Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / İDO, HONG KONGDA DENEYECEK

İDO, HONG KONGDA DENEYECEK

İDO, HONG KONGDA DENEYECEK03.11.2009

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, güneş enerjisi kullanan deniz otobüsünün 2010’da Hong Kong’da devreye gireceğini bildirdi.

DÜNYA denizcilik sektörüne yön veren şirketlerin üst düzey yöneticileri, Uluslararası Feribot İşletmecileri Birliği Interferry’nin İstanbul’daki yıllık toplantısında buluştu. Güneş enerjisinin kullanıldığı deniz otobüslerini üreten Avusturalyalı Solar Sailor şirketi CEO’su Robert Dane ve İDO Genel Müdürü Ahmet Toksoy; alternatif enerji kaynaklarına yönelik projelerini anlattı.
Robert Dane güneş enerjisini kullanan deniz otobüsünün Türkiye için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirterek, “Normal bir deniz otobüsüne oranla yüzde 25 daha fazla maliyeti olan bu taşıtların ekonomik olarak geri dönüşümü ise bir yılda yüzde 30 daha fazla” dedi. Küresel krizle birlikte şirketlerin alternatif enerji kaynaklarının kullanıldığı taşıtlara yöneldiğini belirten Robert Dane, “Hong Kong için çevreye zarar vermeyen deniz otobüsüürettik.100 kişilik deniz otobüsleri 2 milyon 749 bin
ABD Doları” dedi. Müşterilerin talebine göre 100-150, hatta 500-600 kişilik deniz otobüsü üretilebileceğini aktaran Robert Dane, güneş enerjisinin kullanıldığı özel botlar da tasarladıklarını belirterek, “3 yıl önce ABD ordusu ile anlaştık. Denizde uydu ile sinyalizasyon sağlayan ve güneş enerjisinin kullanıldığı insansız deniz aracımızın patentini verdik” dedi.
Elimizi hızlı tutmalıyız
İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise çok ciddi enerji-yakıt maliyetlerine katlandıklarını bildirdi ve “Gelecekte dünyada alternatif enerji kaynakları çoğalacak. Alternatif projeler noktasında elimizi hızlı tutmalıyız” dedi. Denizcilik sektörünün da krizden ciddi anlamda etkilendiğini söyleyen Ahmet Paksoy, “Sektör ciddi yolcu kaybı yaşıyor. Biz de hedefimizi ‘zor zamanlarda doğru rota çizmek’ olarak belirledik” diye konuştu.
Paksoy, şöyle devam etti: “Artık verimliliği, üretim modellerini, ekonomik gemileri, yeni tasarımları konuşuyoruz. Enerji-yakıt bizim için çok önemli bir gider. Petrol
fiyatlarını çok yakından takip ediyoruz. Gelecekte alternatif enerji kaynakları çoğalacak. Güneş enerjisi kullanılan deniz otobüsünü yakından takip ediyoruz. 2010’da Hong Kong’a gideceğiz, bu projeyi beğenirsek Marmara’da da güneş enerjili deniz otobüslerini görebilirsiniz.”

Deniz ticareti krizden yara aldı, zor zamanlarda doğru rota çizeceğiz

DENİZCİLİK sektörüne yön veren uluslararası şirketlerin bu yılki buluşmasına evsahipliği yapan Interferry’nin Başkanı İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, yaşanan küresel ekonomik krizde deniz ticaretinin krizden yara aldığını belirtti. Bu nedenle konferansın bu yılkı ana temasının “Zor Zamanlarda Doğru Rotayı Çizmek” olduğunu söyleyen Ahmet Paksoy, “Yaşadığımız küresel kriz hem şirketleri hem ülkeleri ciddi anlamda yeni arayışlara, inovatif çalışmalara, yeni pazar arayışlarına itiyor. Yaşamak, yeni pazar bulmaya bağlı. Biz dünya ticaretine kuşkusuz doğrudan bağlıyız. Dünyadaki taşımacılığın yüzde 90’ı deniz yoluyla yapıldığına göre ithalat ve ihracatın durması otomatikman deniz taşımacılığını etkiliyor” dedi.

Hidrojen enerjili gemi 2010’da Haliç’te yüzecek

HİDROJEN teknolojilerine yönelik de bir çalışma yürüttüklerini hatırlatan İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, “Hidrojenli yakıt pili uygulamasını Yenikapı’da gerçekleştirdik. Bu proje hakkında ciddi altyapımız oluştu. 2010 içerisinde hidrojen enerjili çalışan bir tekneyi Haliç’te göreceğiz. Önce küçük teknelerle başlayacak ama zaman içinde bu proje kendini geliştirecek. Önemli olan servis kalitesi ve hızı sağlaması. Alternatif enerji kaynakları geleceğimiz olacaktır, bunu görüyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr