Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İZMİR LİMANI ÖZELLEŞTİRMESİ BİR BAŞKA BAHARA

İZMİR LİMANI ÖZELLEŞTİRMESİ BİR BAŞKA BAHARA

İZMİR LİMANI ÖZELLEŞTİRMESİ BİR BAŞKA BAHARA28.10.2009

İzmir Limanı’nın 2,5 yıl önce açılan özelleştirme ihalesinde, Global-Hutchison/Ege İhracatçı Birlikleri Konsorsiyumu, dört ayrı grubun yarıştığı ortamda 1 Milyar 275 Milyon Dolar teklifle kazanan taraf olmuştu.

Mayıs 2007’de gerçekleştirilen özelleştirme, Liman-İş Sendikası ve KİGEM tarafından Danıştay’da açılan dava ile durduruldu. Özelleştirmenin; kamu menfaati ile rekabete ve usule aykırı olduğunun yanı sıra, fiyatının da daha yüksek olması gerektiğine vurgu yapılarak iptal isteminin gerekçeleri olarak gösterilmişti. Bu durumun, ihale öncesi Rekabet Kurumu’nun onay vermesine rağmen karşımıza çıkması ise, oldukça düşündürücü ve anlaşılır gibi değil. Ancak şimdi Danıştay 1. Dairesi itirazı reddetti. Buna göre de özelleştirme ihalesinin önündeki “hukuki” engel ortadan kalktı. Ne zaman tam 29 ay sonra.

Şimdi gelin eğri oturalım, doğru konuşalım. İzmir Limanı’nın dünkü ve bugünkü hali de ortada, verilen hizmet için, mevcut alt yapı malzeme ve ekipmanlar için, kim yeterli  diyebilir? Her şey ortadayken.

29 ay geciken… beklemede kalan hukuki süreç neyi aldı, neyi götürdü. Yaşanan büyük küresel finans krizi ile de kuruyan para kaynaklarına mı? özelleştirmeden devletin kasasına girecek milyar dolarlara mı? çivi çakılamayan İzmir Limanı’na mı yanarsınız? kredi ve yatırımların olabildiğince azaldığı bu ortamda bu işe yeniden soyunacak…. kimi, kimleri bulabilirsiniz?

Global Hutchison/EIB, özelleştirme ihalesi ile artık bu saatten sonra ilgilenmez. Hem de bu güne kadar harcamış oldukları yaklaşık 15 Milyon Dolar paraya rağmen. Acaba ihaleyi ikinci sırada bitiren Çelebi grubu düşünür mü? hiç sanmam.

Zaman da, para da kaybeden Türkiye. Maalesef yine yerinde sayan bölgenin en büyük ihracat merkezi İzmir ve Limanı.

Özelleştirme İdaresi tekrar ihaleye çıkar da…. bırakın 1.3 Milyar Doları, 300-500 Milyon Doları dahi veren bulunur mu acaba? Kaçan fırsat ya da tam tabiriyle kaçan balık büyük oldu.

Liman Alsancak’da, görmeyene tavsiyem gidin görün ve izleyin. Türkiyem ve denizcilik sektörümüz neler kaybediyor siz karar verin.

Müjdat MANDAL

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr