Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 3G SEKTÖRE NELER GETİRECEK

3G SEKTÖRE NELER GETİRECEK

3G SEKTÖRE NELER GETİRECEK11.11.2009

Lojistik ve ulaştırma sektörüne birçok mobil çözümler sunan Turkcell, bundan sonraki dönemde de 3G'li servislerinin yanında lokasyon bazlı servislerle de lojistik sektöründe verimlilik ve etkinliği artıracak.

Turkcell, kurumsal müşterilerine iş süreçlerinin etkinliğini artıran, maliyetleri azaltan ürün ve servislerle ihtiyaca uygun çözümler sunuyor. Bu kurumsal firmalarından biri de lojistik firmaları. Turkcell, lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalara şu kurumsal çözümleri sunuyor: Bilgi alışverişinin hızlanması ve kolaylaşması, iş süreçlerinin yeniden tanımlanması, insan kaynaklarının etkin yönetimi, çalışanların ve malların güvenliğinin sağlanması, verimlilik ve müşteri memnuniyeti artışı. 'Saha Yönetimi' adı altında sunulan 'Saha Gücü Yönetim Çözümleri, Araç Takip, Bas Konuş, Ekip Mobil' çözümleri Turkcell müşterilerinin iş süreçlerinde özellikle saha satış birimlerinin hızlarını ve verimliliğini artıran mobil çözümler. Turkcell'in ulaştırma ve lojistik sektörüne yönelik verdiği hizmetleri Turkcell Kurumsal Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, dergimiz Transport'a anlattı.
ARAÇ TAKİP UYGULAMASI YÜZDE 15 YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR
Ulaştırma ve lojistik sektörüne yönelik hizmetleriniz nelerdir?
Lojistik sektörünü ele alırsak; saha yönetimi (Araç takip uygulamaları, ekip mobil, saha gücü yönetimi-SFA, baskonuş) telemetri çözümleri ile operasyonel ve yönetim süreçlerine verimlilik ve hız anlamında katkı sağlıyoruz. 'Araç Takip' uygulaması ile araçlarını takip etme ihtiyacı duyan lojistik firmaları ve diğer sektörlerde filosu olan firmalar için yüzde 10-15 yakıt tasarrufu sağlıyor. Lojistik sektöründe, maliyet ortalama olarak satış fiyatının yüzde 32'si olarak hesaplanırken, 'Araç Takip Servisi' kullanan firmalarda bu rakam yüzde 27'ye kadar iniyor. 'EkipMobil' çalışanların bulundukları yer bilgisini internet, BlackBerry, PDA veya tarayıcısı olan bir cep telefonundaki haritalardan izlenebilmesini sağlayan bir servistir. Sahadaki ekiplerin her an nerede olduğunu bilmenin en pratik yoludur. Doğru zamanda, doğru yere, doğru kişiyi yönlendirme ile verimlilik artışı sağlar. SMS ile anında tüm ekibe aynı anda mesaj atarak sürekli iletişim olanağı da sağlar. Yine, kargo takibinin Turkcell SMS altyapısı üzerinden yapılmasına olanak sağlayan çözümlerimizle, çalışanları ve iş ortaklarıyla etkin ve ekonomik iletişimin yanında kargo firmaları, müşterilerine verdikleri hizmetlerde de fark yaratıyor. 'Toplu Mesajlaşma' ile 'Mobil Pazarlama' yaparak daha etkin ve hedef kitleye odaklı pazarlama ve tanıtım çalışmaları yapma bu sayede yeni müşteri kazanmanın yanında mevcut müşteriyle de düzenli iletişim imkânı sunuyoruz. 'Turkcell Mobil Ödeme' sistemin, kargo firmalarına müşterilerine ödemelerini güvenli ve kolay bir şekilde kısa mesajla yapabilecekleri alternatif bir çözüm sunuyor. 'Mobil Ödeme' ile müşteriler cüzdan taşıma, kredi kartı bilgilerini paylaşma ve bozuk para arama derdinden kurtulurken, firmalar POS maliyeti ve karmaşıklığından kurtuluyorlar. Ürün odaklı baktığımızda ise, tüm sektörlerde olduğu gibi lojistik sektöründe de SIM kartlı laptop, Turkcell Connect Kart, TurkcellPDA ve Turkcell-BlackBerry'ler sahada çalışan ve çok sık seyahat edenlerin tercih ettiği ürünlerin başında geliyor. Lojistik sektöründe kullanılan ve müşteriye dokunan diğer önemli bir ürün ise GSM Call Center hizmeti. Bu hizmet ile firmanın tüm müşterilerinden 444'lü numara üzerinden çağrı alınmaya başlanarak tüm müşterilerin firmaya tek bir numara üzerinden ulaşımını sağlıyoruz.
Sunulan bu hizmetlerden en fazla hangisi ya da hangilerine talep fazla? Neden?
Lojistik sektöründe kullanılan araçların yönetimi ve takibine yönelik araç takip uygulaması öne çıkan çözümlerden. Araç takip ile firmalara ait farklı araçların (İş makinelerinin, vinçlerin, TIR ve kamyonların) gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi ve aylık raporlanabilmesi sağlanmaktadır. Firmalar, müşterilerine ürünlerinin lokasyon ve teslimat durumları ile ilgili anlık bilgi verebiliyor. Yakıt giderlerinin ve araç yıpranmalarının azaltılması hedefleniyor. Araç takip sistemlerine eklenen katma değerli çözümlerle, telemetrik bilgiler toplanarak analiz edilebiliyor. Bunlar firmanın taleplerine göre çeşitlilik gösteriyor. Sunulan çözüm lojistik sektörünün ana fonksiyonuna verimlilik katıp, kontrol ve denetimi sağlanmasına olanak sağlıyor.
AVRUPA'DA İLK
Denizyolu, havayolu ve demiryoluna yönelik özel hizmetleriniz var mı?

Önümüzdeki günlerde, konvansiyonel trenlerde internet erişimini sağlayacağız. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bandırma hattı üzerinde seyreden trenlerin tümü internet kapsama alanına girecek. Trenleri kapsama altına almak oldukça güç. Saatte 240 km hız limitine çıkıldığında, kesintiler yaşanabiliyor. Ancak biz, hızlı trenlerde kesintisiz iletişim ve internet erişimi sağlamak için GSMr adı verilen bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte, önümüzdeki haftalarda Ankara-İstanbul hattında internet erişimi sağlanmaya başlanacak. Bu uygulama Avrupa'da ilk olacak.
3G İLE KESİNTİSİZ İNTERNET ERİŞİMİ
3G sistemine geçilmesi ulaşım sektörüne yönelik hizmetlerinize yeni avantajlar getirecek mi?

Şüphesiz getirecek, hatta getirmeye başladı. Günümüzde mobil iletişim, özgürlük ve verimlilik anlamına geliyor. İnsanlar artık mekan ve zamana bağlı kalmadan en kolay şekilde iletişim kurmak, bilgiye ulaşmak, işlerini yapabilmek istiyor. Bu özgürlük ve mobilite ihtiyacı, 3G ile hızlanan mobil interneti en çok talep edilen servis haline getiriyor. 3G teknolojisine geçişle birlikte, kablolardan ya da belirli mekanlardan internete erişim kısıtı ortadan kalktı. Hem bireylerin hem de kurumların her yerde ister bilgisayardan ister cep telefonundan kablosuz internet kullanımını yaygınlaştı. Bu sayede ulaşım sektöründe de internet erişimi çok daha kolay ve kesintisiz hale gelecek.
Yakın ve orta vadede ulaşım sektörüne yönelik yeni hizmetleriniz olacak mı? Olacaksa bunlar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Lojistik, Turkcell olarak bizim için öncelikli sektörlerden biri. 3G'nin hayatımıza girmesiyle birlikte hali hazırda sunduğumuz ürün ve servislerin hızı ve etkinliği daha da arttı. Bundan sonraki dönemde de 3G'li servislerimizin yanında lokasyon bazlı servislerle de lojistik sektöründe verimlilik ve etkinliği artırmaya destek olmayı hedefliyoruz.

Kaynak: Transport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr