Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YILDIRIM: İSTANBUL BOĞAZINDAN ÇANAKKALE BOĞAZINA KADAR MODERN GEMİ TRAFİK BİLGİ SİSTEMİNİ KURDUK

YILDIRIM: İSTANBUL BOĞAZINDAN ÇANAKKALE BOĞAZINA KADAR MODERN GEMİ TRAFİK BİLGİ SİSTEMİNİ KURDUK

YILDIRIM: İSTANBUL BOĞAZINDAN ÇANAKKALE BOĞAZINA KADAR MODERN GEMİ TRAFİK BİLGİ SİSTEMİNİ KURDUK12.10.2009

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya, ayrılık tohumları serpmeye gayret edenler asla ve asla şunu unutmasınlar ki 72 milyon dimdik ayakta, bunlara asla ve asla fırsat vermeyecektir'' dedi.

Bakan Yıldırım, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, İstanbul Barosu eski başkanlarından Yücel Sayman ve eşi tarafından deniz fenerinden kütüphaneye dönüştürülen Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi'nin açılışında konuştu.

Teknolojinin gelişmesiyle deniz fenerlerinin tarihi misyonlarını tamamlayarak, yeni bir gelecek arayışı içinde beklediklerini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''İşte 8 bin 485 kilometrelik sahil şeridimizin bütün noktalarını, boğazlardan başlamak üzere modern seyir emniyet cihazlarıyla donatmaya başladığımızdan bu tarafa, seyir fenerlerimiz de birer birer, yıllarca devam eden aktif görevlerini tamamlayarak, bundan böyle ülkemizin kültürüne, turizmine, ilmi aydınlanmasına yardımcı olacak görevlere hazır hale geldiler.

Ülkemizde İstanbul Boğazı'ndan Çanakkale Boğazı'na kadar olan su yolunda modern gemi trafik bilgi sistemini kurduk. Buna göre, yılda 55-60 bin civarında gemi, bu yollardan geçerken adım adım denizci uzman kaptanlarımız tarafından takip edilmekte ve boğazlarımızda, Marmara Denizi'mizde herhangi bir kaza, bela, kirliliğin olmaması için gece gündüz çalışmaktadır.

Bu sistemi şimdi artık Çanakkale Boğazı ve Marmara ile sınırlı tutmuyoruz, bütün trafiğimizin yoğun olduğu Aliağa, Nemrut, İzmir Körfezi, İskenderun Körfezi, İzmit Körfezi, Gemlik zaten kapsam içinde, buralara da yaygınlaştırıyoruz. Amacımız yüzyıllar boyunca insanlık için, çeşitli medeniyetler için yaşam yeri olmuş bu Anadolu topraklarına gözümüz gibi bakmak, korumak, bizden sonraki nesillere de aynı şekilde aktarmaktır. Bu fenerin bundan sonraki görevinin, ulusumuz için, insanımız için, yöre halkı için bir önceki kadar, ondan daha da önemli bir hizmete vesile olacağını düşünüyorum. Denizleri aydınlatmak, gemicilerin yolunu aydınlatmak, onlara gece yoldaş olmak elbette ki önemli, ama bundan böyle de ülkemizin insanını aydınlatacak, bilgi, görgü, tecrübesini artıracak, böylece de hizmet vermeye devam edecek.''

Bakan Yıldırım, fenerin bir kültür eseri olarak yöreye kazandırılmasında gayretli çalışmalar ortaya koyan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü ile bu bölge ile özdeşleşmiş ve birikimlerini kurdukları kütüphaneye yansıtan Yücel Sayman ve eşine teşekkürlerini iletti.
Ulaştırma Bakanlığınca, ''Hedef 2023'' sloganıyla düzenlenen ''10. Ulaştırma Şurası''na da değinen Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Malum Türkiye'nin 2023 vizyonu var. 2023 vizyonunun, yani Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü hedef alan uluslararası bir şurayı önceki gün tamamladık. Büyük bir başarıyla tamamladık. Ve o kadar mutlu olduk ki, 3 gün boyunca 6 binin üzerinde Anadolu'nun her tarafından, İstanbul'dan gelen insanlarımız, Türkiye'nin 2023 vizyonunu ve bunu şekillendirecek projeleri izlediler, katkı sağladılar.

İşte o projelerden bir tanesi de Çanakkale'yi ilgilendiriyor, Ayvacık'ı ilgilendiriyor. Avrupa'yı Çanakkale üzerinden Ege'ye, Akdeniz'e, Ortadoğu'ya bağlayacak Çanakkale geçişi ve otoyolu da buradan geçiyor, Ayvacık'tan geçiyor. 'Çanakkale Geçilmez' dedik ama biz bunu derken, Çanakkale düşmanın geçemeyeceği bir yer dedik, orada yurdun her köşesinden gelen vatan evladı, omuz omuza çarpıştı, şehit oldu, bu toprakları namerde teslim etmedi ama bu 'Çanakkale Geçilmez' söylemini 'Çanakkale'ye ulaşılmaz' olarak anlayanlar oldu yıllarca. Çanakkale'nin denizi var, deniz taşımacılığı yok. Çanakkale'nin hava alanı var, hava taşımacılığı yok. Çanakkale'nin yolları var, geçit vermiyor. İşte bütün bunlar, 2003 öncesi manzaradır. Burada siyaset yapmıyorum hizmetleri anlatıyorum.''

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Çanakkale'nin bölünmüş yol miktarını 10 kat arttırdıklarını belirterek, şunları söyledi:
''Çanakkale'ye hava taşımacılığını başlattık. Çanakkale'yi adalarla buluşturduk, şimdi yetmedi GESTAŞ'la Marmara'daki Marmara, Avşa, Ekinlik, Paşa Limanı adalarını da Çanakkale'nin ulaşım sistemine dahil ettik.Onlar da nasiplensin diye, oralara da şimdi gemi seferleri başladı, hem de 2 lira. Avşa'dan Çanakkale'ye 2 lira, işin yoksa da gezmeye git, bedava gibi bir şey, bunu da biz yaptık. Dedik ki adalara ulaşımı mutlaka ve mutlaka devletin karşılaması gerekiyor. Çünkü, adalarda oturan insanlar yaz kış o adaları bekliyorlar, onun için bir yasal düzenleme yaptık ve adalara deniz yoluyla ulaşımı destekledik. Bunun için gemi aldık, bunun için taşıma ücretlerini düşürdük ve böylece adalara gelen yolcu ve araç sayısında muaazzam bir patlama var. 250 binin üzerinde insan dokuz ayda, elli binin üzerinde araç gitmiş. Eskiden bu adalarda kervan geçmezdi, kuş uçmazdı. İşte o günlerden bu günlere 5 yılda geldik. GESTAŞ, başlı başına Çanakkale'nin bir başarı öyküsüdür.
Kentte internet erişimi açısından açısından sağlanan gelişmeleri de anlatan Bakan Yıldırım, ''Bugün Çanakkale'de 47 bin 500 geniş bant internet erişimi var. 3G lisansıyla birlikte bu kapasiteyi yüzde 30 arttırdık'' dedi.

PTT Bank'ın çalışmalarına da değinen Yıldırım, yapılan düzenlemelerde PTT'de daha önce ayda 2 milyon olan işlem sayısının 25 milyona çıktığına işaret ederek, ''10 trilyon zarar eden PTT, bugün 400 trilyon kar ediyor. Vatandaş da mutlu, devletin sırtında da hiçbir yük olmuyor. İşte değişim budur, gelişim budur, yenilenen hizmet anlayışı işte bu şekilde devam ediyor'' diye konuştu
Konuşmasında, Ayvacık Belediye Başkanı Ünal Şahin'in, gerek Ayvalık, gerek Midilli, gerekse civar yerlere deniz taşımacılığını canlandırma projesinin bulunduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, bu projeyi desteklediklerini söyledi.
Bununla ilgili proje çalışmasının sürdürüldüğünü, gerek Midilli'de gerek Ayvalık'ta gerekse de Ayvacık ve bu bölgelerdeki potansiyel araştırmasının aynı zamanda yapılacağını ve buraya bu iskeleyi ve tesislerini kazandıracaklarını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bir denizci olarak denizde yapılacak her faaliyetin sonuna kadar arkasındayım. Hemen şu an müjdesini veriyorum. Ayvacık'ta Gürpınar Belediye Başkanı bir dosyayla geldi. Balıkçı barınağının mendirek ağzında sürekli sorunlar oluyor, onun için sürekli doluyor, balıkçılarımız burada mağdur oluyor, müjdeyi buradan veriyorum oraya yeni bir mahmuz, tali bir mendirek yapacağız, onun talimatını verdim, hayırlı, uğurlu olsun.''

TOKİ'nin, Ayvacık'ta 64 konut yapıp hak sahiplerine teslim ettiğini belirten Bakan Yıldırım'a, ilçe belediye başkanı Ünal Şahin, ''Daha fazlasını istiyoruz'' dedi. Yıldırım, bunun üzerine ''İstemenin sonu yok Sayın Başkan, siz isteyeceksiniz, biz yapacağız'' dedi.
Türkiye'de hava yollarının halkın yolu haline geldiğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: ''Türkiye'nin her tarafına uçuyor, vatandaşımız istediği yere, istediği fiyatta uçabiliyor. Bu ülkede sadece 8 milyon vatandaşımız uçağa binerken, bugün 35 milyon vatandaşımız uçağa biniyor yurt içinde, toplam 80 milyon vatandaşımız uçağa biniyor. 2023 vizyonumuzda 350 milyon insan uçakla seyahat edecek, bunun için hava alanlarımız büyüyecek, uçak filolarımız büyüyecek ve böylece ülkemizi dünyanın en hızlı büyüyen 10 ülkesi içinde göreceğiz. Bunlar hayal değil, bunlar adım adım ulaşmaya çalıştığımız gerçeklerdir. Bunlar büyük Atatürk'ün bize hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin yoludur. Oraya da emin adımlarla gidiyoruz, hiç endişeniz olmasın.''

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yücel Sayman'ın konuşmasına değinerek, ''Yücel Bey özgürlüklerden bir esinti dedi Sivrice'de. Ankara duysun dedi, Ankara sesinizi duydu'' dedi.
Yıldırım, şöyle devam etti: ''Doya doya özgürlük için, daha çok demokrasi için, daha çok birlik için, daha çok beraberlik için, bu ülkenin kardeşliği için, tek bayrak, tek millet, bütünlük içerisinde yaşaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bunu 72 milyonla birlikte başaracağız. Bin yıldan fazladır bu ülkenin topraklarında, Yemen'de, Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da omuz omuza mücadele eden bu millet, böyle terör denen bu belayı da elbette defedecek, gücünü ve kudretini Türkiye'nin istikbali için, muasır medeniyetlere ulaşmak için birlikte harcayacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya, ayrılık tohumları serpmeye gayret edenler asla ve asla şunu unutmasınlar ki, 72 milyon dimdik ayakta, bunlara asla ve asla fırsat vermeyecektir.
Daha fazla özgürlük, daha fazla kardeşlik, daha fazla birlik ve beraberlik, ayrılıklarımızın, farklılıklarımızın daha fazla zenginlik olduğunu göz önünde bulundurmak, asla ve asla bölücülüğe prim vermek değildir. Kim bundan böyle bir mana çıkarırsa hayal peşindedir ve hayal kırıklığı yaşamaya mahkumdur.

Bunu da burada ifade ediyorum. Özgürleşmek, özgürleşmenin yolu, ülkemizin doğusuyla batısını, kuzeyiyle güneyini erişilebilir, ulaşılabilir yapmaktır. Eğer vatandaşınızı bulunduğu yerde mutlu edemezsek, ona erişemezsek o zaman özgürlüklerden söz etmenin bir kuru laftan öteye bir manası yoktur. Onun için yapmamız gereken, hız kesmeden hizmetleri götürmeye devam etmek, vatandaşımızın yolunu yapmak, hizmetlerini götürmek, denizlerini şen etmek, Allah'a şükür desteklerinizle bunları yapmaya devam ediyoruz. Şimdi sıra milletin gönlünü yapmaktır, onu da yapacağız.''

Kaynak: UBAK

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr