Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / GÖZLER 15 KASIMDA Kİ TOPLANTIDA

GÖZLER 15 KASIMDA Kİ TOPLANTIDA

GÖZLER 15 KASIMDA Kİ TOPLANTIDA09.11.2009
Yunanistan'a TIR taşımacılığının yapıldığı İpsala Sınır Kapısı'nda 10 kadar Türk TIR'ının Yunanistan'a giriş yapmak için uzun süredir beklediği bildirildi.

Yunanistan'ın ikili anlaşmalarla Türkiye'ye sağladığı 20 bin dozvola (yük boşaltma) belgesinin bitmesi nedeniyle, bu ülkeye yük indirmek üzere Yunanistan'a giriş yapmak isteyen Türk TIR'larına izin verilmiyor. Yunanistan'a kara yolundan TIR taşımacılığının yapıldığı İpsala Sınır Kapısı'nda 10 kadar Türk TIR'ının Yunanistan'a giriş yapmak için uzun süredir beklediği bildirildi.

Edirne Gümrükleri Başmüdürü Kaptan Kılıç, yaptığı açıklamada, İpsala Sınır Kapısı'nda 10 kadar TIR'ın beklediğini belirterek, şöyle konuştu:

''Yıllık belli bir limit var. Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü Yunanlı yetkililerle görüşüyor. Ara, ara TIR'ları alıyorlar. Dün 4-5 saat kadar gelecek yılki dozvola sayılarından mahsup edilmek üzere TIR'ları aldılar. Yapılacak görüşmelerde TIR'ların tamamının alınmasının sağlanması bekleniyor. İpsala Sınır Kapısı'nda 10 kadar TIR bekliyor. Ancak, bu olay bilindiği için sınır kapısına gönderilmeyen TIR'larda olabilir.''

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Alamut ise 2009 yılı Yunanistan'a yük boşaltma dozvolasının 2 ay önce bittiğini belirterek, şunları söyledi:

''Bir müddet için Yunanistan ulaştırmasının bin araç kadar bir boşaltma yapıldı. 2009 dozvola kotası bittiği için 2010 yılını bekliyoruz. Bu ayın 15'inde Türk ve Yunan makamları İstanbul'da bir toplantısı yapacak. Büyük ihtimalle Kasım 15'inden itibaren 2010 yılı dozvolasından kullanılmasına karar verilecek. Sorun bu toplantının ardından çözülecek gibi duruyor. Ekstra bir şey değil, her sene olağan bir durum.

Yunanistan'la transit belgeli geçişte bir sıkıntı yok, ancak araçların Yunanistan'a yük boşaltma dozvolası yok. Yoksa İtalya'ya İspanya'ya transit giden araçlar gidiyorlar. (Ne kadar ekmek o kadar köfte) hesabı Yunanistan diyor ki (Ben 100 araba alabilirim. Ona karşılık Türkiye'de benden 100 araba alacak) diyor. Üzerini vermiyor. Yetmediği yerde oturulup, anlaşılıyor.

İpsala Sınır Kapısı'nda bekleyen araçlar, Yunanistan'a yük boşaltacak araçlar. Sorun Kasım'ın 15'indeki toplantıda çözülür ama TIR'lar o zamana kadar beklemez, alternatifini bulurlar. Başka ülkeye giderek, yüklerini boşaltırlar, bir çare bulurlar.''

 

-10 GÜNDÜR BEKLİYORLAR-

 

Bu arada, İpsala Gümrük Kapısından Yunanistan'a çıkış yapacak TIR'lar dozvola olmaması nedeniyle gümrük kapısında bekletiliyor.

TIR şoförlerinden Memduh Derindere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan dozvolası olmaması sebebiyle büyük sıkıntı çektiklerini belirtti. Derindere, dozvolanın bulunmaması nedeniyle 10 gün gümrükte beklemek zorunda kaldığını bildirdi.

TIR şoförü Yusuf Say ise Yunanistan dozvolası olmadığı için TIR'ların gümrük kapısında beklemek zorunda kaldığını, araçların bekletilmesinin ihracattı da etkilediğini söyledi.


Kaynak: Perşembe Rotası

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr