Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AVRUPADA EN YENİ TERMİNALE SAHİP HAVAALANI

AVRUPADA EN YENİ TERMİNALE SAHİP HAVAALANI

AVRUPADA EN YENİ TERMİNALE SAHİP HAVAALANI03.11.2009

Avrupa’nın en yeni havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası ve eklerinin açılışını Başbakan yaptı.

Toplam 500 milyon euro’luk yatırımla 18 ay gibi rekor bir sürede yapımı tamamlanan ve sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en yeni havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası ve ekleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. İSG’nin ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, GMR Infrastructure Yönetim Kurulu Başkanı G.M. RAO, MAHB Yönetim Kurulu Başkanı Tan Sri Datuk Dr. Aris Bin Othman ve ISG CEO'su Gökhan Buğday’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Malezya ve Hindistan’dan üst düzey hükümet yetkilileri de katıldı. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ”Dünya küresel krizde iken bu yatırımı yaptık, 10 bini aşkın istihdam yarattık, kamuya 3.3 milyar euro’luk aktarım yapacağız” dedi.

 

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin (İSG), Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hayata geçirdiği yeni terminal ve ekleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın 20 yıllık işletme hakkını 1 milyar 932 milyon euro (KDV dahil 2 milyar 280 milyon euro) karşılığı devralan ve devir işlemlerinin ardından yeni terminal ve eklerinin yapımını gerçekleştiren İSG, 18 ay gibi rekor bir sürede toplam 500 milyon euro’luk yatırım yaptı. 

Açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Hindistan Sivil Havacılık Bakanı Praful Patel, Malezya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Dato’ Abd. Rahim Bakri ile İSG ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, GMR Infrastructure Yönetim Kurulu Başkanı G.M. Rao ve MAHB Yönetim Kurulu Başkanı Tan Sri Datuk Dr. Aris Bin Othman katıldı.

500 milyon euro’luk yatırımla rekor sürede tamamlandı

Limak Holding (LİMAK), GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ortaklığında kurulan İSG, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın 20 yıllık işletme hakkını 1 Mayıs 2008’de devraldıktan hemen sonra yeni terminalin yapımına başladı. 30 ayda bitmesi öngörülen ancak 18 ay gibi rekor bir sürede 430 bin metrekaresi kapalı toplam 500 bin metrekare inşaatı tamamlayan İSG, toplam 500 milyon euro’luk yatırım yaptı. 

 

İnşaat için dev şantiye kuruldu

Açılış töreni öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İSG CEO’su Gökhan Buğday, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası ve eklerinin hedeflenen süreden tam bir yıl önce tamamlandığını belirtti. Gökhan Buğday, Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan bu proje için dev bir şantiye kurduklarını belirterek şöyle devam etti: “İnşaat aşamasında yaklaşık 7 bin işçi çalıştı. 27 bin ton çelik, 280 bin metreküp beton, 64 bin metre kare granit kullandık. 122 adet klima santrali kurduk; 70 bin metrekare hava kanalı, 164 bin metre borulama, 1.5 milyon metrekare kablolama, 43 bin metrekare çatı kaplaması yaptık ve kurduğumuz bu dev şantiye ile Avrupa’nın en yeni havalimanını hizmete hazır hale getirdik. 320 bin metrekarelik yeni terminal binası ile kapasite 25 milyona çıkacak” dedi.

 

“Kırmızı ışıksız ulaşılan tek havalimanıyız”

İSG olarak Sabiha Gökçen Havalimanı ile rahat ulaşılan, konforlu ve güvenli bir havalimanı yaratma iddiasını taşıdıklarını belirten Gökhan Buğday, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın erişim imkanları açısından en kolay ulaşılır havalimanı olduğunu ifade etti. “Kırmızı ışıksız ulaşılan tek havalimanıyız” diyen Buğday; hem toplu taşıma olanakları hem de kara ve deniz bağlantısı sayesinde benzersiz bir lokasyona sahip olduklarını söyledi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın çağdaş tasarımı sayesinde her türlü ihtiyaca yanıt veren pratik ve çok çeşitli kullanım alanları sunan konforlu bir havalimanı olduğunu vurgulayan Buğday, “Bir havalimanından beklenen en ileri teknolojik altyapı ile yolcu ve insan güvenliğini yüzde yüz sağlayan sisteme sahibiz. 128 oda kapasiteli Türkiye’nin en büyük havalimanı otelini de yakında hizmete açacağız” dedi.

 

Uluslararası havalimanı standardı, çoklu park sistemi

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın hizmete açılan birimleri, uçuş öncesi ve sonrasında yüksek standartlarda en yeni teknolojiyle seyahat konforu sunmak üzere tasarlandı. İnşaatı tamamlanan birimler arasında yeni iç ve dış hatlar terminali, 4.718 araç ve 72 otobüs kapasiteli katlı otopark, 128 odalı havalimanı oteli, VIP binası ve apron manzaralı CIP bölümü yer alıyor. Terminal binası içerisinde 112 check-in ve 24 adet self check-in kontuarı, 8.000 metrekarelik yeme ve içme, 5.500 metrekarelik ticari alan ve 5.000 metrekarelik duty free alanı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 8 geniş, 16 orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verecek çoklu uçak park sistemi de devreye girecek.

 

THY’nin Avrupa’ya açılan yeni kapısı

 

İSG CEO’su Gökhan Buğday, halen 60’tan fazla havayolu şirketinin uçuş gerçekleştirdiği İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda yeni terminalin açılışı ile birlikte yurtdışı tarifeli uçuşların sayısında ciddi bir artış beklendiğini belirtti. Yeni terminalin açılmasının ardından, THY’nin Kasım ayından itibaren Avrupa’daki 7 noktaya tarifeli uçuşlarını İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan gerçekleştirmeye başlayacağını söyleyen Buğday, şu bilgileri verdi: ”THY ile yapılan anlaşma çerçevesinde 9 Kasım’dan itibaren THY’nin Moskova, Londra, Köln, Stuttgart, Berlin, Amsterdam ve Hannover’e başlatacağı tarifeli uçuşlara ev sahipliği yapacağız. Bu arada Pegasus ve Sun Express de mevcut seferlerinin üzerine kış tarifelerinde yeni dış hat noktalarına uçma kararı aldı. Örneğin Sun Express; Dortmund, Düsseldorf, Hamburg, Nürnberg ve Zürih’e, Pegasus ise Bologna, Basel, Paris ve Valencia’ya Sabiha Gökçen’den uçacak.”

 

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: “Dünya küresel krizde iken bu yatırımı yaptık, 10 bini aşkın istihdam yarattık, kamuya 3.3 milyar euro’luk aktarım yapacağız”

 

Açılış töreninde bir konuşma yapan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İSG’nin yapmış olduğu yatırım ile Türkiye ekonomisinin en kritik konularından istihdam için önemli bir katkıda bulunduğunu, toplam 10 bini aşkın istihdam yarattıklarını belirtti. 20 yıllık kiralama dönemi sonunda kira ödemeleri, kurumlar vergisi, KDV ve istihdam vergileri toplamında kamuya aktarılacak tutarın 3 milyar 330 milyon euro’yu bulacağını söyleyen Özdemir, şöyle devam etti: ”Yarattığımız ekonomik hareketliliğin, sadece bizim için değil; Türk iş dünyası için de anlamlı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Bu yatırımı tüm dünyanın küresel kriz yaşadığı bir dönemde yaptık. Ortaklığımızın gücü ve güçlü Türkiye’ye olan inancımız sayesinde yatırım planımızda hiçbir değişiklik yapmadan büyük bir azimle yolumuza devam ettik. Dikkat çekmek istediğim ikinci bir husus ise, bu yatırımı başlangıçta planladığımız sürenin bir yıl öncesinde İstanbul’a kazandırmış olmaktan duyduğumuz memnuniyettir.”  

 

GMR Infrastructure Yönetim Kurulu Başkanı G.M.RAO: “Üç el, rekor kırdı; Türkiye’de iş yapmak ayrıcalık”

 

İSG’nin Hintli ortağı GMR Infrastructure Yönetim Kurulu Başkanı G.M.RAO, yaptığı konuşmada Türk atasözü ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ sözüne atıfta bulunarak; GMR, Limak ve MAHB olarak, bu sözün de ötesine geçtiklerini ve bu projenin ‘Üç elin kırdığı rekor’ olarak tarihe geçeceğini ifade etti. “Bu boyutta başka hiçbir havalimanı 18 ayda inşa edilmemiştir” diyen G.M.RAO şöyle devam etti: “Ortağımız Limak, inşaat alanındaki üstün uzmanlığını sundu. Malezya Havalimanları da havalimanı işletmeciliği alanında uzun yıllara dayanan operasyonel başarısını ortaya koydu. Biz ise GMR olarak ekipmanlar ve IT sistemleri konusunda uzmanlığımızı

 

en iyi şekilde paylaştık. GMR olarak Hindistan’ın hava yolcularının %30’undan fazlasına hizmet veriyoruz.” GMR’ın Türkiye’de iş yapmayı bir ayrıcalık olarak gördüğünü belirten G.M.RAO; Türkiye’nin Hindistan ile pek çok ekonomik ve kültürel benzerlikleri paylaşan bir ülke olduğunu söyledi. G.M.RAO, her iki ülkenin de yüksek büyüme oranı sergilediğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin tam anlamıyla bir fırsatlar ülkesi olduğunun farkındayız ve Türkiye’deki sağlam yatırım ortamına olan güvenimizi yineliyoruz” dedi.

 

MAHB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aris: “İki ülke arasındaki samimi ilişkiler için tarihi bir yatırım”

 

Malezya ve Türkiye arasındaki mevcut pozitif ilişkilerin, bu tarihi olay ile daha da gelişeceğine olan inancını belirten İSG’nin ortaklarından Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) Yönetim Kurulu Başkanı Tan Sri Datuk Dr. Aris Bin Othman, bu projenin uluslararası alanda büyüme ve yaygınlaşma hedefi olan MAHB için çok önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. “Güçlü ortaklıklar ve Türk hükümetinin de desteği ile İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nı Türkiye’nin küresel alanda ilk sırada gelen bir havalimanı haline getireceğimizden eminiz” diyen Dr. Aris, MAHB’ın işletmekte olduğu 39 havalimanı ile uluslararası alanda edinmiş olduğu iş tecrübesini Sabiha Gökçen Havalimanı’na yansıtmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.


Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr