Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / IRU AVRASYA KARAYOLU GİRİŞİMİ VİTES BÜYÜTTÜ

IRU AVRASYA KARAYOLU GİRİŞİMİ VİTES BÜYÜTTÜ

IRU AVRASYA KARAYOLU GİRİŞİMİ VİTES BÜYÜTTÜ12.10.2009IRU’nun NELTI-2 aşaması, Çin ve Avrupa ülkeleri arasında karayolu yük nakliyesinde maliyet ve zamanı kısacak, çözüm sunacak bir yol haritası geliştirilmesini amaçlıyor

IRU’nun Yeni Avrasya Karayolu Girişimi (New Eurasian Land Transport Initiative -NELTI), Asya Kalkınma Bankası ortaklığı ile Çin ve Avrupa ülkeleri arasında, karayolu yük nakliyesinde maliyet ve zamanı kısmak için bir yol haritası geliştirerek ikinci aşamasına girdi.

 

Özbekistan Taşkent’te Eylül 2008’de başlayan IRU’nun NELTI adımı ikinci aşamasına  Haziran 2009’da düzenlenen IRU 5. Avrupa – Asya Karayolu Nakliye Konferansı’nda geçildi. NELTI projesinin ikinci aşaması (NELTI - 2), Çin ve Avrupa ülkeleri arasında, karayolu yük nakliyesinde maliyet ve zamanı kısacak, çözüm sunacak bir yol haritası geliştirilmesini amaçlıyor.


Asya Kalkınma Bankası ortaklığı ile ele alınan ve Merkezi Asya Bölgesel Ekonomik Ortaklığı Programı’nın 
(CAREC) bir parçası olan NELTI-2’nin 2 yıl içinde sonuçlanması bekleniyor.

 

NELTI- 2; Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, İran, Kazaksitan, Ukrayna, Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Türkiye, Türkmensitan, Ukrayna ve Özbekistan’ı kapsayan nakliye firmalarının sayısını ikiye katladı. Bununla birlikte sefer yapılacak coğrafi alanın genişliği, Çin’i de içine aldığı için büyüdü. 

 

Kuzey, merkez ve güney Afganistan’a ve hatta Orta Doğu’ya uzanacak bir yol ile takviye edildi. Bir özel çalışma grubu Avrupa ve Çin’den Afganistan'a mal sevk için gerekli şartları inceleyecek,  karayolu taşımacılığı ve ticareti kolaylaştırma yönünde de öneriler geliştirecek.
 
Kaynak: LH
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr