Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 4.BOĞAZ KÖPRÜSÜ SÖZÜ

4.BOĞAZ KÖPRÜSÜ SÖZÜ

4.BOĞAZ KÖPRÜSÜ SÖZÜ06.10.2009

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Çanakkale Boğaz Köprüsü''nün, Cumhuriyet´in 100. yılında tamamlanmasının planlandığını söyledi.

ÇANAKKALE'nin Ayvacık ilçesi sahilindeki Sivrice fenerinde kurulan kütüphanenin açılışı için kente gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hükümetleri açısından büyük bir proje olan ``Çanakkale Boğaz Köprüsü''nün, Cumhuriyet´in 100. yılında tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Bakanlığına bağlı birimlerin Genel Müdürleri ile özel bir uçakla Çanakkale'ye gelen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Çanakkale Boğaz geçişini sağlayacak köprünün 2023 yılında tamamlanmak üzere projelendirildiğini anlattı. Yıldırım, ``
Türkiye'nin önemli ulusal ve uluslararası ulaşım koridorları yönünde çalışmalarımız son altı yıldan bu yana devam ediyor. Bölünmüş yollar, ülkeyi doğudan, batıya, kuzeyden, güneye birbirine birleştiriyor. Avrupa'yı Kafkasya'ya ve uzak doğuya birleştiriyor. Bu bağlamda, iki tane önemli proje, daha doğrusu üç önemli proje, bir tanesi İstanbul-İzmit otoyolu, ikincisi İstanbul Kuzey Marmara otoyolu ve 3. boğaz köprüsü, üçüncüsü ise Avrupa'yı Trakya üzerinden Türkiye'ye, Ege'ye ve Akdeniz'e bağlayacak Çanakkale Köprü geçişi ve İzmir otoyoludur. Biliyorsunuz, iki gün önce 10. Uluslararası Ulaşım Şurası yapıldı. 2023 ulaşım ve iletişim vizyonu hedefleri belirlendi. Bu bağlamda öncelikli projelerden bir tanesi de Çanakkale boğaz geçişiyle otoyol projesidir. Bunun kararı da yapılan şurada alınmıştır. Bunun gereğini yapmak, artık bizlere düşüyor. Bu proje büyük bir proje, Türkiye'nin gündeminde uzun yıllardan beri olan bir proje. Bunu gerçekleştirmek için, bakanlığımız çalışmaları başlattı. Yap, işlet, devret modeliyle yapılacak. İnşallah her şey yolunda giderse, gerekli kurum ve kuruluşlar da bize yardımcı olursa, bu konu da önümüzü açarlarca, projeyi bir an önce gerçekleştirmiş oluruz'' dedi.

Bakan Yıldırım, Çanakkale Boğaz geçişiyle ilgili olarak geçmiş yıllarda yapılan ihalelere katılım olmadığının hatırlatılması üzerine ``Şimdi müracat edip etmeme durumu,
ihale şartları ile ilgili bir husustur. Eğer, projeyi cazip hale getirmezseniz, sorumlulukları riskleri, eşit şekilde, adil şekilde dağıtmazsanız, kimse ilgi göstermez. Hiç kimseyi, kendinizden daha az akılsız düşünemezsiniz. Mutlaka kazan, kazan esasına göre, bu işlerin planlanması lazım ki, vatandaş ihaleye girecek. Çanakkale kazanacak, kendi de kazanacak, ülke de kazanacak'' dedi.

Köprüyle ilgili tarihin sorulması üzerine de Yıldırım, ``Projelerin çok ciddi prosedürleri var.
ÇED raporu, imar planları, güzergah çalışmaları, bunlar adım adım yapılıyor. Yapıldıkça da kamuoyu ile paylaşılacak. Bütün işleri baştan halletmezsek, 5 dakika da karar verirsek, 5 yılda çözemeyiz. Ama, iki sene çalışırsak hazırlık döneminde, ondan sonra da engelsiz olarak kısa sürede yapar, milletimizin ve Çanakkalelilerin hizmetine sunmuş oluruz. Köprüyü Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılına mutlaka tamamlayacağız'' diye yanıt verdi.

 
Kaynak: Milliyet
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr