Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İSTANBULUN EN BÜYÜK SEL FELAKETİ

İSTANBULUN EN BÜYÜK SEL FELAKETİ

İSTANBULUN EN BÜYÜK SEL FELAKETİ10.09.2009Trakya'da bir gün önce yaşanan felaketin ardından sel, dün de İstanbul'u vurdu. Tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan İstanbul'da aralarında tır sürücülerinin de bulunduğu 24 kişi hayatını kaybetti. 7 kayıp var. İki günde Tekirdağ ve İstanbul'da ki ölü sayısı 30'u geçti. Birkaç ayda yağacak yağmurun şehre bir saatte düşmesi büyük bir felakete yol açarken, dere yataklarındaki yapılaşma da can ve mal kayıplarının artmasına sebep oldu. Yaşanan felakette yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza ve tır sürücülerine Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
 
 
En büyük sorun İkitelli ve Halkalı'da yaşandı. İşyerlerinin yoğunlukta olduğu bölge, bir anda can pazarına döndü. Sabaha karşı şiddetini artıran yağış Ayamama Deresi'ni taşırırken, sel suları İkitelli'de bir TIR garajını kapladı. Araçlar, içinde uyuyan şoförlerle birlikte suya gömüldü. Ölümlerin önemli bir kısmı çevredeki işyerlerinde çalışanlardan oluştu. 7 kadın işçi, servis aracının içinde boğuldu. Basın Ekspres yolunda da benzer görüntüler vardı. Sürücüler sular altında kalan otomobillerinin üzerinde uzun süre yardım bekledi. Olayın sabah erken saatlerde yaşanması, can kayıplarının artmasını önledi.

Yüz yılda bir görülen sağanak yağış, Trakya'dan sonra dün İstanbul'u vurdu. Yoğun yağışın etkisiyle dereler taşarken, İkitelli, Halkalı, Küçükçekmece ve Başakşehir sular altında kaldı. Bilanço ağır: 24 ölü, 7 kayıp. Binlerce işyeri ve konut, yüzlerce araç ve onlarca fabrika sel sularına teslim oldu. Ayamama Deresi'nin taşmasıyla Basın Ekspres Yolu'nda can pazarı yaşandı. Sele araçlarında yakalanan çok sayıda kişi boğulmaktan kurtulmak için büyük çaba sarf etti. Araçların üzerine çıkan vatandaşlar, helikopter ve botlarla kurtarıldı. İkitelli'de Ayamama Deresi'nin yatağında bulunan bir TIR garajı da sular altında kaldı. Şoförler sele TIR'ların içinde uyurken yakalandı. Feci olayda TIR şoförlerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti. Yine Ayamama Deresi'nin taşması sonucu göle dönüşen Halkalı'da bir tekstil firmasının işçilerini taşıyan servis aracı 7 kadına mezar oldu. İki tekstil işçisi de çalıştıkları fabrikanın bodrum katını sel sularının basması sonucu öldü. Bir minibüs şoförü ise Basın Ekspres yolunda sele kapıldı. Böylece iki günlük sel felaketinde Tekirdağ'da 5, İstanbul'da 26 olmak üzere toplam 31 kişi hayatını kaybetti. 2'si Tekirdağ'da 7'si İstanbul'da 9 kişi de kayboldu.

İkitelli bölgesine eylül ayı ortalamasında 45 kg yağış düşerken, dün bir saatte metrekareye 90 kg yağış düştü. Sabaha karşı şiddetini artıran yağış sebebiyle önce Başakşehir ve civarındaki kanalizasyon sistemleri iflas etti. Ardından Ayamama Deresi'nin yatağında bulunan TIR garajı sular altında kaldı. Garajdaki 60 TIR selde sürüklenip TEM Otoyolu altındaki dere menfez ve geçişlerini tıkadı. Göle dönen bölgeden taşan sel suları, Basın Ekspres yolunu nehre çevirdi.

TIR garajı bilançoyu katladı

Yılda 700 mm yağış alan İkitelli ve civarına 3-4 saat içerisinde 181 mm yağış düştü. 1995 yılında taşan Ayamama Deresi, o tarihlerde metrekareye 65 mm yağış almıştı. Ayamama Deresi'nde bulunan TIR garajının felaketin boyutunu artırdığı belirtiliyor. Garajdaki TIR ve malzemelerin menfez ve kavşakları tıkayarak adeta bir baraj etkisi oluşturduğu ifade ediliyor.

Ayamama Deresi taştı, Halkalı göle döndü

Ayamama Deresi'nin taşması sonucu Halkalı bir anda sulara gömüldü. Bir tekstil firmasının işçilerini taşıyan servis aracı 7 kadına mezar oldu. Felakete servis aracı olarak kullanılan nakil aracı sebep oldu. Aracın arkasında oturan 7 kadın kapısı olmadığı için dışarı çıkamayınca feci şekilde can verdi. Aracın ön tarafında oturan şoför ve iki kadın kapıları açarak kurtulmayı başardı.

3 kardeşin imdadına itfaiye yetişti

Sel sularının bastığı Çobançeşme Fidanlığı'ndaki lojmanlarda mahsur kalan 11 kişi korku dolu dakikalar geçirdi. E-5 Karayolu-Havalimanı kavşağında bulunan itfaiye aracından uzatılan merdivenle ilk önce anneleri işe gittiği için evde yalnız kalan Eda, Seda ve Özge Tarakçı kardeşler kurtarıldı. Daha sonra ekipler, şişme botla lojmanın penceresine çıkan 8 kişiyi tahliye etti.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde iki beyaz et üretim tesisini de su bastı. Bu şirketlerinden birinin kesimhane bölümünde mahsur kalan işçiler, Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan gelen helikopter ve komandolar yardım etti. İşçiler, bellerine bağlanan iple fabrika dışına çıkarıldı.

Sular Vadisi sular altında

Başakşehir ilçesinde sosyal alan olarak inşa edilen Sular Vadisi, selle birlikte harabeye döndü. KİPTAŞ tarafından geçen yıl 5. Etap'ta yaptırılan Sular Vadisi, bu sene 4. Etap'a kadar uzatıldı. Dinlenme ve sosyal tesis olarak inşa edilen Sular Vadisi'ne giden kavşaklardaki yollar tamamen çöktü.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr