanlara emeklerinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, 1992-2003'e kadar bu yolun nisbeten düz olan 265 kilometresinin yapılabildiğini, 2003'den itibaren 304 kilometre yolu tamamladıklarını, 314 kilometreyi de sıcak asfaltla kapladıklarını kaydetti. Yıldırım, 1 milyar 300 milyon liraya mal olan yoldan, güzergah üzerindeki 10 milyon vatandaşın yanı sıra ülke nüfusunun yüzde 65'inin yararlanacağını dile getirdi.

Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları Aliağa Menderes Banliyo hattının 2010 yılında tamamlanacağını, bu hattan yılda 200 milyon vatandaşın yararlanacağını dile getirdi.

Vali Cahit Kıraç ise yaptığı konuşmada, hükümetin yakın ilgi ve desteğiyle İzmir'deki eğitim, sağlık, ulaştırma, kırsal altyapı, tarımsal sulama ve güvenlik alanlarında önemli yatırımlar yapıldığını, yapımı tamamlanan İzmir-Ankara yolunun Ege Bölgesi'ni Ankara üzerinden İç Anadolu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesine bağlayacağını, bir zamanlar ölüm yolu olarak tabir edilen bu hatta artık daha güvenli, konforlu yolculuk yapmanın mümkün olacağını, aynı zamanda yıllık 200 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlanacağını belirtti.

Kaynak: www.UlasimOnline.Com 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr