Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA KKTCYE DE YANSIYACAK

ULAŞTIRMA KKTCYE DE YANSIYACAK

ULAŞTIRMA KKTCYE DE YANSIYACAK03.11.2009

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ulaşım modernizasyonunda Türkiye'de atılan her adımın KKTC'de de karşılığını bulacağını söyledi.

Bu yıl ilk defa düzenlenen "Bilişim Adası Kurultayı" on yıllık bir süreç içerisinde KKTC'yi dünyanın bilişim merkezi yapmak için projeler sunacak. Kurultaya KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu, KKTC Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve Binali Yıldırım katıldı.

KKTC Ulaştırma Bakanı Taçoy yaptığı konuşmada bilişimin gelişmesi için yasal düzenleme ile sürecin hızlanması konusunda gerekeni yapacaklarını belirtti. Taçoy önümüzdeki on yıl içinde Kuzey Kıbrısı Bilişim Adası haline getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Kurultayda söz alan Ulaştırma Bakanı Yıldırım ise yaptığı konuşmada, yapılması planlanan yatırımlar için Ada'daki ortamı gayet olumlu bulduğunu bildirdi. Yıldırım,"Yatırım için Ada'da herşey var, en önemlisi de siyasi bir kararlılık var. Bu beni oldukça memnun etti. Yapılacak yasal düzenleme, serbestleşme süreci ve sağlanacak teşviklerle Kuzey Kıbrıs'ın iletişim adası olması sürecini hızlandıracaktır." dedi.

Binali Yıldırım, atılacak hızlı adımlarla KKTC'nin dünyadaki ismi anılır bilişim merkezlerinden biri olması için üç maddenin altını çizdi. Bu üç maddenin AR-GE projelerine destek, yatırımcılara teşvik ve yasal düzenlemelerin bir an önce halledilmesi olduğunu bildirerek bu üç maddenin altının doldurulmasından sonra KKTC'nin dünyanın sayılı bilişim merkezlerinden biri olacağını sözlerine ekledi.

Yıldırım, daha önce Kıbrıs'a Ulaştırma Bakanlığı olarak vaatlerinin olduğunu belirtti. Türkiye'de hangi gelişmeler olursa bunu eş zamanlı olarak KKTC'ye de destek sağlayacakları sözleri olduğunu belirten Yıldırım, bu bağlamda havaalanı modernizasyonu, duble yol projesi, deniz ve kıyı emniyeti projelerini birlikte yürüttüklerini belirtti.

Kurultayda basına açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Talat ise iletişimin önemine dikkat çekti. Demokratik ülkelerde kişinin iletişiminin sınırlandırılamayacağına vurgu yapan Talat, "Bilişim alanında yapılacak olan bu çalışmalar, bizi dünyaya en hızlı şekilde bağlayacaktır." dedi.

Kaynak: Lojiport

 


Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr