Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / YILDIRIM, İZMİR LİMANINI DEĞERLENDİRDİ

YILDIRIM, İZMİR LİMANINI DEĞERLENDİRDİ

YILDIRIM, İZMİR LİMANINI DEĞERLENDİRDİ17.11.2009

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Limanı'nın durumunu değerlendirirken 200 Milyon TL değerindeki projenin müjdesini de verdi.

Bakan Yıldırım, "İzmir Limanı'nı kendi haline bırakacak durumumuz yok. Şu anda Odalar Birliği ortaklık teklifini değerlendiriyor. Gereken yapılacak" dedi. Yıldırım, İzmir Limanı ihalesini kazanan Global-Hutchison Whampoa ve Ege İhracatçı Birlikleri Limaş Konsorsiyumu'nun getirdiği ortaklık teklifi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşeceğini söyledi. TOBB'un ortaklık teklifini değerlendirdiğini belirten Yıldırım, 5-10 gün içinde kararını vereceğini ifade etti. Yıldırım ayrıca Çandarlı Limanı'nın 150-200 milyon TL'ye mal olacak mendirek ve dolgu inşaatının 2010 yılında başlayacağı müjdesini verdi.

"İzmir Limanı Önemli"

İzmir Limanı'nın sadece Ege değil, tüm Türkiye'ye hizmet vermesi nedeniyle ülke çapında öneme sahip olduğunu dile getiren Yıldırım, "İzmir Limanı bizim için çok önemli bir ihracat kapısı. İhaleyi kazanan Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri Limaş Konsorsiyumu, Danıştay sürecinin 27-29 ayı bulması nedeniyle önemli bir zaman kaybı yaşadı. Şimdi çözüldü ama hesaplar şaştı. Konsorsiyum 'biz kararlılığımızı sürdürüyoruz ama bu kez de Deutche Bank ortaklıktan ayrıldı, ortak bulursak alacağız' diyorlar. Bunun için bizden süre istediler. Özelleştime İdaresi de 45 günlük bir süre verdi" diye konuştu.

"Gereken Yapılacak"

İzmir Limanı ile ilgili gerekenin yapılacağını dile getiren Bakan Yıldırım, konuyla ilgili TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşeceğini söyledi. "İzmir Limanı'nı kendi haline bırakacak durumumuz yok" diyen Bakan Yıldırım, "Şu anda belirsizliğin netlik kazanmasını bekliyoruz. Konsorsiyum TOBB'la yakın temas halinde. Ayrıca TOBB bizden limanla ilgili bilgi istedi. Biz de bilgileri ilettik. Şu anda TOBB Yönetim Kurulu ortaklığın kendi açılarından uygun olup olmadığını inceliyorlar. 5-10 gün içinde TOBB ortaklık konusundaki kararını verecek. Ancak TOBB ortak olursa işimiz daha kolaylaşır. Yasal süre içinde ortaklık gerçekleşmezse ve konsorsiyum teslim almazsa en kısa zamanda limanı yeniden ihale edeceğiz" dedi.

Çandarlı Limanı Müjdesi

Uzun süredir yapımı beklenen Çandarlı Limanı ile ilgili önemli bir müjde veren Bakan Yıldırım, artık bu projede harekete geçtiklerini vurguladı. Çandarlı'nın tüm bürokratik işlemlerinin tamamlandığını belirten Yıldırım, işletmeciler için yapımı verimli görülmeyen mendirek ve dolgu inşaatının Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılacağını ifade etti. 2010'da tali mendirek ve ana mendirek ile dolgu inşaatını başlatacaklarını belirten Yıldırım, ihaleyi kazanan işletmeci firmanın da rıhtım, iskele, arka saha ve antrepo yapımını üstleneceğini kaydetti. Çandarlı'nın uzun vadede İzmir Limanı'nın kurtarıcısı olacağını belirten Yıldırım, "Alsancak Limanı uzun vadede yeterli olmayacağı için Çandarlı Limanı'nın mutlak surette yapılması gerekiyor. Bu nedenle Çandarlı'nın ilk aşaması olan mendirek inşaatını başlatacağız. 150-200 milyon TL'lik bu yatırımı en kısa zamanda tamamlayacağız" şeklinde konuştu.

"İzmir Yat Merkezi Olacak"

Üst yapı inşaatları süren 400'er tekne kapasiteli Çeşme ve Sığacık yat limanlarının önümüzdeki yaz sezonunda faaliyete geçeceğini belirten Bakan Binali Yıldırım, "İzmir artık yat limanları merkezi haline geliyor" dedi. Çeşme ve Sığacı yat limanların dışında Şifne, Eski Foça ve Kuşadası yat limanının önemli bir depolama alanı olduğunu belirten Yıldırım, "Yapımı süren ve başlayacak olan yat limanlarının hayata geçmesiyle birlikte İzmir yaklaşık bin 200 tekne kapasiteli limanlara sahip olacak. Bu da ülkemizin mevcut yat bağlama kapasitesinin yüzde 10'u yakın bir rakam anlamına geliyor" dedi.

Kaynak: Yeni Asır