Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ALNIAK: HİDROJEN GELECEĞİN ENERJİSİ OLACAK

ALNIAK: HİDROJEN GELECEĞİN ENERJİSİ OLACAK

ALNIAK: HİDROJEN GELECEĞİN ENERJİSİ OLACAK20.10.2009

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Alnıak, ulaştırma sektöründe hidrojen enerjisine talebin arttığını belirtti.

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Alnıak, ulaştırma sektöründe hidrojen enerjisine talebin arttığını belirterek, ''Hidrojen enerjisiyle çalışan otomobillerin 2013'ten sonra ticarileşeceği ve 2020'den sonra da pazarın genişleyeceği bekleniyor'' dedi.

Prof. Dr. Alnıak, dünyanın enerji ihtiyacının büyük bölümünün fosil kaynaklardan karşılandığını, fosil kaynakların sona erme olasılığı nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının araştırılmasını gerektirdiğini söyledi.

Alternatif enerji kaynaklarının fosil kaynaklarla mukayesesinin enerji piyasası kurumları arasında rekabeti ön plana çıkardığını bildiren Prof. Dr. Alnıak, rekabetin şiddeti nedeniyle küresel güçlerin konuyla doğrudan ilgilendiğini ifade etti.

Bu yüzyılda hidrojen enerjisi üzerinde çalışmaların yoğunlaştığını belirten Prof. Dr. Alnıak, şunları söyledi:

''Dünyada hidrojen enerjisi araştırmalarına ABD, Japonya ve Avrupa öncülük ediyor. Hidrojen enerjisi talebi özellikle ulaştırma sektörü üzerinde yoğunlaşıyor. Hidrojen enerjisiyle çalışan otomobillerin 2013'ten sonra ticarileşeceği ve 2020'den sonra da pazarın genişleyeceği bekleniyor. Özellikle Avrupa Birliği'nin gelecek dönem vizyonu, 20-30 yıllık periyotta ulaştırmanın yüzde 5'inin hidrojen enerjisi ile sağlanması yönündedir. 2009 yılı itibariyle dünyada her yıl 50 milyon ton hidrojen üretilmekte, depolanmakta, taşınmakta ve kullanılmaktadır. En büyük kullanıcı kimya sanayi, özellikle de petrokimya sanayidir.''

-GELECEĞİN EKONOMİSİ

Hidrojen ekonomisinin, taşıtların ve elektrik dağıtım şebekesinin dengelenmesi için ihtiyaç duyulan enerjinin, hidrojen olarak depolandığı varsayılan bir ''gelecek ekonomisi'' olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oktay Alnıak, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Hidrojen ekonomisi, fosil yakıtlar yerine temel enerji kaynakları ile biokütlelerden hidrojen yakıtı üretilmesini öngörüyor. Diğer bir deyişle hidrojen ekonomisi terimi başlıca enerji taşıyıcısının hidrojen olduğu bir ekonomiye geçişi ifade ediyor. Otoriteler geleceğin enerjisi olarak hidrojen enerjisini, geleceğin ekonomisi olarak da hidrojen ekonomisini kabul ediyor.''

Hidrojen ekonomisinin oluşturulmasında aşılması gereken sorunlar olduğunu bildiren Prof. Dr. Alnıak, şunları kaydetti:

''Hidrojen üretim maliyetinin düşürülmesi, ulaştırma sektöründe kritik öneme sahip daha başarılı hidrojen depolama yöntemlerini gerektiriyor. Hidrojenle çalışan araçların ticarileştirilmesi, böylece sanayicinin motivasyonunun artırılması önem taşıyor.

Ticarileşmenin yanı sıra piyasa rekabetinin de sağlanması gerekir. Tekelleşmenin önüne geçilmeli ve piyasaların gelişimi desteklenmelidir. Fosil enerjiden yenilenebilir enerjiye geçişte ortaya çıkacak artı maliyetlerin devlet teşvikleriyle desteklenmesi gerekir. Hidrojen enerjisine dayalı ekonomiye geçişe ilişkin uygun yasal düzenlemelerin yapılması şarttır.''

Kaynak: www.UlasimOnline.Com

 


Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr