Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ANADOLUDA LOJİSTİK GÜNLERİ

ANADOLUDA LOJİSTİK GÜNLERİ

ANADOLUDA LOJİSTİK GÜNLERİ28.10.2009Küresel tedarik zincir içinde yerel operasyonlar olarak başlayan lojistik sektörü artık eksik zincirlerini tamamlıyor ve hinterlandını arttırıyor.

Üretimin de tüketimin de sadece İstanbul, Bursa, İzmir şehirlerimizin aktivitesi olmadığını anlamaya başladık artık. Diğer şehirlerimizde de üretim ve tüketim var.

Anadolu gelişiyor. Yeni açılan üniversiteleriyle lojistiği öğreniyor artık. Yeni açılan zincir mağazaları ile klasik bayiler, acenteler, devreden çıkıyor ve yerini lojistik firmaların, kargoların operasyonları alıyor. Ticaret ve/veya Sanayi Odaları, Valilikler, Üniversiteler, Belediye başkanları, bir çok yerel dernek temsilcileri bir araya geliyor ve sektöre destek olacak projeler hazırlıyorlar. Bunların birincisi Mersin Bölgesi için yapıldı. Hızla ilerledi, artık lojistik köyün yeri belli oldu ve yerler tahsis edilmeye başlandı.

5 Ekimde Diyarbakır’da İş Bankasının kobiler için düzenlediği 550 kişilik bir grup karşısında Diyarbakır’ın lojistik sektörünün desteği ile nasıl kalkınacağını anlattım. Örnekler verdim. Planda olan lojistik köy’den ve diğer birimlerden yer alan arkadaşlarımızın bilgisini aktardım.

15 Ekim Perşembe günü de Mersin Deniz Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği Mersin Lojistik Master Planının içinde yer alan lojistik Fuarı ve lojistik konferansını yaptık. İçeriği son derece zengin bir konferans izledik. Bu konferansta da  lojistik köylerden ve inşaat için arazi tahsisi yapılmaya başlayan, koordinatörlüğünü yapmakta olduğum lojistik master plan çalışmalarından söz ettim.

16 Ekim Cuma günü da Antakya’da garanti bankasının Anadolu Sohbetlerinde yine lojistiği anlattım. Antakya’nın kalkınması için lojistik sektörü olarak neler yapılmalı onları anlattım.

Lojistik Anadolu için bir şanstır. Yüz yıllardır doğu ve batı arasındaki kervan yolu üzerinde bulunan Türkiye hala bu değeri taşımaktadır. Diyarbakır, Mersin,  Antakya, ülkemizin kapılarıdır. Mersin Doğu Akdeniz’de, Diyarbakır Güneydoğu’da, Antakya Suriye ilişkilerimize yön verecek durma noktalarıdır. Tedarik zincirinin bu en önemli fonksiyonunun yani ürünlerin kapıda durup depoya alındıkları, bazı işlemler yaptığımız, katma değer sağladığımız lojistik köylerin kurulma zamanı gelmiştir. Bu konuda siyasi irade vardır, eksik olan bilgidir. İşin geleceği böyle oldukça vazgeçmek, geriye düşmek büyük maliyetler açacaktır.

Gelin paylaşalım, bilgilerimizi,  kaynaklarımızı, görüşlerimizi aktaralım. Antakya’da da söylediğim gibi Anadolu’da yapılan bu aktiviteler Anadolu’yu aydınlatıyor. Sunum ve açıklama için salonda bekleyen ekibe, katılımcı misafirlere aydınlık bir Türkiye bırakalım diyorum. Birçok Anadolu ilimize çeşitli kuruluşlar ışık götürüyorlar . Bu aydınlanmada birer mum da bizlerin payı olsun diyorum.

Kaynak: Perşembe Rotası


Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr