Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / MISIRA ULUSAL PARALARLA TİCARET TEKLİFİ

MISIRA ULUSAL PARALARLA TİCARET TEKLİFİ

MISIRA ULUSAL PARALARLA TİCARET TEKLİFİ20.10.2009

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya ile başlatılan yerel para birimi ile ticaretin Mısır'la da yapılmasını önererek 'İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelerde 1 trilyon dolar rezerv oluştu. Bu krizde rezerv üye ülkeler arasında paylaştırılmalı. Gelin pazarlarımızı paylaşalım, ekmeğimizi bölüşelim' dedi.

KAHİRE

 

Türkiye, Mısır ile ticaret hacmini geliştirmek için atağa geçti. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya'nın ardından Mısır'la da yerel para birimiyle ticaret yapılması çağrısında bulundu. Çağlayan, "Gelin ulusal paralarımızla ticaret yapalım. Ticaret hacmimizi yükseltelim, pazarlarımızı paylaşalım, ekmeğimizi bölüşelim" dedi.

Müstakil İşadamları ve Sanayicileri Derneği (MÜSİAD) ve Kahire Ticaret Odası'nın işbirliği ile düzenlenen 13. Uluslararası İşadamları Formu (IBF) Kongresi Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Kongrede konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizin yaşandığı bir dönemde İslam ülkelerine birlikte hareket etme çağrısında bulundu. İslam Konferansı Teşkilatı'na (İKT) üye ülkelerle ticaretin artırılması amacıyla ortak bir platform kurulmasının gereğine dikkat çeken Çağlayan, "Son 10 yılda İslam ülkeleri arasında bir trilyon dolarlık rezerv oluştu. Başka ülkeler bu rezervi değerlendirme çabasındalar. Böyle bir kriz ortamında bu rezervin İKT'ye üye ülkeler arasında paylaştırılması son derece önemli olacak" diye konuştu.

İslam ülkelerinin sadece dünya ticaretinde değil kendi içlerinde de yeterince ticaret yapmadığına vurgu yapan Çağlayan, karşılıklı ticaretin gelişmesi için Türkiye'nin başlattığı bir uygulamayı İKT üyesi ülkelere sunmak istediğini belirtti. Çağlayan, "Yapacağımız ticareti kendi ulusal paralarımızla yapalım. Türkiye olarak Rusya ile kendi ulusal paralarımızla ticareti başlattık. Bunu İran'la devam ettireceğiz. Aynı çalışmayı Suriye ve başta Mısır olmak üzere birçok Afrika ülkesiyle daha yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

10'uncu ülkeyi arıyoruz

"İKT üyesi ülkeler olarak gelin ortak bir ekonomik alan oluşturalım" diyen Çağlayan şunları anlattı: "Oluşturacağımız ortak tek ekonomik alanla ticaretimizi daha çok geliştirelim. Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ticaret yapabilmeleri için çifte ticaret anlaşmasının yapılması gerekiyor. Özellikle Afrika'da Mısır başta olmak üzere Tunus gibi ülkelerle toplam 25 ülke ile serbest ticaret anlaşması yaptık. Türkiye olarak bütün hükümetlere seslenmek istiyoruz. Gelin kendi aramızda ticaretimizi serbestleştirelim. 57 ülkenin üye olduğu İKT'nin 23 ülkesinin imza atmış olduğumuz tercihli ticaret anlaşmasını sadece 9 ülke parlamentosunda geçirildi" dedi.

Tercihli ticaret anlaşmalarının işlerlik kazanabilmesi için 10 ülkenin parlamentolarından onay alması gerektiğine işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti: "Buradan 10'uncu ülkeyi aradığımızı ilan ediyorum. 5-7 Kasım tarihlerinde yapılacak olan İslam Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantıları öncesi, tercihli ticaretin 10 ülke parlamentosunda onaylandığını görmek istiyoruz. Bu ülkenin Mısır olması için görüşmeler yaptık ancak parlamento tatilde olduğu için anlaşmayı yetiştirme fırsatı bulamadı. Gelecek hafta Cezayir'e gidiyorum. Orada da serbest ticaret anlaşması imzalayacağız. Umarım 10'uncu ülke Cezayir'le tamamlanmış olur."

 

Mısır ile işbirliğini artıralım

Irak ve Suriye ile yapılan yüksek düzeyde stratejik işbirliği anlaşmalarının benzerini Mısır ile de yapmak istediklerini anlatan Çağlayan, konuyu Mısırlı yetkililere ilettiklerini dile getirerek, "Perşembe günü Başbakan ve 8 bakanımızla birlikte Bağdat'a gidiyoruz. Iraklı bakanlarla 16 bakan başbakanlarının başkanlığında ortak kabine toplantısı yapacak. İki devlet iki hükümet gibi bir toplantı yapacağız. İki ülke arasında 40 kadar mutabakat zabtı imzalanacak. Aynı çalışmayı Suriye ile başlattık. Rusya ve Romanya ile başlatmayı umuyoruz. Türkiye ile Mısır arasında çok kısa sürede yüksek düzeyde stratejik ilişkiyi başlatmak istiyoruz. Türkiye'nin bu ilişkiyi diğer İslam ülkeleriyle da başlama konusunda kararlı olduğunu belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

 

 

İslam ülkeleri hak ihlalleri ve

cehalette önde, bu değişmeli

MÜSİAD'ın kurucu başkanı ve İBF Başkanı Erol Yarar ise daha önce gündeme getirdiği IMF benzeri ekonomik fonun önemine kriz nedeniyle bir kez daha vurgu yaptı. Yarar, dünya ticaret hacminde sadece yüzde 9 paya sahip olan İslam ülkelerinin bu payı daha yukarılara çıkarması gerektiğini kaydederek, "Ne yazık ki İslam ülkeleri insan hakları ihlalleri, rüşvet ve cehalet gibi konularda önde gidiyor. Ülkeler arasında siyasi ve ekonomik entegrasyonun sağlanması gerekiyor. Bunun için de İKT üyesi ülkeler arasında gümrük vergileri ve vizeler kaldırılmalı, çifte vergilendirmeye son verilmeli, mülk sahibi olma önündeki engeller kaldırılmalı" dedi.

 

 

Mısır'da 1.5 milyar

dolarlık Türk yatırımı var

Suudi Arabistan'dan sonra Ortadoğu'nun en büyük ekonomisine sahip Mısır, 76 milyon nüfusu ile gelişmekte olan bir pazar olarak dikkat çekiyor. Finansal Times'ın bölgede yatırım yapılacak en uygun ülke olarak gösterdiği Mısır ile Türkiye arasında ticaret hacmi 2.4 milyar dolara ulaştı. 200'ün üzerinde Türk yatırımcının 1.5 milyar dolar yatırım yaptığı ülkede bu yatırımlar 50 bin kişiye istihdam sağlıyor. Mısır'a ihraç edilen ürünler arasında otomotiv ve yan sanayi mamülleri, demir çelikdokumaya elverişli sentetik,lifler , meyve sebze, plastik mamüller, kimyasallar, metal eşyalar yer alıyor.

Kaynak: Referans


Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr