Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GRIMALDI DEN ÇEVRE DOSTU YÖNTEM

GRIMALDI DEN ÇEVRE DOSTU YÖNTEM

GRIMALDI  DEN ÇEVRE DOSTU YÖNTEM11.11.2009

Türk TIR’ları sınırlı sayıdaki geçiş belgelerini harcamadan İtalya’dan Avrupa’nın her noktasına ulaşabilecek.

Çeşme, Pendik ya da Mersin’den kalkan Ro-Ro gemileri ile İtalya’ya ulaşan kara nakliyecilerine İtalya’dan müjdeli haber. İtalya’ya vardığı limanda, yoluna Grimaldi’nin gemileri ile devam eden taşımacılar  ‘Port to Port’ (Limandan Limana Geçiş) belgesi dışında hiçbir belge kullanmadan Avrupa’nın her noktasına ulaşabilecek. Bu, sınırlı sayıda verilen belge krizinin aşılması anlamına da geliyor. 
Grimaldi Group, acente ve müşterileriyle 13. buluşmasını İtalya’nın Sardunya Adası’nda gerçekleştirdi. 4 gün süren etkinlikte yeni işbirliği ve yatırım olanakları araştırılırken, biz de üç yıldır devam eden ancak geniş kitlelere duyurulmadığına inandığımız bir olanaktan haberli olduk. Akdeniz içindeki uğrak limanlarının sayısını gün geçtikçe daha da artıran, dünyanın en büyük araç taşıma filosuna sahip Grimaldi, kota sorununu  rafa kaldıran bir taşıma modeli geliştirmiş. İtalya hükümetinin de desteklediği yöntemde deniz yoluyla giden nakliyeciler, özel bir belge olan ‘Limandan limana geçiş belgesi’ni kullanıyor. İtalyan hükümeti, şu an yılda 30 bin adet olarak sunulan bu belgeyi talep halinde sınırsız sayıda da verebiliyor. Ancak, krizin hız kesmeden yaşandığı şu günlerde 30 binleri aşan belge sayısına ihtiyaç yok gibi gözüküyor.
Grimaldi’nin ‘Short Sea Service’i, Avrupa’nın en önemli limanlarına çok hızlı bir şekilde bağlantı sağlayabilecek bir yöntem olarak öne çıkıyor. Mevcut durumda, UN Ro-Ro ve Ulusoy’un Ro-Ro gemileri Trieste’ye çalışıyor. Farklı olan, Trieste’den sonra diğer Avrupa ülkelerine devam edebilmeleri olacak. Kara nakliyecisi İspanya’ya, Portekiz’e gidecekse geçtiği bütün ülkeler için transit belgeye ihtiyacı var. Trieste’den sonra Grimaldi’yi kullanırsa, limandan limana alacağı belge sayısı sınırsıza yakın olduğu için buralara ek bir belge kullanmasına gerek olmadan ulaşabilecek.

Short Sea ile nasıl gidilecek?

Türkiye’den kalkan Ro-Ro’daki araçlar Trieste’de indi; ilk liman Livorno. Eğer short sea hizmeti kullanılırsa, buraya gitmek için bir transit belgeye ihtiyacı olmayacak. Limandan limana belgesi ile yoluna devam edecek. Diyelim ki, Livorno’dan da Barselona’ya gidiyor. Dolayısıyla bu kadar yolu hiçbir belge kullanmadan aşmış olacak. Karayolundan gitseydi, hem İtalya transit belgesini, hem de İspanya belgesini kullanacaktı. Bu durumda da mevcut belgeleri süratle erimiş olacaktı.
Feribotu kullanmayan, yani sadece Pendik, Mersin ya da Çeşme’den Trieste’ye giden bir nakliyeci, eğer Fransa’ya gidecekse, ya karayolundan İtalya’yı transit geçmek zorunda. Ya da dorsesini trene yükleyip, Avusturya üzerinden yoluna trenle devam etmek mecburiyetinde. Bunlar öncelikle zaman artı para demek. Ayrıca, karayolu ile Fransa’ya giderse İtalya transit belgesine ihtiyacı var, bu sınırlı. Fransa dozvolasına ihtiyaç var, bu da sınırlı. Fransa’dan İspanya’ya devam edecekse, bir de İspanya dozvolasına ihtiyacı var. Yani, 3 belge gerekiyor. Grimaldi’nin Short Sea servisini kullandığı zaman bir sonraki ülkeye feribotla devam edecekse, indiği limanlardan Trieste, Ancona, Bari, Venedik’ten İtalya’nın batısındaki 3 limana Salerno, Livorno, Cenova limanlarına geçmek için transit belgeye ihtiyacı kalmayacak. Feribotu kullanacağı için ‘limandan limana’ belgesini alacak. O belgeyle bir sonraki limana gidecek ve oradan feribotuna binecek. Kontrol esnasında da port to port belgesi ve feribot biletinin gösterilmesi yeterli. 

Getirileri ne olacak?
Güzergah öncelikle zaman kazandıracak. Yeni Avrupa Birliği kurallarına bir şoför haftada 8 saatten fazla araç kullanamıyor. Siz Trieste’ye feribotla gittiniz. Trieste’den Livorno 550 kilometre. Bunu da feribotla 5-6 saat içinde alabilirsiniz. Limana girdikten sonra da, Barcelona’ya 19 saatte gidersiniz. Yani indiğiniz noktaya kadar araç kullanmamış oluyorsunuz. Karayolu ile gidilseydi, daha fazla yakıt yakması, daha çok yol gidip, daha uzun süre araç kullanması; belge sorunları olacaktı. Belki de iki şoför kullanması gerekecekti.
Nasıl yararlanılacak?
Bu servis 3 yıl önce Grimaldi Lines, Minoan Lines ve Finnlines tarafından başlatıldı. Ancak, 3 seneye göre şu anda gemi sayısı çok daha fazla. Nakliyeci, hangi Ro-Ro firması ile İtalya’ya giderse gitsin; bu üç kuruluşun Türkiye’deki acentesi olan Egekont, bundan sonraki kısmı biletlendiriyor. Yani nakliyeci, Türkiye’den Ro-Ro’ya binerken, İtalya bölümü için de Egekont’tan bilet alıyor. Bir diğer alternatif de, İstanbul’dan Yunanistan’ın Patras limanına geçip, Patras’tan Avrupa’nın her noktasına iki günde ulaşmak.

Gökbora Uluslararası Nakliyat İtalya-Slovenya Operasyon Müdürü Orhan Yetişgin:
Transit belge sorununu ‘Port to Port’ ile aştık

“Bizim için en büyük avantajı İtalya’nın transit belge sorununu aşabileceğimiz bir yöntem olmasıydı. Trieste’ye vardıktan sonra karayoluyla gidecek süreyle Port to Port yöntemiyle gidecek süre arasında pek bir fark yok. Belki yarım gün uzun ama, şoförün daha dinç kalması, varış noktasından sonra bize avantaj sağlıyor. Avrupa’daki çalışma saatleri ve takometre sistemi başka türlü gidilmesine olanak vermiyor. Grimaldi’nin Short Sea sistemi bizim için avantajlı bir yöntem, bu nedenle kullanıyoruz. İspanya’ya ulaşmak için özellikle Trieste-Livorno arasını tercih ediyoruz. Gökbora olarak haftalık 10-15 araçlık taşımayı bu yöntemle yapıyoruz. Ancak, Trieste’deki prosedürün uzun olması nedeniyle her çıkan aracı gemiye yetiştiremediğimiz durumlar da yaşıyoruz. İtalya liman idaresi bu formaliteleri azaltır, kendi içinde yaşadığı problemleri çözerse, tüm araçlarımızı Port to Port yöntemiyle taşırız, çünkü avantajının farkındayız. Ama, 15 aracımız varsa 10’u ancak yetişebiliyor, 5’i karadan devam etmek zorunda kalıyor.”

 

Kaynak: Perşembe Rotası

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr