Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / TÜRKİYE 9. BÜYÜK EKONOMİ OLACAK

TÜRKİYE 9. BÜYÜK EKONOMİ OLACAK

TÜRKİYE 9. BÜYÜK EKONOMİ OLACAK12.10.2009

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin yükselen bir ekonomi olduğunu belirterek, 2050'de Avrupa'nın 3., dünyanın 9. büyük ekonomisi olacağını belirtti.

Temel, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) 2009-2010 akademik yılı açılış törenine katıldı ve burada öğrencilere, ''Gökyüzündeki Vizyon'' konulu ilk dersi verdi.

Temel, konuşmasına, yaşamı, eğitim öğretim dönemi, ailesi ve yakın çevresinin eğitimine ilişkin olarak bilgiler vererek başladı.

Temel, slayt gösterisi eşliğinde, Türkiye'den ve dünyadan değişik örnekler vererek, eğitim ve ekonomik gelişmelere ilişkin çarpıcı örnekler verdi.

Öğrencilere, çok çalışmaları, ileriye umutla bakmaları ve disiplinli olmaları konusunda uyarılarda bulunan Kotil, başta ekonomik olmak üzere değişik alanlarda sorunları bulunan Türkiye'nin, iyi bir eğitim ile tüm sorunlarını aşmayı başarabileceğini ifade etti.

Temel, eğitimde en önemli parametrenin öğrenci olduğuna işaret ederek, ''Öğrenciler başarılı olursa, eğitim öğretim gördükleri okulları da başarılı olur. Yani bir anlamda, öğrencilerin başarısı okulların da başarısını belirler. Bu konuda, hocaların ve okulların da önemini biliyoruz ama bu konuda en önemlisi öğrencidir, onun başarısıdır'' diye konuştu.

Öğrencilerin, özellikle eğitim ve öğretim dönemlerinde kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalarını tavsiye eden Temel, şunları anlattı:

''Türkiye şu anda istenilen noktada değil. Ancak, kötü bir durumda da değil. Genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Genç ve dinamik bir nüfus altın değerindedir. Şu anda, dünyanın değişik ülkelerinde 120 bin Türk öğrenci yüksek öğrenim görüyor. Ekonomik anlamda, dünyanın merkezinin doğuya doğru kaydığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yükselen bir ekonomidir. Rekabetçi olmak gerekiyor. Dünya ekonomisi kocaman, çok büyük. Parasal büyüklüğü 61 trilyon dolar. Bu pastanın çok büyük bir kısmını, yüzde 30'unu Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oluşturuyor.

Türkiye ekonomisi ise şu anda dünyada 17. sırada yer alıyor. Dünya ekonomisinin, yüzde 1,2'sini oluşturuyor. Yerimiz iyi olmasına rağmen şu anda iyi değil. Sizler mezun olduğunuz zaman ekonomisi daha iyi bir Türkiye göreceksiniz. Onun için umutlu olmanız, çok çalışmanız gerekiyor. Okulunuzu severseniz, istekli, kararlı ve samimi çalışırsanız, başarılı olursunuz. Başarısızlık karşısında yılmayın ve gerektiğinde de risk alın. Moralinizi hep yüksek tutun. Sevdiğiniz işi yapın. Sorumluluk almaktan kaçınmayın.''

Temel, Tolstoy'un, ''Güzel bir gülüş, karanlık eve giren güneş ışığına benzer'' sözüne atıfta bulunarak, ileriye umutla bakmanın önemine dikkati çekti.

Temel, THY'nin son yıllardaki gelişmeleri ve elde ettiği başarılar hakkında da bilgi verdi.

Temel'in öğrencilere verdiği ilk dersi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Fatma Şahin, Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Erdoğan, CHP Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici ve Yaşar Ağyüz ile GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun da izledi.

Temel, GAÜN'ün akademik yıl açılış töreni sonrasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve diğer katılımcılarla birlikte üniversite öğrencileriyle birlikte öğle yemeği yedi.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr